استقلال؛ قهرمان بلامنازع و چند ملیتی / رکوردشکنی شیرین با فرهاد


به گزارش وانانیوز،

تیم استقلال پس از ۹ سال در لیگ برتر بیست و یکم به قهرمانی خاطره انگیزی دست یافت تا هواداران پر از تماشاگر ورزشگاه آزادی ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ را تا آخر عمر فراموش نکنند. شبی که فرهاد مجیدی با چشمانی گریان به سکوی قهرمانی رفت، خیلی ها اشک های مجیدی را به اشک شوق و اینکه تیمش توانسته تمام رکوردهای مثبت لیگ را بشکند تعبیر کردند. سرمربی شدن تیم امارات در تیمی اماراتی با دستمزد ۴۰ میلیارد تومان.

استقلال با ۱۹ برد، ۱۱ تساوی و بدون باخت قهرمان شد. قوی ترین خط دفاعی با ۱۰ گل در اختیار آبی پوشان تهرانی بود. حتی پس از جدایی ناخواسته محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی از این تیم، قلعه مستحکم استقلال همچنان دست نیافتنی بود چرا که مدافعی بالا با قدرت بازی به استقلال آمد. داسیلوای برزیلی به سرعت و به خوبی فضای مدافعان نظامی استقلال را پر کرد تا فرهاد مجیدی بدون چشم هم قهرمان شود. مجیدی مردمند و یزدانی را چشمان خود در استقلال خواند. هواداران استقلال بیشتر احساس قهرمانی داشتند چرا که توانستند به امپراطوری ۵ ساله پرسپولیس در لیگ برتر پایان دهند.

استقلال بعد از قهرمانی و رفتن فرهاد مجیدی روزهای طلایی نداشت و فضای غبارآلود بر این باشگاه حاکم شد. جدایی سرمربی از یک سو و خریدهای گران قیمت پرسپولیس رقیب سنتی از سوی دیگر باعث ناراحتی هواداران استقلال شده بود. علاوه بر این، سپاهان محمد دانشگر یکی از مدافعان خوب استقلال در فصل گذشته نیز با دستمزد چند میلیاردی جذب شد. از طرفی دیگر بازیکن سعید صادقی که در رادار استقلال بود به یکباره با پرسپولیس قرارداد بست. این مشکلات خشم هواداران استقلال را برانگیخت و محمد مومنی یکی از اعضای فوتبال هیات مدیره باشگاه استقلال تلویحا مدعی شد که پرسپولیس بازیکنانی را با فرصت دعوت به تیم ملی جذب می کند، اظهاراتی که منجر به احضار مومنی توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال شد. .

در هر صورت جدایی بازیکنان و بلاتکلیفی باشگاه شرایط را برای مصطفی آجورلو، مدیرعامل باشگاه چمپیون سخت کرد. باشگاه بلافاصله به جواد نکونام سرمربی باشگاه فوتبال خوزستان پیشنهاد داد. او یک مربی پرتغالی به نام ساپینتو را برای استقلال انتخاب کرد. مربی ای که در روز معارفه از استقلال گفت و به هواداران قول ۴ قهرمانی با استقلال را داد! قولی که برخی کارشناسان آن را غیرحرفه ای می دانستند.

در آخرین دیدار فصل مقابل نفت مسجد سلیمان، ۵ ملی پوش استقلال برای بازی برای تیم خود به اردوی تیم ملی نرفتند، مشکلی که باعث عصبانیت اسکوچیچ شد و سرمربی تیم ملی اعلام کرد که دعوت می کند. به جای دیگر بازیکنان، اما با آزادی عذرخواهی استقلالی ها، اسکوچیچ دوباره شهروندان را به اردو فراخواند.

استقلال فصل گذشته کار مدیریتی خوبی انجام داد و تبلیغات محیطی را از سازمان لیگ گرفت تا خودش این کار را انجام دهد اما حالا سران سازمان لیگ معتقدند که عامل این باشگاه بیش از ۳۰ میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و وعده های درآمدزایی ۵۰۰ میلیاردی ظاهرا محقق نشده است. اما این بار آجورلو قول راه اندازی شبکه ماهواره ای استقلال برای درآمد هنگفت را داده است!

استقلال فصل گذشته قهرمان بلامنازع لیگ شد، قهرمانی که به گفته برخی کارشناسان فوتبال زیبایی و برای تماشاگران بازی نمی کند، اما در فوتبال هیچ وقت به فوتبال زیبا امتیاز نمی دهند و فرهاد مجیدی بر اساس همین اصل، این بازیکن را فرستاد. تیم استقلال البته با فلسفه فوتبال خودش به میدان می رود. گابریل پین مربی ایتالیایی و بی حد و مرز استقلال در این قهرمانی و استحکام خط دفاعی این تیم نقش اساسی داشت. آبی ها فصل گذشته بدون شک یک تیم چند ملیتی بودند، با رودی جستد و یاماگا از فرانسه، داسیلوا از برزیل و پین از ایتالیا. در پایان فصل البته احتمال حضور یاماگا و داسیلوا در تیم قهرمان وجود دارد.

آنچه مسلم است استقلال با توجه به تغییرات ایجاد شده در کادرفنی و بازیکنان کار آسانی برای تکرار قهرمانی نخواهد داشت به خصوص اینکه رقبایی مانند سپاهان و پرسپولیس در فصل انتقالی عملکرد بالاتر و بهتری داشته اند اما خرید یک بازیکن تضمین کننده موفقیت یک تیم برای فصل آینده است، اینطور نیست، هرچند گفته می شود آجورلو، مدیرعامل باشگاه استقلال احتمالا قصد حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را دارد و از این طریق شاید تنها سایه ای از تیم قهرمان باشد. باقی مانده است.

استقلالی ها مشخصا امیدوارند که مسابقه سوپرجام قبل از شروع لیگ برتر فصل آینده ترتیب داده شود تا فصل آینده را با یک جام قهرمانی دیگر آغاز کنند. حریف آنها نساجی مازندران با هدایت حمید مطهری سرمربی سابق پرسپولیس است. دیدار قهرمان لیگ و جام حذفی با دو مربی جدید. ساپینتو سرمربی پرتغالی استقلال امیدوار است با یک جام قهرمانی خود را به استقلالی ها ثابت کند اما شکست دادن خود نساجی در ورزشگاه آزادی کار آسانی نیست. به خصوص که تنها باخت آبی پوشان فصل گذشته همین تیم در جام حذفی بود. اگر ساپینتو بتواند با پیروزی در نساجی تیمش را قهرمان کند، شاید به زودی مورد علاقه هواداران آبی قرار بگیرد، هرچند می داند برای قهرمانی دوباره استقلال کار سختی در پیش خواهد داشت.

انتهای پیام/