آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟ | مجله سیب


واریکوسل از عوارض بیضه ها است. این عارضه به دلیل کاهش جریان خون رخ می دهد. واریکوسل معمولاً با درد همراه نیست. واریکوسل یک ورید واریسی در بیضه است که باعث کاهش تولید اسپرم می شود. علت واریکوسل ناشناخته است و از آنجا که با درد همراه نیست ، معمولاً به عنوان یک بیماری جدی تلقی نمی شود. ما این بیماری را در مجله اپل و سپس این سال که آیا درمانی برای واریس وجود دارد یا خیر؟ ما جواب میدهیم.

خطر واریس

یکی از دلایلی که باعث می شود واریکوسل دیر و سخت تشخیص داده شود این است که مردم معمولاً متوجه آن نمی شوند و بنابراین به پزشک مراجعه نمی کنند. واریکوسل به خودی خود چندان خطرناک نیست ، اما وقتی فردی دچار واریکوسل می شود ، در خطر ناباروری قرار می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه ، نیمی از مردان مبتلا به واریکوسل در معرض خطر ناباروری قرار دارند. گفته می شود ناباروری زمانی رخ می دهد که زوجین پس از 12 ماه رابطه جنسی بارور نباشند. نحوه درمان واریکوسل بستگی به وضعیت بد شما دارد.

علائم واریکوسل

واریکوسل معمولاً علامتی ندارد ، اما اگر درد دارید ، باید بدانید برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات واریکوسل می تواند باعث درد در قسمت هایی از بدن شود. به عنوان مثال ، وقتی به پشت دراز می کشید ، ممکن است در بیضه های خود احساس درد کنید. علائم فیزیکی بیضه ها بسیار قابل استناد هستند. این علائم شامل تغییر در اندازه یا شکل بیضه ها می شود. هرگونه تغییر در شکل بیضه می تواند خطرناک باشد ، بنابراین برای تعیین وضعیت به پزشک خود مراجعه کنید.

واریکوسل و ناباروری

این سوال که آیا واریکوسل باعث بی اعتمادی می شود برای بسیاری از افراد مطرح می شود و پاسخ مثبت است. افرادی که مبتلا به واریکوسل هستند کمتر بچه دار می شوند. اگرچه هیچ دلیل علمی اثبات شده ای برای این امر وجود ندارد ، اما بسیاری معتقدند که واریکوسل با افزایش دمای بیضه ها باعث مرگ یا آسیب اسپرم می شود و این ممکن است علت اصلی ناباروری در مردان باشد.

همچنین بخوانید: واریس چیست؟ اهمیت تشخیص و درمان آن

پزشک درمان کننده واریکوسل

مراجعه به پزشک برای واریکوسل ضروری است زیرا ممکن است غده به خودی خود قابل تشخیص نباشد زیرا واریکوسل همیشه در حالت خوابیده احساس یا مشاهده نمی شود. سپس پزشک بیضه های بیمار را در حالت ایستاده و دراز کشیده مورد بررسی قرار می دهد ، سپس واریکوسل را بر اساس سه مرحله طبقه بندی کرده و توصیه می کند که درمان شروع شود.

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنند و پاسخ این سوال بسیار ساده است. پزشک واریکوسل شما ممکن است اورولوژیست یا اورولوژیست باشد.

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

انواع درمان واریکوسل

واریکوسل همیشه نیازی به درمان ندارد و فقط در صورت ناباروری یا درد توصیه می شود. بسته به شرایط واریکوسل ، این جراحی می تواند به عنوان یک جایگزین در نظر گرفته شود. اما ابتدا فقط جایگزین های سرپایی بدون نیاز به جراحی در نظر گرفته می شود.

درمان واریکوسل با تغذیه

درمان واریکوسل بستگی به شدت واریکوسل دارد. بسته به مرحله عارضه ، درمان واریکوسل با تغذیه ممکن نیست ، اما با خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از برخی غذاها می توان از مشکلات جدی جلوگیری کرد.

غذاهای مناسب برای واریکوسل نان سبوس دار ، غلات ، برنج و ماکارونی است. انواع میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجات تیره و سبزیجات نارنجی بخورید. از شیر ، ماست و پنیر کم چرب استفاده کنید. منابع پروتئینی مانند گوشت گاو و مرغ بدون چربی ، ماهی ، لوبیا ، تخم مرغ و آجیل نیز می توانند تأثیر مثبتی بر درمان واریکوسل با تغذیه داشته باشند.

برخی از غذاها نیز به دلیل فشار خون بالا بر واریکوسل تأثیر منفی می گذارند. این غذاها شامل فست فود ، نمک ، الکل و نمک است. این غذاها می توانند درد واریکوسل را افزایش دهند. کنسروها واریکوسل را تشدید می کنند. با این حال ، اگر علائم برطرف نشد ، باید بدانید که برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کرده و در اسرع وقت درمان را شروع کنید.

