آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


دهان تلخ می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک زدن از بین می رود.

با این حال ، اگر اغلب دهان شما درد می کند یا مدت طولانی آن را داشته اید ، توصیه می کنیم با پزشک یا متخصص گوارش مشورت کنید تا ببینید آیا بیماری خاصی دارید که باعث ایجاد آن شده است. و در صورت لزوم درمان آن را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- بهداشت دهان ضعیف

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب. تلخی دهان پس از بیدار شدن از خواب ناشی از تجمع بزاق و باکتری روی زبان ، دندان و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یک بار قبل از خواب. مسواک زدن زبان نیز بسیار مهم است زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و لایه ای تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از مصرف و جذب توسط بدن در بزاق دهان آزاد می شوند و طعم دهان را تلخ می کند. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند نیز ممکن است بیش از پیش دچار خشکی دهان شوند که می تواند باعث تغییر دهان آنها شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: تلخی دهان معمولاً پس از چند روز از بین می رود. با این حال ، اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناخوشایند است ، توصیه می شود با متخصص خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که در دهان شما تلخی ایجاد نمی کند جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا ، که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یک علامت بسیار شایع در سه ماهه اول بارداری در بسیاری از زنان به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی برطرف می شود.

به همین دلیل است که زنان باردار ممکن است احساس کنند دهانشان طعم سکه دارد یا ممکن است پس از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود احساس کنند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: یک راه خوب برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن لیموناد یا مکیدن بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روش های درمانی و نکات

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم هستند نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً زمانی رخ می دهد که مکمل به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن مکمل را جذب کند. اگر تلخی در دهان شما بسیار شدید است یا اغلب رخ می دهد ، باید در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید تا دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: از غذاهای بسیار چرب یا غذاهای غیرقابل هضم اجتناب کنید ، زیرا اینها می توانند اسید معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا هضم غذا را در معده مشکل می کند.

6- مشکل کبدی

هنگامی که کبد به درستی عمل نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً در کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. این افزایش آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان و ایجاد طعم مانند ماهی یا پیاز در دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی معمولاً با علائم دیگری مانند تهوع یا خستگی همراه است. اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، بنابراین توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود باعث ایجاد تلخی در دهان شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این امر به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید تا علت دقیق آن مشخص شود و درمان مناسب برای شما آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید