آیا رنگ خوراکی مصنوعی برای کودکان بی خطر است؟ در اینجا چیزی است که باید بدانید:


آیا رنگ خوراکی برای کودکان مضر است؟ آیا رنگ های مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟ در اینجا حقایقی وجود دارد که باید بدانید!

آیا فرزند شما تا به حال زبانی آبی از آب نبات چوبی یا لب های آغشته به شکر داشته است؟ و آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا این رنگهای روشن و رنگی بی ضرر هستند یا مضر ، به ویژه پس از خواندن مطالب ترسناک درباره رنگها به صورت آنلاین؟

من هم چنین حسی داشتم رنگهای غذایی مدتهاست که بحث برانگیز است و هنوز بحث ، سردرگمی و اطلاعات غلط در مورد آن وجود دارد. بنابراین من برای دستیابی به پاسخ هایی که همه ما به آن نیاز داریم ، وارد تحقیق شدم.

رنگ خوراکی مصنوعی چیست؟

دو رنگ برای افزودن به غذا و نوشیدنی وجود دارد.

 1. رنگهای غذایی مصنوعی این رنگ مصنوعی است و بیش از 150 سال است که در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. نه رنگ مصنوعی برای استفاده غذا توسط FDA تأیید شده است ، اما رایج ترین آنها در برچسب قرمز 40 ، زرد 5 و زرد 6 است.
 2. رنگ خوراکی طبیعی این گیاه در درجه اول از گیاهان مشتق شده است ، از جمله سبزیجات و میوه ها مانند آب چغندر (قرمز یا صورتی) و زردچوبه (زرد).

چگونه می توانم بفهمم که یک محصول حاوی رنگ است؟

لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. همه رنگهای غذایی مصنوعی باید با نام و رنگ و شماره ذکر شوند (به عنوان مثال “قرمز 3” یا “آبی 2”). اگر محصول شما حاوی رنگهای طبیعی است ، لیست ممکن است چیزی مانند “عصاره پاپریکا (رنگدانه)” را نشان دهد. در اینجا بخش دشوار اما مهم وجود دارد: اگر لیست مواد تشکیل دهنده فقط “رنگ مصنوعی” یا “رنگ افزوده” می گوید ، به این معنی است که در واقع حاوی یک رنگ طبیعی است و در این مورد “مصنوعی” به این معنی است که رنگی که در اصل وجود نداشته است اضافه شده است.

برچسب مواد تشکیل دهنده رنگ مواد غذایی مصنوعی

چه غذاهایی رنگ غذایی مصنوعی دارند؟

غذاهای رنگی غیر طبیعی (فکر کنید آب نبات و نوشیدنی های رنگ روشن) اغلب حاوی رنگ های مصنوعی هستند. اما رنگهای مصنوعی نیز می توانند در مکانهای شگفت انگیزی مانند وافل یخ زده ، ترشی ، سس سالاد ، بستنی کیک وانیلی و مارشمالو سفید باشند.

در ایالات متحده ، ما پنج برابر رنگهای غذایی مصنوعی بیشتر از دهه 1950 مصرف می کنیم. و کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان رنگ های غذایی مصرف می کنند. این امر منطقی است زیرا بسیاری از “غذای بچه ها” با رنگ هایی مانند غلات رنگی روشن و نوشیدنی های میوه ای تهیه می شوند. غذاها و نوشیدنی های رنگی بیشترین مصرف را کودکان دارند ، به گفته محقق، صبح:

 • نوشیدنی میوه ای
 • بستنی و بستنی
 • پوست میوه/میان وعده میوه گومی
 • نوشیدنی گازدار
 • تزئینات سردکن و پخت (مانند چشمه)
 • سریال
 • ماست

رنگهای غذایی در پزشکی چطور؟

حتی اگر غذاهای حاوی رنگ نمی خرید ، داروی فرزند شما ممکن است حاوی رنگ باشد. رنگها معمولاً برای افزودن یک داروی طعم دار به رنگ مناسب (به عنوان مثال ، دارویی با طعم بنفش بنفش) اضافه می شوند.

در مطالعه ای که در سم شناسی مواد غذایی و شیمیایی، محققان سطح رنگ غذا را در مکمل ها و داروهای کودکان اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که ویتامین ها و قرص ها منابع مهم رنگ کودکان نیستند. با این حال ، شربت های ضد درد و شربت های سرفه/سرماخوردگی/حساسیت در برخی موارد بالاتر از میزان “قابل قبول” FDA بودند.

در واقع ، آنها شماره قرمز هستند. ما دریافتیم که مصرف 40 می تواند دو برابر میزان قابل قبول برای برخی مسکن ها و سه برابر میزان قابل قبول برای برخی از شربت های سرفه/سرماخوردگی/حساسیت باشد. بنابراین ، اگر می خواهید از رنگ ها اجتناب کنید ، برچسب دارو را بخوانید ، به دنبال داروهای بدون نسخه بدون رنگ باشید و از داروساز خود در مورد داروهای تجویزی بپرسید.

آیا رنگ آمیزی غذا واقعاً از نفت است؟

بله ، اما مانند مصرف شیر خام نیست. این یک تاکتیک وحشتناک رایج است که در خارج مشاهده می کنید. خیلی پیچیده تر از این حرفاست. نفت منبع غنی کربن ، هیدروژن و اکسیژن است ، بنابراین این مولکولها از نفت استخراج شده ، تصفیه شده و سپس به پودر یا مایع برای استفاده در غذا و نوشیدنی ها تبدیل می شوند. به نظر می رسد یک فرایند دیوانه کننده است ، اما برخی از ویتامین ها ، لثه ها و سایر محصولات مورد استفاده شما به طور منظم ، مانند داروها ، از مولکولهای مشابه مشتق شده از نفت ساخته شده اند.

برای مشاهده پاسخ به پایین بروید!

آیا رنگ مصنوعی مواد غذایی مضر است؟

FDA می گوید آنها می گویند رنگهای خوراکی مانند همه افزودنیهای غذایی تأیید شده بی خطر هستند. با این حال ، FDA هشدارهایی دارد.

 • زرد 5 می تواند باعث خارش و کهیر در برخی افراد شود.
 • کارمین/عصاره سالانه چای ، رنگ قرمز مشتق شده از حشرات ، ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند. بنابراین این رنگ همیشه به طور خاص در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر می شود ، حتی اگر یک رنگ “طبیعی” باشد.
 • رنگهای مصنوعی می توانند بر رفتار برخی از کودکان تأثیر بگذارند. FDA می گوید شواهد نشان می دهد که اکثر کودکان عوارض جانبی ندارند ، اما برخی از کودکان ممکن است به عوارض جانبی حساس باشند.

گروه حمایت از مصرف کننده مرکز علوم برای منافع عمومی (CSPI) همچنین ادعا می کند که رنگهای زرد 5 و زرد 6 (دو رنگ غذایی رایج) ممکن است به ترکیب بنزیدین مرتبط با سرطان آلوده باشند. FDA بنزیدین را آزمایش می کند ، اما CSPI می گوید محدودیت های ایمنی تعیین شده برای کودکان کوچکی که رنگ بیشتری مصرف می کنند مناسب نیست.

آیا رنگهای غذایی مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟

ده ها سال است که محققان در حال مطالعه رنگ های غذایی مصنوعی و رفتار کودکان هستند. در دهه 1970 ، Ben Feingold ، متخصص آلرژی کودکان ، رژیم غذایی را برای مشکلات رفتاری و توجه کودکان ، عاری از رنگ (و سایر افزودنی های غذایی مانند شیرین کننده های مصنوعی و برخی از مواد نگهدارنده) ایجاد کرد که برخی از والدین هنوز از آن استفاده می کنند.

از آن زمان ، برخی از مطالعات ارتباط احتمالی بین رنگها و رفتارها را نشان داده اند:

 • تجزیه و تحلیل تحقیق در سال 2012 ، به این نتیجه رسیدند که تقریباً 8 children از کودکان مبتلا به ADHD علائمی دارند که توسط رنگ ها ایجاد یا تشدید می شوند. 8 درصد از کل کودکان تشخیص داده شده در ایالات متحده نزدیک به نیم میلیون ممکن است تحت تأثیر رنگها قرار گیرد.
 • مطالعه انگلستان 2007 نشان داده شده است که برخی از کودکان (از جمله کودکانی که ADHD تشخیص داده نشده اند) در عرض 1 ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی های رنگ شده نقص توجه ، تکانشگری و بیش فعالی از خود نشان می دهند. (این مطالعه توسط برخی مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا این نوشیدنی حاوی مواد نگهدارنده است که ممکن است بر کودکان نیز تأثیر بگذارد.)
 • گزارش جدید از EPA کالیفرنیا نتیجه گرفته شد که رنگهای مصنوعی مواد غذایی می توانند باعث بیش فعالی و سایر مشکلات عصبی رفتاری مانند بی توجهی و بیقراری در برخی از کودکان شوند و حساسیت های متفاوتی نسبت به رنگهای غذایی در کودکان وجود دارد.
آب میوه برای کودکان

چرا برخی از کودکان به رنگهای خوراکی حساس هستند و برخی دیگر نه؟

هیچ کس به طور قطعی نمی داند ، اما محققان چندین نظریه ارائه کرده اند.

 • این رنگ می تواند با آزادسازی هیستامین از سلول ها بر مغز تأثیر بگذارد.
 • این رنگ می تواند از روده ها به بدن نشت کند (مفهوم کلی “روده های نشت کننده” بحث برانگیز است).
 • غذاهای رنگ شده تمایل بیشتری به فرآوری دارند و کودکان ممکن است به یک رژیم غذایی کلی کمتر مغذی و فوق العاده پردازش شده پاسخ دهند.

رنگ بیش از حد برای کودکان چقدر است؟

محققان می گویند که کودکان در این مطالعه بیشترین مقدار را به 50 میلی گرم یا بیشتر از این رنگ نشان دادند. (اگرچه برخی از کودکان کمتر پاسخگو بودند). در اینجا اندازه برخی از نوشیدنی های معمولی ارائه شده است (منبع: میزان رنگ خوراکی مصنوعی در نوشیدنی های متداول و تأثیر رفتاری آنها بر مصرف کودکان):

 • لیموناد صورتی به وقت کشور: 0.2 میلی گرم
 • لیمو لیمو Gatorade: 3.4
 • سبزهای پانچ هاوایی: 19 میلی گرم
 • نارنجی پورآد: 22.1 میلی گرم
 • پرتقال له: 33.6 میلی گرم
 • توت فرنگی نارنجی آفتابی: 41.9 میلی گرم

در زیر اندازه برخی از غذاهای رایج (منبع: محتوای رنگهای مصنوعی و قندهای اضافی در غذاها و شیرینی های مصرفی کودکان):

 • نوتروگرین توت فرنگی: 2.5 میلی گرم
 • میوه گوشر (1 کیسه): 3.7 میلی گرم
 • Red Fla-vor-Ice Ice Pop: 3.8 میلی گرم
 • بستنی نعناع Coldstone Creamery (1 پیمانه): 6.0 میلی گرم
 • مخلوط کیک مخملی قرمز دانکن هاینز: 9.5 میلی گرم
 • تارت گیلاس مایل به قرمز: 10.1 میلی گرم
 • پرتقال Zell-O: 12.2 میلی گرم
 • کراکر پنیر و کره بادام زمینی (8 عدد کراکر): 14.4 میلی گرم
 • حلقه میوه: 14.6 میلی گرم
 • سنگریزه میوه: 19 میلی گرم
 • لجن قرمز (کوچک): 22.4 میلی گرم
 • کوکی های ویفر توت فرنگی (3): 24.2 میلی گرم
 • اسکیتلز (1 بسته): 33.3 میلی گرم
 • تریکس: 36.4 میلی گرم
 • Cap’n Crunch اوپ همه توت ها: 41.3 میلی گرم

