آشنایی با دستگاه های ضربان ساز ، برنامه ها و موارد استفاده


آشنایی با دستگاه های ضربان ساز ، برنامه ها و موارد استفاده

باتری قلب ؛ هنگامی که افراد ضربان نامنظم قلب دارند ، ممکن است به آنها توصیه شود که برای استفاده از باتری قلب با متخصص قلب مشورت کنند که به آن ضربان ساز نیز گفته می شود.

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که زیر پوست سینه قرار می گیرد تا به کنترل ضربان قلب کمک کند. این دستگاه برای درمان ضربان نامنظم قلب (آریتمی) ، به ویژه آهسته استفاده می شود. ناگفته نماند که کاشت ضربان ساز در سینه نیاز به جراحی دارد.

ضربان ساز

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که برای حفظ نبض و ریتم مناسب ، تکانه های الکتریکی را به عضله قلب می فرستد. همچنین می توان از ضربان ساز برای درمان سنکوپ ، نارسایی قلبی و بندرت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده کرد. این دستگاه درست در زیر جراحی سینه در طی جراحی جزئی کاشته می شود. یک قلب سالم دارای ضربان ساز مخصوص خود است که ضربان قلب را تنظیم می کند. با این حال ، در برخی از افراد ، قلب به طور منظم نمی زند ، که در نتیجه مشکلی به نام آریتمی ایجاد می شود. در این حالت ، ضربان ساز می تواند آن را اصلاح کند.

انواع دستگاه های ضربان ساز

انواع مختلف ضربان ساز وجود دارد:

ضربان ساز تنها:

این نوع معمولاً تکانه های الکتریکی را به بطن راست قلب شما منتقل می کند.
ضربان ساز دو محفظه: این نوع ضربه الکتریکی به بطن راست و دهلیز راست قلب شما منتقل می شود تا به کنترل زمان انقباضات بین دو اتاق کمک کند.

ضربان ساز دو طرفه:

راه رفتن دوطرفه ، همچنین به عنوان “پاکسازی قلب” شناخته می شود ، برای افرادی که دارای نارسایی قلبی با سیستم های الکتریکی غیر طبیعی هستند مناسب است. این نوع ضربان ساز ، محفظه های تحتانی قلب (حفره های راست و چپ) را تحریک می کند تا ضربان قلب را به طور مثرتری افزایش دهد.

پزشک ضربان قلب شما را بررسی می کند. وقتی ضربان قلب از سطح تعیین شده پایین می آید ، ضربان ساز ضربان الکتریکی ایجاد می کند که از طریق سرب به عضله قلب می رسد. که باعث انقباض ماهیچه قلب و تپش قلب می شود.

چه کسی به باتری قلب نیاز دارد

چه کسی به ضربان ساز نیاز دارد؟

اگر قلب در حفظ ریتم خود مشکل داشته باشد ، ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به باتری قلب نیاز داشته باشد. البته پزشک برای اطمینان از استفاده از این دستگاه آزمایشاتی را توصیه می کند.

ضربان ساز قلب معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

• ریتم Briar:

این عارضه یک ریتم کند قلب است که می تواند در اثر بیماری سیستم هدایت الکتریکی قلب ایجاد شود.

• نارسایی قلبی:

این واحد CRT یا سرخ کردن دو طرفه نامیده می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

قبل از عمل جراحی ضربان ساز

قبل از نصب باتری قلب ، از پزشک خود بپرسید که چه دارویی استفاده می کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف هرگونه دارو را یک تا پنج روز قبل از عمل متوقف کنید. اگر دیابت دارید ، از پزشک خود بپرسید که چگونه داروی دیابت خود را با این دستگاه مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل ، چیزی نخورید و نخورید. اگر باید دارو مصرف کنید ، آن را فقط با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

چگونه می توان ضربان ساز را کاشت؟

کاشت ضربان ساز به دو صورت کاشته می شود:

استراتژی قلب و عروق: این رایج ترین فناوری است. این روش در آزمایشگاه ضربان ساز یا آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی انجام می شود.
• بی حسی موضعی (مسکن) برای بی حسی ناحیه تجویز می شود. برشی در قفسه سینه ایجاد می شود که سیم و ضربان ساز در آن وارد شده است.

سرب از طریق برش وارد ورید می شود و سپس با فلوروسکوپی به قلب منتقل می شود.

نوک سرب به عضله قلب متصل می شود ، در حالی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در یک جیب در زیر پوست در بالای قفسه سینه قرار دارد.

رویکرد اپیکاردیال: این مقاله بیشتر توسط کودکان استفاده می شود.

این روش توسط جراح در مجتمع جراحی انجام می شود. بیهوشی عمومی برای خواباندن نوزاد انجام می شود.

جراح نوک سرب را به ماهیچه قلب وصل می کند ، در حالی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در جیب ایجاد شده در زیر پوست شکم است.

اگرچه درمان اپیکارد طولانی تر از روش های دیگر است ، اما تکنیک های کم تهاجمی باعث بستری شدن و بهبود سریعتر می شوند.

از جراحی کاشت باتری قلب چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

پیوند ضربان ساز در قلب حدود 1-2 ساعت طول می کشد.

روش کاشت باتری قلب

وقتی پیس میکر کاشته شود چه اتفاقی می افتد؟

1. شما روی تخت دراز کشیده اید و پرستار یک مسیر وریدی (IV) را در بازو یا دست شما وارد می کند. زیرا در طول عمل می توانید دارو و مایعات دریافت کنید. تزریق IV به شما دارو می دهد تا شما را آرام کرده و خواب آلود کنید.

2. قبل از عمل به چند مانیتور متصل می شوید. با استفاده از این مانیتورها ، پزشکان و پرستاران می توانند ضربان قلب ، فشار خون و سایر اندازه گیری ها را در حین کاشت دستگاه ضربان ساز کنترل کنند.

3. سمت چپ یا راست سینه با صابون مخصوص تراشیده و تمیز می شود. یک نوار در امتداد کمر و بازوها قرار می گیرد تا از تماس دستان شما با سطح استریل جلوگیری شود.

چگونه پیس میکرها کاشته می شوند؟

1. پزشک با تزریق بی حسی موضعی پوست را بی حس می کند. ابتدا احساس خراش یا سوزش می کنید. سپس او قضاوت خواهد شد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، برشی برای قرار دادن ضربان ساز و سرب ایجاد می شود.

2. پس از بریدن جیب ، پزشک با استفاده از دستگاه فلوروسکوپی طناب را وارد رگ کرده و آن را قرار می دهد.

3. هنگامی که سرنخ ها سر جای خود قرار می گیرند ، عملکرد آنها مورد آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که می توانند ضربان قلب را افزایش دهند. این آزمایش “قدم زدن” نامیده می شود و به این معنی است که مقدار کمی انرژی از طریق سیم ها به عضله قلب منتقل می شود که باعث انقباض قلب می شود. با افزایش ضربان قلب ، ممکن است احساس کنید ضربان قلب شما سریعتر است ، اما باید فوراً درد را گزارش دهید.

4. پزشک ضربان ساز و سایر تنظیمات را تعیین می کند. تنظیمات نهایی ضربان ساز پس از کاشت با دستگاه خاصی به نام “برنامه نویس” انجام می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: جلوگیری؛ تشخیص و درمان سریع بیماریهای قلبی

کاری که ضربان ساز انجام می دهد

ضربان ساز الکترونیکی کاشته شده عملکرد سیستم الکتریکی طبیعی را تقلید می کند. ضربان ساز از دو قسمت تشکیل شده است:

مولد پالس الکتریکی: این ظرف فلزی کوچک حاوی یک باتری و یک مدار الکتریکی است که میزان پالس های الکتریکی ارسال شده به قلب را تنظیم می کند.

سیم ها (الکترودها): یک تا سه سیم عایق و انعطاف پذیر ، هر کدام در یک محفظه یا حفره قلب قرار گرفته و پالس های الکتریکی را برای تنظیم ضربان قلب ارائه می دهند.

نکته مهم: ضربان ساز فقط در مواقع نیاز کار می کند. اگر ضربان قلب شما بسیار کند است (برادی کاردی) ، ضربان ساز سیگنال های الکتریکی را برای تصحیح ضربان قلب شما ارسال می کند.

ضربان سازهای جدید همچنین دارای سنسورهایی هستند که حرکت بدن یا ضربان تنفس را تشخیص می دهند ، که به ضربان سازها سیگنال می دهد در صورت نیاز ضربان قلب خود را در حین ورزش افزایش دهند.

دو دستگاه ضربان ساز کوچک بدون سرب که می توانند مستقیماً در قلب کاشته شوند برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است. از آنجا که نیازی به سیم کشی نیست ، این واحد می تواند خطرات خاص را به حداقل برساند و سرعت را بازیابی کند.

اگرچه به نظر می رسد این نوع باتری قلب خوب و قابل اعتماد کار می کند ، اما نیاز به مطالعه طولانی مدت دارد.

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

• اجسام سنگین را بلند نکنید.

• دستان خود را بالاتر از ارتفاع شانه قرار ندهید.

• از فعالیتهایی که شما را ملزم به فشار یا کشیدن اجسام سنگین می کند ، مانند بیل زدن برف یا چمن زنی خودداری کنید.

• قبل از خستگی تمام فعالیت ها را متوقف کنید.

تا 6 هفته بعد از عمل از گلف ، تنیس و شنا خودداری کنید.

سعی کنید تا حد امکان برای ورزش پیاده روی کنید.

پزشک می گوید چه زمانی می توانید به سر کار برگردید.

خطرات و عوارض

عوارض جراحی کاشت ضربان ساز غیر معمول نیست ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عفونت در جایی که ضربان ساز کاشته می شود.

واکنش آلرژیک به رنگ یا بی حسی که در حین عمل جراحی استفاده می شود.

تورم ، کبودی یا خونریزی در محل تولد ، به ویژه اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید.

آسیب به عروق خونی یا اعصاب نزدیک ضربان قلب

مشکل ریه

آزمایشات قبل از عمل باتری قلب

آزمایشات قبل از کاشت باتری قلب

قبل از نصب باتری قلب ، چندین آزمایش انجام دهید تا علت ضربان نامنظم قلب را بیابید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوار قلب (نوار قلب):

در این آزمایش غیر تهاجمی ، سیم های متصل به حسگر که الکترود نامیده می شوند ، روی سینه و گاهی اندام شما قرار می گیرند تا تکانه های الکتریکی قلب را اندازه گیری کنند.

نظارت هولتر:

این نسخه قابل حمل ECG است. این امر به ویژه در تشخیص آریتمی هایی که در زمان های غیرقابل پیش بینی رخ می دهند مفید است. شما مانیتور را حمل می کنید و وقتی فعالیت های عادی خود را به مدت یک یا دو روز انجام می دهید ، اطلاعات فعالیت الکتریکی قلب شما ثبت می شود.

برخی از وسایل شخصی:

آنها مانند ساعت های هوشمند مانیتورینگ الکتروکاردیوگرام را ارائه می دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

اکوکاردیوگرام:

این آزمایش غیر تهاجمی از امواج صوتی بی ضرری استفاده می کند که به پزشک اجازه می دهد عملکرد قلب شما را ببیند. یک وسیله کوچک به نام اهدا کننده روی سینه قرار می گیرد. این امواج صوتی (پژواک) جمع آوری شده را از قلب به دستگاهی منتقل می کند که از الگوهای موج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده بر روی مانیتور استفاده می کند.

اندازه گیری استرس:

برخی از مشکلات قلبی فقط در حین ورزش رخ می دهد. از ECG برای آزمایش استرس قبل و بلافاصله بعد از راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده می شود. در برخی موارد ، اکوکاردیوگرام یا تصویربرداری هسته ای نیز انجام می شود.

مراقبت شدید

بعید است مانیتور ضربان قلب شما به دلیل نقص الکتریکی متوقف شود. اما مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

تلفن های همراهصحبت با تلفن همراه ایمن است ، اما تلفن همراه خود را حداقل 15 سانتی متر از ضربان ساز فاصله دهید. گوشی را در جیب پیراهن ذخیره نکنید. هنگامی که با تلفن صحبت می کنید ، آن را در گوش خود در طرف دیگر ضربان ساز خود نگه دارید.

سیستم امنیتی: گذر از فلزیاب در فرودگاه مزاحم ضربان ساز قلب شما نخواهد شد ، حتی اگر فلز موجود در آن نگران کننده به نظر برسد.

اما به سیستم تشخیص فلز تکیه نکنید. برای جلوگیری از مشکلات باتری قلب ، یک کارت شناسایی داشته باشید که نشان می دهد شما دارای ضربان ساز هستید.

تجهیزات پزشکی: اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان و دندان پزشکان می دانند که دارای ضربان ساز هستند. برخی از روشهای پزشکی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ، سی تی اسکن ، پرتودرمانی سرطان ، الکتروکوتر برای کنترل خونریزی حین عمل جراحی و خرد کردن موج ضربه ای برای شکستن سنگهای بزرگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا می تواند ضربان قلب شما را مختل کند.

تجهیزات تولید برق: حداقل 61 سانتی متر از تجهیزات جوشکاری ، ترانسفورماتورهای فشار قوی یا سیستم های تولید موتور فاصله بگیرید.

اگر با چنین تجهیزاتی کار می کنید ، از پزشک خود بخواهید در محل کار شما آزمایش انجام دهد تا ببیند آیا بر ضربان ساز شما تأثیر می گذارد یا خیر.

وسایلی که بعید به نظر می رسد ضربان قلب شما را مختل کنند شامل مایکروویو ، تلویزیون و کنترل از راه دور ، رادیو ، توستر ، پتو برقی ، تیغ برقی و مته برقی است.

نتیجه عملکرد باتری قلب

نتایج

داشتن پیس میکر باید علائم کند شدن ضربان قلب مانند خستگی ، سرگیجه و غش را بهبود بخشد.

پزشک شما باید هر سه تا شش ماه یکبار ضربان ساز شما را بررسی کند. در صورت چاق شدن ، متورم شدن یا متورم شدن مچ پا و در صورت احساس ضعف یا سرگیجه به پزشک خود اطلاع دهید.

• باتری ضربان ساز شما باید پنج تا 15 سال دوام بیاورد. هنگامی که باتری تخلیه می شود ، باید آن را تعویض کنید. تعویض باتری ضربان ساز اغلب سریعتر است و زمان بازیابی کمتری نسبت به کاشتن ضربان ساز نیاز دارد.

از آنجایی که امروزه اکثر ضربان سازها ضربان قلب خود را با فعالیت بدنی خود تنظیم می کنند ، می توانند شیوه زندگی فعال تری را از سر بگیرند.

هر چند وقت یکبار برای اندازه گیری ضربان قلب به پزشک مراجعه می کنم؟

آزمایش کامل ضربان ساز باید 6 هفته پس از کاشت ضربان ساز انجام شود. تنظیماتی انجام می شود که عمر ضربان ساز شما را افزایش می دهد.

سپس ضربان ساز باید هر سه ماه یکبار از طریق تلفن بررسی شود تا مشخص شود که باتری چگونه کار می کند. پرستار شما نحوه کنترل ضربان ساز را با فرستنده تلفن توضیح می دهد. یک یا دو بار در سال ، شما نیاز به معاینه دقیق تری در بیمارستان یا مطب پزشک دارید.

اگر دستگاه ضربان ساز بطنی دارید ، ممکن است لازم باشد هر شش ماه یکبار به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به درستی کار می کند و نیازی به تنظیم تنظیمات ندارید.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب مرکز پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه 1: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید