اسناد بنیانگذار برلیناله نازی منتشر شد/مشروعیت بخشیدن به هیتلر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، در حالی که در سال ۲۰۲۰ مشخص شد آلفرد بائر، بنیانگذار برلیناله، یکی از چهره های کلیدی نازی ها در تبلیغات بوده و پس از جنگ جهانی دوم توانسته این گذشته را مخفی کند. اکنون اسناد مربوط به او فاش خواهد شد.

۲ سال پس از افشاگری های تکان دهنده در مورد گذشته که آلفرد بائر نازی آن را پنهان می کرد، مطالعات دقیقی در مورد او انجام شده است.

برلیناله قصد دارد این اسناد را منتشر کند و یک میزگرد عمومی در مورد روند و نتایج این مطالعه در ۲ نوامبر برگزار کند.

بائر یکی از چهره های کلیدی در ایجاد برلیناله بود و از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۶ رئیس آن بود. در سال ۲۰۲۰، درست در آستانه هفتادمین سالگرد این رویداد سینمایی، روزنامه آلمانی “دی زایت” افشاگری هایی درباره او کرد. نشان می دهد که در مورد نقش عمیق خود در ساختن فیلم های تبلیغاتی برای نازی ها دروغ گفته است.

از جمله فعالیت های او در این زمینه، تصویب ساخت فیلم هایی مانند «کلبرگ» ساخته وایت هارلن در سال ۱۹۴۵ بود که یک درام جنگی با هدف تشویق مردم آلمان به دفاع از نازی ها و درخواست از آنها برای مبارزه با متفقین تا آخرین لحظه بود. شخص . این فیلم ها در راستای اهداف جوزف گوبلز، وزیر تبلیغات هیتلر، برای ترویج برنامه های نژادپرستانه و ضد یهودی نازی ها ساخته شده اند. در پرونده به دست آمده از بائر، او را یکی از اعضای فداکار شاخه اصلی حزب نازی می نامیدند.

پس از افشای سوابق باوئر، جایزه آلفرد باوئر که هر ساله به یاد او اعطا می شد، حذف شد و جایزه جدیدی به نام خرس نقره ای برای نوآوری فیلم جایگزین شد.

در گزارش جدید تاکید شده است که بائر برخلاف آنچه وانمود کرده بود مخالف رژیم نازی نبود، بلکه برعکس در تبلیغات رسمی برای تثبیت و مشروعیت بخشیدن به حکومت هیتلر کمک کرده بود.

ماریتا رایزن بیک و کارلو چاتریان، مدیران جشنواره فیلم برلین، در بیانیه‌ای گفتند، این گزارش نور جدیدی بر گذشته جشنواره می‌تاباند و تأیید می‌کند که چقدر مهم است که به تأمل انتقادی در تاریخ ما ادامه دهیم.