اختصاص وام ۴ درصدی برای نوسازی تاکسی/پالایشگاه و پتروشیمی تبریز بزرگترین آلاینده هوای تبریز


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، یعقوب هوشیار با حضور علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، تفاهم نامه همکاری بین صندوق ملی محیط زیست کشور و شهرداری تبریز امضا کرد. معاون هماهنگ کننده در امور تبریز. استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از صنعتگران استان گفت: آذربایجان شرقی ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی برای استفاده دارد از جمله منطقه آزاد ارس که می توان از آن برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از شهر تبریز استفاده کرد. در حالی که خودروهای لوکس اجازه تردد در شهرها را دارند، از طریق پتانسیل این منطقه امکان خرید تاکسی و اتوبوس وجود ندارد.

وی از آمادگی شهرداری تبریز برای اعطای تسهیلات چهار درصدی بانکی برای نوسازی تاکسی های تبریز خبر داد و گفت: مشکل مالی چندانی برای این امر وجود ندارد، اما مشکل اصلی مربوط به حدود اختیارات و تصمیم گیری است.

شهردار تبریز درباره پسماندهای شهری نیز خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بیش از ۱۰۰۰ تن زباله دفن می شود اما جمهوری آذربایجان در مدیریت پسماند از شهرهای ما موفق تر بوده و تنها ۱۰ درصد دفن زباله دارد. .

وی افزود: اگر دولت تسهیلات بانکی کم بهره در اختیار شهرداری تبریز قرار دهد می توانیم ظرف مدت دو سال در شهرداری تبریز زباله سوز راه اندازی و راه اندازی کنیم.

هوشیار در خصوص آلودگی هوای تبریز و سهم پالایشگاه و پتروشیمی تبریز گفت: طبق آمار در ۱۰ سال گذشته نمودار هوای کثیف شهر رو به رشد است. پتروشیمی ها و پالایشگاه ها بزرگترین آلاینده های هوای تبریز هستند و در عین حال مالیات آلایندگی را هم پرداخت نمی کنند.

وی تصریح کرد: پتروشیمی و پالایشگاه تبریز حتی برنامه های اجرایی زیست محیطی خود را اعلام نمی کند و سلامت محیط زیست و مردم را به خطر می اندازد. در چنین شرایطی گاهی اعلام می شود که پالایشگاه آلودگی ندارد که شاید معجزه قرن باشد.

تفاهم نامه همکاری صندوق ملی محیط زیست کشور و شهرداری تبریز با حضور علی سلاجقه، محمد کلامی به امضای سجاد انجم شعاع و یعقوب هوشیار رسید.

بر اساس این تبصره و برای کاهش آلودگی هوا، صندوق ملی محیط زیست کشور متعهد شد برای خودروهای تاکسی با عمر بالای ۲۰ سال تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ارائه کند.

مدت اجرای این تبصره نیز دو سال اعلام شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید