آیا واکسن Tdap بی خطر است؟ “سبک زندگی سالم


آیا واکسن Tdap برای زنان باردار و کودکان بی خطر است؟ واکسن Tdap چیست؟ واکسن Tdap واکسنی علیه کزاز، دیفتری و سیاه سرفه است. همچنین با نام های DTAP، Tdap و Tdap (یا DTaP) شناخته می شود. واکسن Tdap برای پیشگیری از کزاز و دیفتری استفاده می شود.

دو شکل از واکسن وجود دارد. واکسن های غیرفعال تک دوز با تزریق در بافت عضلانی تجویز می شوند. Tdap در فرمول سه ظرفیتی (۲v1) موجود است که شامل ویروس های هپاتیت A، B و C و همچنین باکتری های تب حصبه است. واکسن‌هایی که با تزریق واکسن تقویت‌کننده یا مجموعه‌ای از واکسن‌ها تجویز می‌شوند را می‌توان به کودکان ۶ ماهه تا ۱۷ ساله که قبلاً واکسینه نشده‌اند، تزریق کرد.

این واکسیناسیون برای همه کودکان در ایالات متحده توصیه می شود: در اواخر امسال، نسخه به روز شده واکسن کزاز-دیفتری- سیاه سرفه (Tdap) نیز وجود خواهد داشت که حاوی چندین گونه از باکتری سیاه سرفه است.

مقدمه: آیا واکسن Tdap ایمن و موثر است؟

عوارض جانبی نادر مرتبط با استفاده از واکسن Tdap وجود ندارد. با این حال، مردم این سوال را می پرسند که “آیا واکسن Tdap ایمن است”. واکسن Tdap در پیشگیری از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه ایمن و موثر است.

تصمیم برای واکسیناسیون فرزندتان باید به طور مشترک بین شما و پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی تان گرفته شود – بیماری که قبل از واکسیناسیون کودک خود را تجربه کرده اید دلیل کافی برای معرفی یک واکسن جدید در برنامه بهداشتی روتین کودک شما نیست.

با این حال، اگر در مورد خطرات مربوط به گونه خاصی از سیاه سرفه مورد استفاده در این واکسن نگران هستید، ممکن است بخواهید قبل از واکسینه کردن فرزندتان در زمانی که او ۹ ساله می شود، در این زمان با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

یک مطالعه اخیر هیچ ارتباطی بین واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه (Tdap) و افزایش خطر ابتلا به اختلالات خودایمنی مانند دیابت نوع ۱، آرتریت روماتوئید و کولیت اولسراتیو نشان نداد.

واکسن Tdap از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه جلوگیری می کند

واکسن ها به طور کلی در پیشگیری از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه ایمن و موثر هستند. آنها همچنین راه خوبی برای محافظت از کودک شما در برابر این بیماری ها هستند. با این حال، آنها ۱۰۰ درصد در پیشگیری از بیماری های ناشی از این ویروس ها موثر نیستند. اگر فردی به عفونت dtap مبتلا شود، واکسن نمی تواند از نتیجه نهایی آن عفونت محافظت کند.

واکسن فلج اطفال نمونه دیگری از واکسنی است که می تواند از بیماری های ناشی از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (dtap) جلوگیری کند. با این حال، تنها تا ۹۰ درصد مواقع در برابر سه بیماری دیگر محافظت می کند. به دلیل این اختلاف، همیشه باید سوابق ایمن سازی کودک خود را قبل از دادن هر گونه واکسن برای این سه بیماری به او بررسی کنید.

شایع ترین عوارض جانبی واکسن Tdap

شایع ترین عوارض جانبی واکسن Tdap خفیف است و خود به خود از بین می رود.

پریودنتیت ناشی از واکسن Tdap یک بیماری نادر است که در آن بافت لثه ملتهب می‌شود و به دلیل وجود پروتئینی در واکسن که در رشد سلولی اختلال ایجاد می‌کند، مدت بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابد.

واکسیناسیون Tdap در دوران بارداری برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا اطلاعات ایمنی برای نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری واکسن Tdap دریافت کرده اند، وجود ندارد.

واکنش های آلرژیک جدی به واکسن Tdap

واکنش های آلرژیک جدی به واکسن Tdap نادر است اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

واکسن ها به طور معمول برای پیشگیری و کنترل بیماری در کودکان استفاده می شوند. تنها واکسنی که به نوزادان داده می شود Tdap است که از کزاز، دیفتری و سیاه سرفه (سیاه سرفه) محافظت می کند. نشان داده شده است که Tdap در پیشگیری از این بیماری ها ایمن و موثر است.

اگر به دوز قبلی واکسن واکنش آلرژیک شدید یا واکنش آلرژیک (مانند کهیر) به واکسن دیگری داشته اید، واکسن Tdap نباید تزریق شود. همچنین ممکن است به این واکسن نیاز داشته باشید اگر:

  • دوز قبلی واکسن Tdap را دریافت کرده یا به دریافت آن ادامه دهید
  • به تخم مرغ، شیر یا بادام زمینی حساسیت دارید
  • به مدت ۶ ماه یا بیشتر با شیر مادر تغذیه می شود
  • باردار هستید یا قصد بارداری دارید
  • زیر ۱ سال است

آیا واکسن Tdap برای زنان باردار بی خطر است؟

آیا واکسن Tdap برای زنان باردار بی خطر است؟ این سوالی است که همه زنان باردار باید قبل از تزریق واکسن از پزشک خود بپرسند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) اعلام کرده است که واکسن Tdap که برای جلوگیری از سیاه سرفه استفاده می شود، در دوران بارداری بی خطر است. CDC می گوید بررسی مطالعات منتشر شده نشان می دهد “هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تجویز روتین Tdap یا هر واکسن Tdap دیگر در دوران بارداری با افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی یا مرگ در فرزندان مرتبط باشد.”

با این حال، واکسن Tdap برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا تا کنون اطلاعات ایمنی مناسبی منتشر نشده است.

آیا واکسن Tdap برای کودکان بی خطر است؟

آیا واکسن Tdap برای کودکان بی خطر است؟ پاسخ بله است. واکسن Tdap برای کودکان بی خطر است، اما قبل از واکسیناسیون باید با پزشک خود مشورت کنید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اخیرا گزارشی در مورد ایمنی واکسن Tdap توزیع کرده است. پس از تجویز واکسن Tdap به زنان باردار در دوران بارداری و همچنین کودکان، هیچ واکنش نامطلوبی در مراکز بهداشتی ایالات متحده مشاهده نشد.

نتیجه

واکسن Tdap در پیشگیری از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه ایمن و موثر است.

واکسن ها موضوعی بحث برانگیز هستند. واکسیناسیون بخش مهمی از سلامت عمومی است، اما خطراتی را به همراه دارد. یکی از بزرگترین خطرات واکنش های آلرژیک است. دو واکنش رایج به واکسن ها آنافیلاکسی و بثورات پوستی است که می تواند جدی و کشنده باشد.

واکسن Tdap از کزاز، دیفتری و سیاه سرفه (سیاه سرفه) محافظت می کند. هر سه بیماری توسط باکتری ایجاد می شوند – که بسیار شایع تر از ویروس ها هستند. اگرچه مطمئناً اجتناب از همه خطرات مرتبط با واکسیناسیون امکان پذیر نیست، اما نشان داده شده است که واکسن Tdap در پیشگیری از این بیماری ها ایمن و مؤثر است.