از مشکلات املاک بدهی تا فقر شدید در مناطق سبز/ شعبه ویژه رسیدگی به جرایم شهرسازی تشکیل شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، فریدون بابایی اقدم امروز در اولین نشست با روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری در شوراهای اسلامی استان آذربایجان شرقی در ۱۲:۰۰: موضع مجمع مشورتی است و به ویژه با کارگروه هایی که در جلسه تهران مطرح شد، موضع مجمع از مرحله رایزنی عبور می کند. مثلاً معاون دادستانی کشور در کشور می گوید مشکلات و مطالبات یک کمیته را بیان کنید.

وی افزود: اگر خدا بخواهد کمیته های مشترکی را که در سطح ملی در سطح استان تشکیل شده است برای ارتباط با مسئولان عالی استان و نهادهای مرتبط و بررسی راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکلات تشکیل می دهیم.

بابایی اقدم در خصوص مشکلاتی که در برخی شهرها در خصوص املاک طرف قرارداد وجود دارد، افزود: در این رابطه نحوه صدور پروانه این املاک در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز بررسی می شود. ما روی این شیوه نامه کار چکشی انجام دادیم و به کمیسیون تحقیقات و نظارت ارجاع دادیم. به محض تمام شدن آن را به شوراهای شهرهای دیگر می دهیم.

رئیس مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی شهرهای آذربایجان شرقی در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز که اکثر شهرها با آن دست و پنجه نرم می کنند، خاطرنشان کرد: در این راستا سیاست تعیین شده برای نوسازی شهری به ما نشان داده است که مسیر. یکی از شوراهای شهر برای پیشگیری و مراقبت از ساختمان های غیرمجاز بر عهده قوه قضائیه است و به نوعی هدف استفاده از نیروی قهری برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است. پیشنهاد من راه اندازی مجدد یا فعال سازی کارگروه های شهری به ویژه کارگروه پیشگیری و پیش بینی است.

وی افزود: برای تکمیل این پرونده مصوب کردیم که اداره ویژه رسیدگی به جرایم شهرسازی در مجلس شورای ملی تشکیل شود. تنها شهری که در این زمینه اقدام کرده است مشهد است و در این شهر یک مرجع تعقیب ویژه در خصوص این موضوع جرایم شهرسازی فعالیت می کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: بحث طرح های جامع و تفصیلی توسط اکثر دوستان مطرح شد. این موضوع در کارگروه های مشترک قابل بررسی است. از سوی دیگر شوراهای شهر باید اختیارات کافی برای بررسی و تصویب طرح های توسعه شهری داشته باشند.

بابایی اقدم در ادامه درباره مشکلات شهرها در صدور مجوز، هماهنگی با آثار فرهنگی و … توضیح داد و گفت: در بحث تراکم باید به سمت پهنه بندی حرکت کرد. عبور به تنهایی روش اشتباهی است که در بسیاری از شهرهای ما مورد اعتماد است. در طرح های جدید باید از منطقه بندی استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص لزوم توسعه فضاهای سبز شهری خاطرنشان کرد: فقر جدی با فضای سبز در شهرها وجود دارد. راه حل حل مشکل موجود این است که کمربند سبز را در شهرهایمان پیشنهاد و تصویب کنیم و سپس به سمت تملک زمین برویم تا بتوانیم شروع به ساخت کمربند سبز کنیم.

بابایی اقدم با اشاره به آیین نامه اجرایی نوسازی شهری خاطرنشان کرد: در تبصره ماده ۵ این آیین نامه آمده است که اگر قرار باشد در محدوده نوسازی شهری اقدامی انجام شود ۷۰ درصد هزینه ها توسط دولت پرداخت می شود. و ۳۰ درصد توسط شهرداری است و باید از این ظرفیت استفاده شود. لذا ادامه استفاده از این تبصره با صورتجلسه و مستندسازی اقدامات و فعالیت های مربوطه ضروری است. نمونه عملی آن در شهرداری مشهد نیز اتفاق افتاده است.
وی در خصوص این پیشنهاد که مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری استان آذربایجان شرقی باید نگاهی بیندازد، گفت: ما با نگاه استانی و حتی ملی موافقیم چرا که مشکلات مطرح شده در برخی شهرهای کوچک خود در این زمینه وجود دارد. تهران، تبریز و اصفهان. بنابراین در جلسات باید نگاه استانی را در نظر بگیریم تا مشکلات و موانع به صورت اساسی حل شود.

بابایی اقدم گفت: به عنوان نماینده مردم باید حفظ منافع مردم را مد نظر داشته باشیم. قانون مهمی در مورد تخصیص املاک واقع در پروژه های دولتی و شهرداری است که قبلاً مدت زمان آن ۱۰ سال بود اما بعداً این مدت به ۵ سال کاهش یافت. مثلاً شهروندی می گوید ملک من برای استفاده عمومی تعریف شده است و اداره مورد نظر مالکیت نمی کند. این شخص هنوز مطمئن نیست. در این گونه بحث ها باید به قانون واگذاری املاک مراجعه کرد و از حقوق آنها به عنوان نماینده مردم دفاع کرد.

محمودی نایب رئیس اول مجمع سران کمیسیون های شهرسازی و معماری استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: درخواست من این است که به همه مسائل نگاه استانی شود. برخی مشکلات در تبریز مشاهده شده است اما در شهرستان ها شاهد اجرای آن نیستیم. اگر خدا بخواهد در جلسات و کمیته های تخصصی بعدی این موارد مطرح می شود. امیدوارم روند فعالیت به گونه ای باشد که بتوانیم با همفکری و هم افزایی مشکلات موجود را برطرف کنیم.

لازم به ذکر است در این جلسه موضوعات مختلف مرتبط با حوزه های تخصصی کمیته های معماری و طراحی شهری، شهرسازی و نوسازی شهری توسط روسای کمیسیون های معماری و شهرسازی شهرستان های استان آذربایجان شرقی مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. نظرات.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید