آمریکا: بازگشت به برجام سودمندترین راه است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری محلی در واشنگتن گفت: دلیل اینکه ما همچنان در تلاش هستیم تصمیم بگیریم که آیا می توانیم به برجام بازگشت متقابل داشته باشیم دقیقاً به این دلیل است که بازگشت متقابل به پایبندی ایران را احیا می کند. برنامه هسته ای این امر زمان پرواز اتمی را که اکنون بسیار کاهش یافته است طولانی می کند. همچنین تضمین می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر مشمول سخت‌ترین رژیم راستی‌آزمایی و نظارتی می‌شود که تاکنون مورد مذاکره قرار گرفته است، که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

«پایین پرایس» بدون اشاره به دیوار سنگی واشنگتن در مسیر مذاکرات و دستیابی به توافق، مدعی شد: بایدن رئیس جمهور آمریکا وعده داده است که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی مؤثرترین ابزار برای تحقق این تعهد است. ما همچنان بر این باوریم که تحت این چارچوب، بازگشت متقابل به برجام سودمندترین راه قابل دوام است و تا زمانی که به نفع ما باشد به این کار ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران که این هفته در تهران برگزار می شود، گفت: صحبت درباره دستور کار این نشست را به این سه کشور واگذار می کنم. ما شاهد انتشار بیانیه های مختلفی از سوی این کشورها در مورد موضوعات مورد بحث بوده ایم، اما اظهار نظر را به این سه کشور واگذار می کنم.

پرایس در خصوص ادعای تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه نیز مدعی شد: نگرانی خود را از احتمال تحویل فناوری پهپادهای ایرانی به روسیه اعلام کرده ایم و تحولات را از نزدیک دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: همه تحریم های ما پابرجاست و هرگونه توافقی در این زمینه شامل تحریم های ما و چندین کشور جهان می شود.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران ضمن رد ادعاهای بی اساس اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورمان مبنی بر ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین، همزمان با بایدنز چنین ادعاهایی را مطرح کرد. . وی سرزمین های اشغالی فلسطین را در راستای اهداف و مقاصد خاص سیاسی خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از پایان جنگ، مانند رویکرد دوگانه به برخی کشورهای غربی مبتنی بر معیار دوگانه نیست.