اردن: به تلاش برای تسهیل پروازهای صنعا و امان ادامه می دهیم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، هیثم ابوالفول، سخنگوی وزارت امور خارجه اردن گفت: این کشور به تسهیل پروازهای هوایی بین این کشور ادامه خواهد داد. سنا و امان ادامه می دهد.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت امور خارجه اردن همچنین اعلام کرد که آتش بس میان طرف های یمنی تمدید نخواهد شد. عفو انجام داد

آبولوز وی همچنین گفت: آتش بسی که برای اولین بار در دوم آوریل اجرا شد و دو بار تمدید شد، باعث کاهش رنج و مشکلات مردم یمن و عرضه کمک های بشردوستانه کمک کرد.

سخنگوی وزارت خارجه اردن افزود: اردن متعهد به تلاش برای پایان دادن به بحران یمن از طریق راه حل سیاسی بر اساس ملاحظات موجود است که به بحران پایان داده و وحدت، ثبات و تمامیت ارضی یمن را تضمین می کند و مشکلات و مصائب یمن را حل می کند. مردم یمن و پاسخ به خواسته های آنها برای ایجاد این حمایت از صلح و امنیت است.

وی همچنین به اقدامات اردن برای تسهیل برقراری پروازهای هوایی بین این دو کشور ادامه داد سنا و امان تاکید کرد.

لازم به ذکر است که از دوم آوریل ۲۰۲۲، آتش بس انسانی و نظامی در یمن با میانجیگری سازمان ملل بین طرف های درگیر در جنگ یمن برقرار شد.

از زمان برقراری آتش بس، هانس گروندبرگ، نماینده سازمان ملل در امور یمن، سفرهای متعددی به صنعا و مسقط داشته است تا با هر دو طرف بحران یمن دیدار و از تمدید آتش بس به آنها اطلاع دهد.

تلاش‌های او در ماه‌های اخیر دو بار موفقیت‌آمیز بوده است تا آتش‌بس دو ماهه که از آوریل آغاز شده بود، شش ماه دیگر ادامه یابد.

در آخرین دور این مذاکرات، آتش بس که روز یکشنبه ۲ اکتبر (۱۰ مهر) پایان یافت، قرار بود دوباره برای یک دوره دو ماهه تمدید شود، اما عدم توافق دو طرف باعث شد آتش بس تمدید نشود. تا الان .

پس از تمدید نشدن این آتش بس، هانس گروندبرگ فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد که به تلاش ها برای تمدید آتش بس در روزهای آینده ادامه خواهد داد تا این توافق که باعث کاهش شدت جنگ در یمن شده است، ادامه یابد.