افراد مسن و مصرف غذای نامناسب


به ویژه ، سالمندان بالای 65 سال نیاز به رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی سالم دارند. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، بیشتر بیماری هایی که افراد مسن به آن مبتلا می شوند ناشی از عدم رژیم غذایی مناسب است. به عنوان مثال ، چربی رژیم غذایی با سرطان پروستات ، روده بزرگ و لوزالمعده ارتباط دارد. بیماری هایی مانند پوکی استخوان و دیابت با رژیم غذایی ، به ویژه ریز مغذی ها ارتباط دارد. کمبود ریزمغذی ها در افراد مسن به دلیل عواملی مانند کاهش جذب مواد مغذی و تنوع در رژیم غذایی شایع است.

مشکلات مربوط به سن در افراد مسن

مسائل مربوط به سن که با تغذیه مناسب تداخل دارند عبارتند از:

کاهش حساسیت

زمان و انرژی بیشتری برای هدف قرار دادن محرک ها لازم است زیرا با افزایش سن حساسیت شما کمتر می شود. کاهش اشتها باعث کاهش حس بویایی و چشایی می شود.
در برخی موارد ، حواس ممکن است مختل شده و تمایز بین غذای تازه و باقی مانده را دشوار کند. بدون شک ، این ناسالم است.

عوارض جانبی داروها

برخی از داروها باعث تهوع ، کاهش اشتها و تغییر طعم می شوند. در این حالت ، عوارض جانبی دارو ممکن است شما را از خوردن باز دارد و در نتیجه ، ممکن است وعده های غذایی را حذف کنید.

سلامت دندان

با افزایش سن ، سلامت دهان و دندان اهمیت بیشتری پیدا می کند. مشکلات دهانی شامل از دست دادن دندان ، عقب ماندگی لثه که باعث لق شدن دندان ها می شود ، آفت دهان و درد فک است.
همه این عوامل جویدن را دردناک و آزاردهنده می کند و احتمال خوردن غذاهای سالم در افراد مسن را کاهش می دهد.

کمبود منابع مالی

افراد مسن منابع محدودی دارند و بیشتر به منابع مالی و پول علاقه دارند. بنابراین ، آنها اغلب هنگام خرید مواد غذایی با کمترین مواد مغذی ، غذاهای ارزان تری می خرند. این شیوه زندگی منجر به کمبودهای تغذیه ای بیشتر می شود.

عدم وجود سیستم حمل و نقل

برای رفتن به فروشگاه و خرید غذای تازه ، باید با ماشین به مغازه بروید. یا باید ساعت ها را در ترافیک بگذرانید و ماشین خود را دور از فروشگاه پارک کنید.
وقتی هوا بارانی یا برفی است ، مشکل افزایش می یابد زیرا احتمال لغزش و افتادن روی زمین بیشتر است. این فعالیت ها می تواند مانع از رفتن شما به فروشگاه برای خرید مواد غذایی شود.

مشکلات جسمی

افراد مسن با افزایش سن ضعیف تر می شوند ، به ویژه اگر دارای شرایطی مانند آرتروز و ناتوانی جسمی باشند. درد و از دست دادن استقامت می تواند کارهای ساده را دشوار کند.
ایستادن طولانی مدت برای پختن غذا ، حمل غذا یا انجام کارهای اساسی مانند پوست کندن میوه می تواند ترسناک باشد.

از دست دادن حافظه

از دست دادن حافظه ، زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد مسن بسیار شایع است. افراد مسن ممکن است فراموش کنند که از یک برنامه غذایی پیروی کنند ، غذا بخورند یا حتی در فروشگاه مواد غذایی بخرند. آنها مسائل غذایی را مطرح می کنند.

در مورد: کپسول ژلاتین نرم امگا 3 High DHA Vivation

افسردگی

تغییرات زیادی با افزایش سن اتفاق می افتد (هنگامی که فرزندتان از شما جدا می شود ، تغییرات جسمی را تجربه می کنید ، مرگ باعث می شود دوستان و عزیزان خود را از دست بدهید و احساس تنهایی می کنید ، به خصوص اگر با فرزندان و عزیزان خود زندگی کنید).
همه اینها منجر به افسردگی می شود. افراد مسن ممکن است نسبت به سلامت خود بی تفاوت شوند و از خوردن غذا اجتناب کنند. اگر افسردگی درمان نشود ، می تواند مشکلات فزاینده ای ایجاد کند.

تنظیم: زهرا محبی
منابع: تغذیه برای سالمندان

دیدگاهتان را بنویسید