آب مورد نیاز صنایع اصفهان تا سال ۱۴۰۳ می رسد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، دوازدهمین نشست انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران عصر امروز (سه شنبه) به دبیری معاون اول رئیس جمهور برگزار و اعلام شد: آب مورد نیاز در هر صنایع و معادن تا پایان سال ۱۴۰۳ تحویل استان اصفهان می شود قبض.

در این جلسه که با حضور وزیر نیرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی مجری طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران برگزار شد، محمد مخبر بر اقدامات و برنامه های دولت برای رساندن این طرح تاکید کرد. آب دریا به فلات مرکزی ایران. تا پایان دولت سیزدهم آب مورد نیاز صنایع و معادن بزرگ از طریق طرح های نمک زدایی و انتقال آب همراه با استفاده از ظرفیت پساب تامین می شود.

وی با قدردانی از تمامی شرکت های مجری طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی، تصریح کرد: این اقدام مهم دولت سیزدهم یک تصمیم مهم ملی است که باید با تمام توان و همکاری به سرانجام برسد. شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی در پایان سلطنت

معاون اول رئیس جمهور همچنین دستور داد تا ۲ ماه آینده امکان بررسی خطوط انتقال آب دریا برای نظارت بر پیشرفت کار فراهم شود.

در این جلسه ضمن اعلام پیشرفت مطلوب خط آبرسانی به سیستان و بلوچستان، تاکید شد که با کمک سرمایه گذاری شرکت های صنعتی و معدنی و همچنین روش های نوین تامین مالی آب شرب شهری و بهداشتی در شهرستان ها استان سیستان و بلوچستان شامل چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، زاهدان. و منطقه سیستان از طریق شیرین سازی آب دریا و انتقال از کریدور شرق به شهرستان های مذکور تا پایان دولت تامین می شود.

همچنین در خصوص کریدور شرقی خط انتقال آب به دریای عمان، پس از آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان و افزایش ظرفیت آب شیرین کن به میزان ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال، اقدامات لازم ضروری شد. برای تامین آب شیرین خراسان جنوبی و شهر مشهد گرفته شده است. هدف گذاری کنید و تمام کنید.

در ادامه این جلسه در خصوص خط انتقال آب خلیج فارس به اصفهان اعلام شد که عملیات اجرایی این پروژه که از هفته دولت سال جاری آغاز شده بود تا پایان سال ۱۴۰۳ به پایان رسید و با اجرای خطوط آب شیرین کن، آب شیرین کن و انتقال آب ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز استان اصفهان از طریق خطوط انتقال آب دریا به فلات مرکزی تامین می شود.

در این جلسه وزارت نیرو همچنین گزارشی از برآورد هزینه کل برنامه عملیاتی استحصال و آب شیرین کن در طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق، برنامه عملیاتی برای اجرای سیستم انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق و پیشرفت روند خط لوله و اجرای خطوط انتقال آب دریا به استان اصفهان.