آیا ویتامین ها و مکمل ها به رشد مو کمک می کنند؟


ارسال شده در: 10 اکتبر 1400

تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو باعث شده است که بسیاری از افراد برای درمان ریزش مو از ویتامین ها و مکمل ها استفاده کنند. ویتامین های مختلف به بهبود مو کمک می کند. این ویتامین در رشد و تقویت مو و ناخن تاثیر بسزایی دارد. مجله پزشکی اپل نقش ویتامین ها در ریزش مو را بررسی می کند.

نقش ویتامین ها در ریزش مو

ویتامین ها با بهبود عملکرد بدن به رشد موهای شما کمک می کنند. همه ویتامین ها برای سلامتی بدن ضروری هستند ، اما برخی ویتامین ها بر موها تأثیر مستقیم می گذارند. تأثیر ویتامین E بر مو نمونه ای از نقش این ویتامین در ریزش مو است. با این حال ، دسته های دیگری از این ویتامین ها وجود دارد. در ادامه انواع ویتامین ها و تاثیر آنها بر موها را بررسی می کنیم.

ویتامین A

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین ها برای بدن است. ویتامین A در غذاهایی مانند فلفل دلمه ای ، گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. تنها فایده ویتامین A تأثیر آن بر مو نیست. این ویتامین برای رشد همه سلول ها بسیار مهم است. سلول های موی انسان نیز سریع ترین سلول های بدن هستند و با وجود داشتن ویتامین A کافی ، موها به سرعت رشد می کنند و کاملاً سالم هستند. ویتامین A همچنین به بدن در تولید ماده ای به نام سیب در بدن کمک می کند که به حفظ رطوبت و سلامت موها کمک می کند.

گروه ویتامین B

ویتامین های گروه B گروهی از مواد محلول در آب هستند که نقش مهم و مهمی در متابولیسم بدن یا فرآیندهای متابولیک سلولی ایفا می کنند.کمبود این ویتامین ها می تواند عوارض و بیماری های جدی را به دنبال داشته باشد. تأثیر ویتامین B3 یا نیاسین به طور مستقیم بر رشد موها تأثیر می گذارد.

اهمیت ویتامین ها برای مو

همچنین بخوانید: علل ریزش مو ، راهکارهای درمانی و تغییرات تغذیه ای ریزش مو

ویتامین B3 یا نیاسین

در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، مخمر ، شیر ، تخم مرغ ، حبوبات ، غلات و سبزیجات یافت می شود. رژیم غذایی نامناسب و الکلیسم می تواند باعث کمبود این ویتامین در بدن شود. مکمل های ویتامین با دوز بالا (1 تا 2 گرم یا بیشتر در روز) تحت نظر پزشک برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون تجویز می شود. مصرف مکمل های این ویتامین ممکن است برای سلامت افراد مبتلا به تصلب شرایین ، دیابت و افرادی که قبلاً حمله قلبی داشته اند مفید باشد ، اما بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

ویتامین B7 یا بیوتین

این ویتامین که به ویتامین H نیز معروف است ، در بسیاری از غذاها یافت می شود. نیاز روزانه به این ویتامین بسیار کم است ، بنابراین کمبودها نیز بسیار نادر است. با این حال ، این ویتامین به طور گسترده ای برای درمان ریزش مو و شکنندگی ناخن ها استفاده می شود. تاثیر ویتامین ها بر روی رشد مو مشخص است و این ویتامین تأثیر مثبت ویژه ای روی مو و ناخن ها دارد.

تأثیر ویتامین B مشابه ویتامین E بر مو است. خانواده ویتامین ها برای سلامت بدن بسیار مهم هستند. با توجه به تأثیر زیاد ویتامین ها بر روی رشد مو ، پزشکان مصرف ویتامین ها را به شکل غذایی و دارویی توصیه می کنند. ویتامین C بر رشد پوست و مو تأثیر مثبت دارد و برای همه توصیه می شود.

فواید ویتامین ها برای مو

ویتامین سی.

رادیکال های آزاد می توانند باعث ریزش مو و ریزش مو شوند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند اثرات رادیکال های آزاد را خنثی کند. ویتامین C همچنین به تولید کلاژن ، بخش مهمی از ساختار مو کمک می کند. ویتامین C متعلق به گروه مکمل های مو است و مزایای زیادی برای رشد و بهبود مو دارد. این ویتامین در مرکبات و فلفل وجود دارد. توت فرنگی همچنین منبع غنی ویتامین C است.

ویتامین دی.

ویتامین D یکی دیگر از ویتامین هایی است که تاثیر ویتامین ها را در ریزش مو نشان می دهد. دلایل تأثیر ویتامین D بر ریزش مو هنوز مشخص نیست. با این حال ، این ویتامین تأثیر مستقیمی بر ریزش مو دارد و با اطمینان می توان گفت خوردن غذاهایی مانند ماهی و قارچ منبع خوبی از ویتامین D است. با این حال ، مهمترین منبع ویتامین D نور خورشید است. این به این دلیل است که بدن ما هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور طبیعی ویتامین D تولید می کند.

همچنین بخوانید: 10 نکته ای که باید در مورد ویتامین D بدانید

ویتامین E

ویتامین E یکی از مهمترین ویتامین ها برای مو است. تأثیر ویتامین E بر موها با مطالعات علمی اثبات شده است. ویتامین E ، مانند ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان قوی است و نشان دهنده تأثیر این ویتامین بر مو است. این ویتامین به خوبی از مو محافظت می کند. مطالعه بر روی افرادی که از ریزش مو رنج می برند نشان داد که 34 درصد پس از مصرف ویتامین E بهبود یافتند. بادام ، اسفناج و تخمه آفتابگردان سرشار از ویتامین E هستند.

تاثیر ویتامین ها بر مو

مکمل های مو

علیرغم تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو ، برخی افراد ویتامین های کافی را در رژیم غذایی خود ندارند. اگر مواد مغذی کافی برای دریافت ویتامین های خود ندارید ، از مکمل مو برای افزایش میزان ویتامین ها در بدن خود استفاده کنید. می توانید از این قرص های ویتامین استفاده کنید تا از اثرات ویتامین E بر روی موهای خود استفاده کنید. این یک جایگزین عالی برای کسانی است که از تأثیر ویتامین ها بر ریزش مو مطلع هستند و می خواهند نقش ویتامین ها در ریزش مو به عنوان مکمل باشد.

آخرین کلمه

مصرف مکمل ها و ویتامین ها می تواند به سلامت بدن و مو کمک کند. ویتامین ها می توانند ایمنی بدن را تضمین کنند. این ویتامین نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. همچنین با خواندن این مقاله می دانید که ویتامین ها چگونه بر موهای شما تأثیر می گذارد ، بنابراین ایده خوبی است که از این ویتامین ها برای سلامت موهای خود استفاده کنید.

ارجاع:

وب سایت Healthline

وب سایت webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید