آخرین اخبار از طرح جهش تولید مسکن در لرستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی: اجرای طرح جهش تولید مسکن یکی از برنامه های در دستور کار دولت سیزدهم است که در قالب این طرح سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته می شود.

آنچه برای ساخت این واحدهای مسکونی ضروری است، تملک زمین برای ساخت این واحدهاست، موضوعی که در لرستان و به ویژه مرکز این استان به یک چالش تبدیل شده است.

چالش جدی عدم دریافت زمین برای ساخت واحدها در لرستان

سهم استان لرستان از مجموع چهار میلیون واحد مسکونی ساخته شده ۸۰ هزار واحد است و به گفته مسئولان برای ساخت این تعداد واحد مسکونی به ۱۴۰۰ هکتار زمین نیاز است.

آخرین اخبار از طرح جهش تولید خانگی در لرستان

با همه مزایای این طرح و همچنین تاکید رئیس جمهور بر ساخت این واحدهای مسکونی در استان های مختلف کشور، مشخص است که اجرای این طرح در لرستان با چالش های جدی مواجه بوده است، به طوری که همچنان اختلاف نظر بین این واحدها وجود دارد. نهادهای متولی اعم از راه و شهرسازی با وجود اختلاف نظرهای زیادی بین سایر نهادها که زمین مازادی برای تخصیص به این واحدها دارند.

طولانی شدن روند تملک زمین برای احداث واحدهای پروژه پرش تولید مسکن در لرستان، انتقاد متقاضیان ساخت این واحدها در لرستان را به همراه داشته است، موضوعی که نیازمند نهادهای متولی به ویژه مدیریت عالی استان و دستگاه های اجرایی است. استان معاون عمرانی استانداری لرستان برای آن چاره اندیشی کند.

کسری ۴۵۰ هکتار زمین برای واحدهای ساختمانی

وحید کرم الهی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح جهش تولید مسکن در لرستان، به خبرنگار مهر گفت: نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر در قالب این طرح در استان ثبت نام کرده اند.

وی گفت: از این تعداد نزدیک به ۴۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

آخرین اخبار از طرح جهش تولید خانگی در لرستان

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در ادامه بیان کرد: بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ هکتار کسری زمین برای ساخت این واحدهای مسکونی در استان داریم.

ما به کشور خودمان نیاز داریم

بهرام دلفان رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر وجود زمین مازاد در محوطه این دانشگاه گفت: این گزارش یک گزارش کذب است.

وی گفت: گزارش شده که اینجا ۳۰۰ هکتار زمین است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان کل زمین های دانشگاه علوم پزشکی استان را ۱۲۰ هکتار عنوان کرد و گفت: اگر گزارشی از این زمین ها تهیه کنید، این زمین ها تپه است و نمی توان قسمت هایی از آن را ساخت.

دلفان تصریح کرد: بسیاری از واحدهای ما که هم اکنون در شهر خرم آباد پراکنده هستند هنوز به پردیس دانشگاه منتقل نشده اند و ۵۰ درصد طرح توسعه ما هنوز در آنجا تکمیل نشده است، بنابراین به این زمین ها نیاز داریم.

آخرین اخبار از طرح جهش تولید خانگی در لرستان

وی افزود: تاکنون ۶۰ هکتار از زمین دانشگاه را به مسکن مهر واگذار کرده ایم، اکنون مسکن مهر در قلب دانشگاه قرار دارد.

کار در لرستان قفل است

اکبر باقری مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان نیز در این خصوص با خبرنگار مهر اظهار داشت: زمینی که از سوی اداره کل راه و شهرسازی معرفی شده است بخشی از دانشگاه لرستان، دانشگاه علوم پزشکی لرستان و همچنین یک زمین است. اموال مربوط به اداره کل بهزیستی یک استان است.

وی گفت: بیشترین حوزه معرفی شده توسط راه و شهرسازی در این زمینه مربوط به دانشگاه هاست.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان ادامه داد: با توجه به اختلاف اداره کل راه و شهرسازی و همچنین دانشگاه ها و دستوری که از سوی مراجع اداری داده شده، مانع از صدور سند مالکیت در این خصوص می شود.

باقری تصریح کرد: دلیل قفل شدن کار در این مرحله نیز به همین دلیل است.