ابوالفتح: جمهوری خواهان نتوانستند موج قرمز را راه بیندازند


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، کمتر از یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا باقی مانده است. رقابت های انتخاباتی در آمریکا پس از مشخص شدن همه اعضای مجلس نمایندگان در آن کشور آغاز می شود. در ۸ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۷ نوامبر ۱۴۰۱) انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان و سنا در این کشور آغاز شد و اکنون وضعیت مجلس نمایندگان و انتخابات سنا در این کشور است. تعیین شده است.

روز سه شنبه ۲۴ نوامبر (۱۵ نوامبر ۲۰۲۲) دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده نامزدی خود را برای ورود به کاخ سفید اعلام کرد. ترامپ نامزد جمهوری خواه در ویلای ساحلی خود در فلوریدا در جمع حامیان و خبرنگاران گفت: برای اینکه آمریکا را دوباره بزرگ و بزرگ کنم، امشب نامزدی خود را برای ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام می کنم. او در آن سخنرانی سعی کرد جمهوری خواهان را متقاعد کند که باید به او رای دهند تا در سال ۲۰۲۴ برنده کاخ سفید شود. او گفت. ترامپ پس از اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، کارزار انتخاباتی خود را نیز سازماندهی کرد.

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا درباره انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا گفت: با نگاهی به نتایج آرا در مجلس نمایندگان و مجلس سنا باید گفت که جمهوری خواهان و دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۲ پیروز شد و شکست خورد. برنده به این دلیل است که جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان توانستند اکثریت آرا یعنی ۲۱۸ کرسی را به دست آورند. دموکرات ها موفق شدند در سنا پیروز شوند. جمهوری خواهان نتوانستند موج قرمز را همانطور که پیش بینی کرده بودند به راه بیندازند.

وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نیز گفت: با توجه به اینکه رئیس جمهور فعلی از حزب دمکرات است، در صورت اعلام کاندیداتوری، نامزد دیگری در حزب دمکرات معرفی نمی شود. در نتیجه، شرایط برای انتخابات ۲۰۲۴ مسیر آسان تری برای دموکرات ها است. اما جمهوری خواهان برای تصمیم گیری در مورد نامزد مورد نظر شرایط بسیار سختی را پشت سر خواهند گذاشت. با توجه به اینکه دونالد ترامپ خیلی زودتر از کاندیداهایی که جزو گزینه های اصلی هستند اعلام کاندیداتوری کرده است، به نظر می رسد جنگ سختی در حزب برای تعیین نامزد نهایی در جریان باشد.

وی افزود: «ران دیسانتیس» فرماندار فلوریدا در حال حاضر جدی ترین رقیب ترامپ است. برای داشتن چشم انداز روشن از انتخابات در دو سال آینده خیلی زود است. تاریخ انتخابات در آمریکا نشان می دهد که افرادی بودند که بسیار قدرتمند به نظر می رسیدند اما در انتخابات شکست خوردند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ «جب بوش» که هم فرزند رئیس جمهور و هم برادر رئیس جمهور و تمام اعتبار خانواده بوش بود، ناتوانی خود را نشان داد و از رقابت های انتخاباتی حذف شد. در حالی که در انتخابات آن سال ترامپ فردی بعید بود و حضورش در آن انتخابات شبیه شوخی بود اما پیروز شد.

این کارشناس مسائل آمریکا گفت: در سال ۲۰۱۶ سران حزب جمهوری خواه از ترامپ حمایت نکردند و سرمایه گذاران در حزب جمهوری خواه از او حمایت نکردند اما این موضوع مانع از پیروزی او نشد. ترامپ ممکن است در انتخابات ۲۰۲۴ از حمایت رهبران احزاب برخوردار نباشد. اما او پایگاه رای دهنده قوی دارد. در انتخابات بعدی، ترامپ مجبور نخواهد بود مانند سال ۲۰۱۶ از منابع مالی خود استفاده کند. پایگاه رای و بدنه اجتماعی که ترامپ در آمریکا دارد می تواند برای او در انتخابات سرمایه گذاری کند. در انتخابات ۲۰۰۸، زمانی که اوباما پیروز شد، بیشتر هزینه های مبارزات انتخاباتی او از کمک های مالی ۲۰ تا ۳۰ دلاری افراد در فیس بوک و شبکه های اجتماعی تامین شد. کمک کنندگان بزرگ در حزب جمهوری خواه بعید است از ترامپ حمایت کنند. از سوی دیگر، ترامپ از زمان انتخابات ۲۰۱۶ منابع مالی هنگفتی در صندوق کمپین انتخاباتی دارد.

وی با اشاره به کمیته ۱۵ دی گفت: با توجه به اینکه جمهوری خواهان توانستند رای اکثریت مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهند، کمیته ۱۵ دی تا چند ماه آینده یا منحل می شود یا ناکارآمد خواهد بود. جمهوری خواهان همانقدر که مخالف ترامپ هستند، دوست ندارند رئیس جمهور حزبشان محکوم شود. در نتیجه این کمیته هیچ شانسی برای اثرگذاری ندارد. اگر کمیته بر اساس این فرض نتیجه را اعلام کرد، نتیجه باید به دادگاه کشیده شود. این روند بسیار طولانی است، اگر به دادگاه برود، ارتشی از وکلا از هر دو طرف تشکیل می شود. مواجهه با چنین مواردی می تواند اعتبار، کارنامه و در نهایت چهره آن فرد را برای انتخابات از بین ببرد.

ابوالفتح درباره چالش‌های پیش روی ترامپ در انتخابات که رقبای او آن را برجسته می‌کنند، گفت: ترامپ صداقت انتخابات ۲۰۲۰ را زیر سوال برده و فردی است که نتیجه انتخابات را نپذیرفته است. این قضیه اشتباه بزرگی است که ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرد و آن را سالم ندانست. و به عنوان قانون شکنی که به سوگند خود وفادار نبوده است، بیشترین انتقاد را به ترامپ وارد خواهد کرد. این موضوع در حزب جمهوری خواه نیز مطرح است، چه رسد به رقبای او در حزب دموکرات.

این در حالی است که ترامپ نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا اعلام کرده است که مخالفان جدی در میان نخبگان این حزب دارد. هرزه. لیز چنی، یکی از اعضای جمهوریخواه کمیته تحقیقات در ۶ ژانویه و یکی از مخالفان ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، ابراز اطمینان کرد که “دیگر هرگز رئیس جمهور نخواهد شد”.

لیز چنی در سخنرانی در اجلاس جهانی زنان که توسط واشنگتن پست برگزار شد، ابتدا درباره انتخابات میان دوره ای اخیر کنگره آمریکا که سه شنبه گذشته برگزار شد، اظهار نظر کرد. او گفت: «این انتخابات فرصتی بود تا مطمئن شویم که از بازگشت حق رای به قدرت جلوگیری می کنیم و رای دهندگان در بسیاری از رقابت ها این کار را کردند.

مایک پنس، معاون ترامپ در دوران ریاست جمهوری وی که در انتخابات به شدت از دونالد ترامپ حمایت می کرد، نیز در مصاحبه ای با اشاره به انتخابات سال ۲۰۲۴ در این کشور گفت: «او معتقد است; آمریکایی ها در آینده خواهان انتخاب های بهتری نسبت به دونالد ترامپ هستند.

در حالی که مایک پنس و لیز چنی یکی از چهره های تاثیرگذار در حزب جمهوری خواه مخالفت خود را با حضور ترامپ در انتخابات اعلام کرده اند، “تد کروز” سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس گفت: جمهوری خواهان با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۴، مخالف هستند، یا «دروغ می‌گویند» یا «احمق». با توجه به اینکه انتخابات هنوز به طور رسمی آغاز نشده و افراد دو حزب نامزدی خود را اعلام نکرده اند، درگیری بین حزب جمهوری خواه آغاز شده است.

انتهای پیام/




این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید