اشتباهات این بود که سلبریتی های داور/VAR به نیم فصل دوم نمی رسندعلی خسروی درباره ناکامی تعداد زیادی از داوران در تست آمادگی جسمانی گفت: دو سال و نیم کرونا داشتیم و در این مدت داوران ما شرایط تمرینی چندان خوبی نداشتند و استخرها و ورزشگاه ها تعطیل بود. آن روزها گذشته که داوران فقط هفت بار دور زمین می دویدند و حالا به وزنه برداری و بدنسازی نیاز دارند. آنها باید به استخر شنا بروند و تحت آب درمانی قرار گیرند. پس از مدتی بسته بودن، اکنون استخرها برای مدتی باز هستند. تمرین داوران از همه بازیکنان فوتبال دشوارتر است زیرا باید ۷۵ متر را در حدود ۱۷ ثانیه بدود. برخی نیز باید در ۱۵ ثانیه بدود. دو ثانیه از این زمان کم می شود.

وی افزود: من به عنوان فردی که ۴۰ سال در داوری حضور داشتم برای داوران ناراحت بودم چون کار خیلی سخت شده است اما این اتفاق خیلی خوب رخ داد زیرا جوانانی که پشت داور ماندند حالا می توانند خودشان را نشان دهند. قطعا در نیم فصل یا شاید زودتر داوران باتجربه را برمی گردانیم زیرا در کشور ما سلبریتی ها و بزرگان داوری هستند. این اتفاق برای همه داوران یک عقب گرد بود و باید روزهای سخت و تمرینی را سپری کنند.

یکی از اعضای کمیته داوران در گفت و گو با برنامه ورزش تهران رادیو تهران گفت: صد در صد طبق قوانین فیفا، البته ۴۵ روز نمی توانیم تست بدهیم. ظرف ۴۵ روز آماده خواهند شد. ما حتما دیر یا زود تست می گیریم و ممکن است ۷-۸ هفته دیگر تست مجدد انجام شود اما در آزمون جدید قطعا می توانند موفق شوند. برخی از داوران در شروع صدم ثانیه اشتباه کردند و این به دلیل مشکلات روحی و روانی بود.

خسروی با بیان اینکه استاد اسپانیایی ظاهراً بسیار سخت گیر بود، توضیح داد: او اصلاً درگیر آزمون نبود و فقط کلاس های تئوری تدریس می کرد. این آزمون ها توسط معلمان ایرانی انجام شد. امسال اصلا سخت گیر نبودیم. از تیم های فوتبالی که اینقدر به داورانشان فکر می کنند ممنونم، اما به خدا قسم فقط این دو هفته به آنها فکر نمی کنند، بلکه همیشه. من داور را به کلاس دعوت نمی کنم، اما او در لیگ قضاوت نمی کند یا مثلاً پنج داور مشهدی را دعوت می کنم، اما فقط یکی از آنها داوری می کند و بقیه بیرون می نشینند.

وی افزود: امسال برای قضات به عنوان ناظر همسان سازی داریم. شاید روزی من قاضی خوبی باشم، اما این بدان معنا نیست که ناظر یا معلم خیلی خوبی خواهم شد. با این اقدام به استانداردسازی می رسیم. بسیاری از مدرسان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا داوران شناخته شده ای نبودند یا در جام جهانی و مقدماتی داوری نکرده بودند. مورینیو هم فوتبالیست نبود اما روزنامه نگاری بود که بهترین مربی دنیا شد. باید به سمت استانداردسازی حرکت کنیم تا جوان بوشهری، گیلانی، یاسوجی امیدوار باشد تا هشت سال دیگر از یک نفر عقب نمانند. محمد مهرگان با یک متر و ۹۰ سانتی متر قد در ۳۰ سالگی وارد داوری شد اما ۱۰ سال است که در لیگ اول حضور دارد و با این کار انگیزه از بین می رود.

یکی از اعضای کمیته داوران در فدراسیون فوتبال گفت: فعلاً داوران نیم فصل دور خواهند بود اما هیئت نیز درخواستی داشته است. باید مسابقات را شروع کنیم و ببینیم چطور کار می کند. شاید در مقطعی بتوانیم با این پتانسیل جلو برویم، اما در مقطعی ممکن است فرستادن داور جوان به پرسپولیس و تراکتورسازی، پرسپولیس و سپاهان یا ملان و سپاهان خیلی سخت باشد. کمیته داوران گفته است داورانی که شکست خورده اند تا نیم فصل نمی توانند سوت بزنند اما اگر قرار باشد تصمیم جدیدی گرفته شود قطعا کمیته داوران تصمیم می گیرد.

وی توضیح داد: تا به حال من و سایر اعضای کمیته داوران معتقد نبودیم که باید قبل از نیم فصل تست مجدد انجام شود اما باید شرایط را هم ببینیم چون در وسط ایران زندگی می کنیم. امیدوارم تا نیم فصل با این جوان ها کنار بیاییم و نیم فصل بزرگسالان هم بیایند.

خسروی درباره اینکه آیا در نیم فصل دوم از VAR استفاده می شود، گفت: حمید سجادی معلم من بود و دوستش دارم. او بسیار زیبا صحبت می کند، اما فرآیند VAR حداقل به یک سال و نیم نیاز دارد. ابتدا واحدهای نظارتی باید آن را تایید کنند، سپس خریداری، آموزش، استفاده آفلاین و سپس آنلاین. قطعا نیم فصل دوام نمی آورند اما امیدواریم وزیر ورزش وارد شود تا هر ماه بتوانیم کاری انجام دهیم.

انتهای پیام/