آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار دیگر سلاح به اوکراین داد


وزیر خارجه آمریکا از کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین که شامل تسلیحات، مهمات و تجهیزات ضد هوایی است، خبر داد.

به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: مهمات توپخانه، مهمات دقیق، موشک های ضد هوایی و خودروهای تاکتیکی که در اختیار ما قرار می دهیم به بهترین شکل ممکن در میدان نبرد به اوکراین خدمت خواهند کرد.

رئیس جمهور جو بایدن گفته است که انتظار دارد کمک های ایالات متحده به اوکراین با وجود بی میلی جمهوری خواهان که انتظار می رود از اکثریت جدید خود در مجلس نمایندگان برای نظارت دقیق تر بر جریان کمک ها استفاده کنند، ادامه یابد.

دولت بایدن تاکنون ۱۹.۷ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

بسته کمک های امنیتی که چهارشنبه اعلام شد شامل مهمات بیشتری برای سامانه های موشکی توپخانه با تحرک بالا یا HIMARS، موشک ضد تشعشع سریع یا HARM و ۲۰۰ گلوله توپ ۱۵۵ میلی متری هدایت شونده دقیق است.

وزارت دفاع در اطلاعیه ای این موضوع را اعلام کرده است. به گفته پنتاگون، این بسته همچنین شامل ۱۵۰ مسلسل سنگین با قابلیت تصویربرداری حرارتی است که اوکراین می تواند برای سرنگونی پهپادهای روسی از آنها استفاده کند، همچنین ۱۰۰۰۰ گلوله خمپاره ۱۲۰ میلی متری و مهمات اضافی برای سیستم های موشکی پیشرفته زمین به هوا یا NASAMS. سیستم های دفاعی توسعه یافته توسط شرکت دفاع و هوافضای Kongsberg نروژ و Raytheon Technologies ایالات متحده آمریکا.

این بسته همچنین شامل ۱۵۰ هاموی، بیش از ۱۰۰ خودروی سبک تاکتیکی، بیش از ۲۰۰ ژنراتور، قطعات یدکی هویتزرهای ۱۰۵ میلی متری و سایر تجهیزات و بیش از ۲۰ میلیون گلوله مهمات اسلحه کوچک است. این بیست و ششمین بسته نظامی برای اوکراین از اوت ۲۰۲۱ است. از سال ۲۰۱۴، حدود ۲۲ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده است که بیش از ۱۹ میلیارد دلار آن از زمان حمله روسیه به این کشور در فوریه ارائه شده است.