آیا برای بچه دار شدن آماده اید؟


ارسال شده در: 22 اکتبر 1400

انتقال به والدین یک فرایند استرس زا است. وقتی نوزاد متولد می شود ، زندگی از هر نظر تحت تأثیر قرار می گیرد. نیازهای شما (جسمی و روانی) ، انتظاراتی که دارید یا دارید مانند قبل نیست یا قبلاً تجربه نشده است. بنابراین ، جای تعجب نیست که روابط زوجین نیز به طور طبیعی پس از تولد فرزند تغییر می کند.

از کودکی ، ما این پیام ضمنی را از اطرافیان دریافت کرده ایم که داشتن فرزند ، زندگی را شیرین تر و زیباتر می کند و کلیدی است که همه مشکلات را به یکباره حل می کند. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که در دنیای شلوغ امروزی ، بچه دار شدن با چالش های زیادی همراه است (حتی برای زوج هایی که قبل از بچه دار شدن رابطه خوبی داشتند). ، حضور کودک در کوتاه مدت و بلند مدت می تواند رضایت از روابط را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زوج هایی که فکر می کردند بچه دار شدن آنها را به هم نزدیک می کند گیج کننده و خسته کننده است. و این سال مطرح می شود. چرا پدر و مادر تأثیر مهمی بر ازدواج دارند؟ چگونه می توانم در حین مراقبت از وظایف والدین در ارتباط باشم؟

تغییرات و اضافه شدن نقش ها ، خستگی مفرط ، تغییر در تصویر بدن زن به دلیل تغییر در بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی و تغییر خلق و خوی بعد از زایمان مانند افسردگی. با تعهد به برخی اقدامات و فعالیتها ، زوجین می توانند از روابط خود مراقبت کرده و از مشاجره های زیاد جلوگیری کنند. از این منظر ، اولین تمرکز این است که بر رفتار مشکل ساز تمرکز کرده و به جای حذف آنها اقدامات کوچک مثبت انجام دهید. از آنجا که به نظر می رسد ناچیز است ، اقدامات مداوم عشق ، نشاط ، شادی ، رضایت از روابط را به ارمغان می آورد و به طرف مقابل احساس قدردانی می دهد. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده سازی برای تنظیمات انجام دهید.

پذیرش تغییرات زندگی

یکی از اولین قدم ها این است که بپذیریم با تولد یک کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و وضعیت مانند قبل نیست. بنابراین ، بهتر است گذشته را با حال مقایسه نکنید ، بلکه انتظارات را بر اساس امکانات حال حاضر ، واقع گرا و عاری از کلیشه های فرهنگی تعیین کنید.

مشاغل را به اشتراک بگذارید

بسیار مهم است که سهم عادلانه ای از مسئولیت های مربوط به خانه و کودک بین شما دو نفر وجود داشته باشد. با توجه به اینکه مادران پس از تولد نوزاد مسئولیت های بیشتری بر عهده دارند ، کسب همدلی ، همراهی و حمایت همسر و تمرکز بر تصمیمات نقش می تواند نقش مهمی در جلوگیری از مکالمات معمول داشته باشد.

تولد نوزاد جدید

تولد یک نوزاد جدید

تعامل زناشویی (فرایند سازگاری)

تعامل زناشویی در حل تعارضات و روش های حل مشکل پس از تولد نوزاد بسیار مهم است. بهتر است زوجین قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن نحوه تعامل خود را در نظر بگیرند و اگر این کار م workثر واقع نشد ، بهتر است یک دوره آموزشی را گذرانده تا مهارت های ارتباطی این زوج را برای ورود به دنیای جدید فرزندپروری کسب کنند.

برنامه ای برای تفریح ​​با شما دو نفر داشته باشید

برای زوج ها مهم است که با یک روال جدید پس از زایمان (که می تواند بسیار متفاوت از روال قبل از زایمان باشد) ، دوبرابر زمان را با کیفیت برنامه ریزی کنند. یکی از نکاتی که بسیاری از درمانگران پیشنهاد می کنند این است که برای گذراندن وقت با یکدیگر تا زمان صبر کردن برنامه ریزی کنند. در اینجا تمرکز بر کیفیت است بر کمیت ، زیرا برنامه زمان بندی این زمان به دلیل تغییر برنامه ها و اولویت های زوجین به راحتی قابل برنامه ریزی نیست.

آخرین کلمه

در نهایت ، باید تأکید کرد که فرزندپروری یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خود و همسرمان این روند را پیچیده می کند. زوجین همیشه باید در نظر داشته باشند که کاهش روابط آنها در این مدت طبیعی و گاهی اجتناب ناپذیر است و برای بهبود آن نیاز به مدیریت عاقلانه دارد. بنابراین ، اگر احساس ناامیدی یا ترس دارید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب ، می توانید دوباره نزدیک شوید ، اما با تلاش بیشتر یا راه دیگری. همچنین در صورت لزوم به مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

دکتر سارا بیجی پور

دیدگاهتان را بنویسید