آیا این رنگ در اتحادیه اروپا ممنوع نیست؟

خیر ، اما محصول دارای برچسب هشدار است. موسسه استانداردهای غذایی (نسخه اتحادیه اروپا از FDA) در سال 2010 شروع به درخواست برچسب هشدار برای همه محصولات حاوی رنگ کرد. برچسب هشدار دهنده می گوید “ممکن است بر فعالیت و توجه کودک تأثیر منفی بگذارد”. بسیاری از شرکت ها برای جلوگیری از برچسب های هشدار دهنده به استفاده از رنگ های طبیعی مانند آب چغندر و آناتو روی آورده اند.

در سال 2011 ، FDA در مورد نیاز به برچسب های هشدار دهنده مشابه در ایالات متحده رای داد ، اما تصمیم گرفت که شواهد کافی وجود ندارد. این کمیته گفت تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا رنگهای خوراکی برای کودکان بی خطر است یا خیر ، مورد نیاز است. سناتور ایالت کالیفرنیا اخیراً قانونی وضع شده است کالیفرنیا به برچسب هشدار دهنده برای غذاها و نوشیدنی های رنگ شده نیاز دارد.

چرا همه شرکت ها از رنگ های طبیعی استفاده نمی کنند؟

رنگهای مصنوعی ارزان تر ، راحت تر استفاده می شوند و رنگ ثابت تری را ارائه می دهند. از آنجا که رنگهای طبیعی از گیاهان می آیند ، تنوع بیشتر است و رنگها کمتر زنده و ظریف هستند.

آیا باید از رنگهای غذایی مصنوعی اجتناب کرد؟

برخی از والدین از افزودنی هایی مانند رنگ های مصنوعی مواد غذایی و شیرین کننده های مصنوعی ، که انتخاب های معتبری هستند ، اجتناب می کنند. رنگها به جز رنگ در غذاها به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر شرکتها به دلیل تقاضای مصرف کنندگان به رنگهای گیاهی روی آورده اند. بنابراین ، یافتن یک نسخه رنگ طبیعی مانند ماست با طعم میوه آسان تر از همیشه است.

اگر از خود می پرسید که آیا این رنگ بر رفتار فرزند شما تأثیر می گذارد یا خیر ، رنگ را بردارید و ببینید آیا تغییری ایجاد می کند یا خیر. من با والدینی صحبت کرده ام که پس از اجتناب از رنگ آمیزی متوجه تغییر شده اند و با کسانی که این تغییر را نداشته اند.

این کاری است که من انجام می دهم

شخصاً ، من معمولاً محصولاتی با رنگ نمی خریدم زیرا رنگ های طبیعی زیادی وجود دارد. اما در مورد کیک های تولد یا بستنی های گاه به گاه در مهمانی ها استرس ندارم. اگر فکر می کردم بچه های من به رنگ ها حساس هستند ، رفتار متفاوتی داشتم.

آیا کودکان مبتلا به ADHD باید از رنگ آمیزی غذا اجتناب کنند؟

برخی از کودکان مبتلا به ADHD ممکن است از رژیم غذایی بدون رنگ بهره مند شوند. دیگران ممکن است متوجه تفاوت نشوند. در این باره بیشتر بخوانید: آیا رژیم هایی برای ADHD وجود دارد که واقعاً کار کند؟

من این کاپ کیک ها را با رنگ خوراکی طبیعی درست کردم و عالی شدند!

چگونه می توانم محصولی را پیدا کنم که عاری از رنگ خوراکی مصنوعی باشد؟

من رنگ غذای طبیعی را جمع آوری کردم.

آیا می توانم رنگ غذایی طبیعی خودم تهیه کنم؟

آره! ایناهاش 3 روش برای ایجاد یخ زدگی طبیعیبه و در اینجا دستور العمل است یخ زدگی طبیعی توت صورتیبهدیدگاهتان را بنویسید