پماد درمان واریکوسل

بسیاری از پزشکان پمادی را برای درمان واریکوسل به عنوان جایگزین جراحی توصیه می کنند و استفاده از پمادها می تواند نیاز به جراحی را در برخی از بیماران برطرف کند. این ایده بسیار خوبی است که بیماران را با کمک داروهای خاصی درمان کنید که می تواند بخش زیادی از مشکلات مردم را حل کند. با این حال ، بسیاری از افراد هنوز پس از استفاده از پماد درمانی واریکوسل تولید اسپرم کمی دارند و برای حل این مشکل مجبور به جراحی می شوند.

درمان واریکوسل با پنتوکسیفیلین

پنتوکسی فیلین یک داروی باروری مردان است که تأثیر مستقیمی بر اسپرم دارد. درمان واریکوسل با پنتوکسیفیلین به کاهش خطر ناباروری مردان کمک می کند. علاوه بر این ، با افزایش قدرت اسپرم ، فرصتی برای کاهش وریدهای واریسی وجود دارد. پماد به راحتی کار می کند و نیازی به دانستن نحوه درمان واریکوسل ندارید.

درمان واریکوسل

این یک عمل جراحی سرپایی است که متخصص اورولوژی با دسترسی به وریدهای واریسی از طریق شکم و قرار دادن خون از وریدهای واریسی در شریان های طبیعی بدن ، مانع آن می شود. این روش بسیار م effectiveثر است و می تواند واریکوسل را بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی درمان کند.

همچنین بخوانید: کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟

درمان واریکوسل با لیزر

بر اساس آزمایش های انجام شده در پاسخ به درمان واریکوسل ، برداشتن لیزر عروق واریکوسل با استفاده از لیزر ، یک تا سه ماه پس از درمان با لیزر ، عروق واریکوسل را می توان به راحتی درمان کرد. این درمان کاملاً بی خطر است و هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، در لیزر درمانی واریکوسل ، پروتکل استانداردی تصویب می شود که در درمان با آمبولیزاسیون امکان پذیر نیست.

درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون

این درمان همچنین یک روش سرپایی است که در آن وریدهای واریسی از طریق یکی از وریدهای ساق پا و راه آن با یک سیم پیچ بسته می شود. این درمان همچنین می تواند باعث از دست دادن خون در وریدهای واریسی بیضه ها شده و واریکوسل را از بین ببرد.

جراحی لاپاروسکوپی

در این عمل که تحت بیهوشی انجام می شود ، پزشک یک ابزار جراحی کوچک را وارد بدن فرد می کند و سپس با دسترسی به عروق واریکوسل آنها را مسدود می کند.

عملیات ماکرو

میکروسرجری در واقع جراحی برای باز کردن بیضه ها و قطع وریدهای واریسی است. برای اینکه بدانید این درمان واریکوسل چگونه است ، نیازی به تحقیق نیست. اما مهمترین نکته در مورد جراحی میکرو این است که در جراحی میکروسکوپی ، پزشک تمام رگ ها را با ذره بین به دقت بررسی کرده و آنها را برش می دهد. در این روش احتمال باقی ماندن رگهای واریسی تا حد زیادی کاهش می یابد.

بعد از درمان واریکوسل

هنگام درمان واریکوسل با پنتوکسیفیلین و داروهایی که نیازی به بیهوشی یا جراحی ندارند ، کافی است که در شیوه زندگی و تغذیه خود دقت کنید ، اما نکات دیگری در روش های درمانی وجود دارد که باید رعایت کنید:

پس از جراحی نکات قابل توجهی وجود دارد که در صورت رعایت آنها باعث ایجاد درد و آسیب شدید در فرد نمی شود و بیمار به سرعت بهبود می یابد. اولین مورد این است که چند ساعت بعد از عمل از پیاده روی اجتناب کنید و تا روز بعد فقط برای کارهای ضروری از جای خود بلند شوید. در دو هفته فعالیت سنگین انجام ندهید. روزی دوبار پانسمان را عوض کنید و در صورت عدم ترشح بعد از دو روز ، پانسمان را روی زخم نگذارید. در صورت مشاهده ترشح زیاد ، التهاب بیضه یا تب بالا پس از عمل با پزشک خود تماس بگیرید.

اخرین حرف

واریکوسل به خودی خود آسیب زیادی ایجاد نمی کند و در بسیاری از موارد حتی دردناک نیست. با این حال ، از آنجا که می تواند منجر به ناباروری شود ، بهتر است در سنین پایین درمان شود. برای اینکه بدانید درمان واریکوسل چیست ، بهتر است بدانید برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنید. متخصص اورولوژی می تواند واریکوسل شما را درمان کند و شما می توانید با مراجعه به اورولوژیست درمان را شروع کنید.

منابع

ncbi.nlm.nih

کلینکل کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید