اطلاعیه بازار سهام فردا چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱


به گزارش وانانیوز،

امروز سه شنبه ۱۲ آبان، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت ۱۰ هزار و ۶۷۴ واحدی به فاصله یک میلیون و ۲۶۷ هزار واحدی رسید. شاخص تعادلی نیز در راستای شاخص کل حرکت کرد و با افت بیش از سه هزار واحدی روی عدد ۳۶۹ هزار واحد قرار گرفت.

ارزش معاملات بازار به دو هزار و بیست و پنج میلیارد تومان رسید و ما فرصت داشتیم با ۳۴۶ میلیارد پول واقعی را از بازار خارج کنیم. امروز ۱۱۶ نماد مثبت و ۵۱۰ نماد منفی در بازار داشتیم یعنی حدود ۸۰ درصد نمادهای بازار منفی بودند.

اطلاعیه چهارشنبه بورس
خاندوزی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری خود گفت: شرایط بازار سرمایه به خصوص از خرداد ماه قابل قبول نیست! تلاش ما این است که بتوانیم با کمیسیون اقتصادی مجلس به توافقی مشترک برسیم تا بر سودآوری شرکت های بورسی تاثیر بگذاریم و بازار شفاف شود. بودجه سال ۱۴۰۲ باید با پیام های امیدوارکننده ای به بازار سرمایه همراه باشد.

نکته جالب اینجاست که سخنگوی اقتصادی دولت هم از وضعیت بورس گلایه دارد. خب بورس بازار نیست و دولت بر آن نظارت دارد پس باید برای ضررش راه حلی داشته باشد. اصولاً مسئولان باید به وعده های خود در خصوص بورس عمل کنند و برای جبران زیان سهامداران چاره ای داشته باشند یا حداقل این است که نگذارند شاخص بیشتر از این سقوط کند و شاخص کل بورس را در محدوده مشخصی کنترل کنند.

رکود این روزهای بورس تهران دلایل مختلفی دارد که طی دو سال گذشته هر کدام از عوامل ریزش بورس به نوعی بر کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بورس تهران تاثیر گذاشته و همچنان ادامه دارد. مذاکرات هسته ای و احتمال احیای برجام یکی از عوامل تاثیرگذار بر بورس است و می تواند چشم انداز اقتصاد و بورس را تغییر دهد.

وی به بازارهای جهانی و شرایط حاکم بر آن، وضعیت مبهم بودجه ۱۴۰۲، تعدیل چشم انداز سودآوری بسیاری از شرکت های بزرگ، مشکلات داخلی بازار سرمایه از جمله کمبود نقدینگی در شرکت ها و هلدینگ های بزرگ اشاره کرد. ، سوالات و چالش های مدیریت بازار و معاملات الگوریتمی و …

اما با شرایط این روزها به نظر می رسد معاملات فردا نیز مانند امروز باشد. البته کمی مثبت تر از امروز خواهد بود، اما همچنان در مسیر منفی خواهد بود.