«اقیانوس آرام» یک جریان رسانه ای آموزشی بی تکلف است/ بزرگسالان هم مخاطب «اقیانوس آرام» شده اند!


خبرگزاری فارس – گروه رادیو و تلویزیون: فصل چهارم سریال «اقیانوس آرام» به کارگردانی هادی نعمت الهی و رضا محبی از ۲۰ تیرماه از شبکه دو سیما پخش می شود. یک برنامه ترکیبی متشکل از جلسات استندآپ، گروه متمرکز و کارگاه، فضایی دوستانه را برای مخاطبان جوان تلویزیون ایجاد کرده است. «اقیانوس آرام» با تمرکز بر نوجوانان، سعی می کند به دغدغه های هویتی آنها پاسخ دهد و با بیان تجربیات نوجوانی افراد موفق، به انتقال تجربه کمک کند. احسان عبدی پور، کوروش سلیمانی، سید امیر موسوی، احسان رضایی، وحید فرجی و منصوره مصطفی زاده تاکنون مهمان برنامه «آکیانوس آرام» بوده اند. گفتگوی مهمانان و نوجوانان در استودیو «اقیانوس آرام» در فضایی غیررسمی انجام می شود و مهمانان درباره لحظات مهم و نقاط عطف زندگی کودکان با آنها صحبت می کنند و تجربیات خود را با آنها در میان می گذارند. به بهانه پخش ۶ قسمت از «اقیانوس آرام» با هادی نعمت الهی، تهیه کننده و کارگردان این برنامه به گفت وگو نشستیم.

از حال و هوای طراحی شده در فصل جدید برنامه «اقیانوس آرام» بگویید.

فصل اول سریال اقیانوس آرام رویکردی مذهبی داشت و در حال و هوای اربعین سپری شد. در فصول بعدی این برنامه با توجه به آنچه طراحان برنامه مد نظر داشتند به سمت موضوعاتی چون سبک زندگی، انتخاب ها، آینده نوجوانان و… رفت و رویکردی اجتماعی در پیش گرفت. به طور کلی «اقیانوس آرام» برنامه ای است با هدف انتقال تجربه به نوجوانانی که عامدانه افراد و چهره ها را در فضایی ساده، صمیمانه و بی تکلف به کودکان معرفی می کنند که مسیر زندگی خود را هدف گذاری می کند و این هدف با دستاوردهایی همراه بوده است. . این دستاوردها لزوما موفقیت آمیز نیست و مهم ترین ویژگی مهمانان ما این است که از نظر اخلاقی در رده مردمی قرار دارند و مسیر پیروزی ها و شکست ها و تجربیات را طی کرده اند و حالا حرفی برای گفتن به نوجوانان دارند. این کلمه می تواند چراغی برای نوجوانان باشد تا مسیر آینده خود را بهتر طراحی کنند که قرار است به محیط جدی تری برود.

فصل های قبلی این برنامه با استقبال مخاطبان به ویژه نوجوانان مواجه شد. بازخوردها، انتقادات و پیشنهادهایی که فصل گذشته از سوی مخاطبان دریافت کردید چقدر برای ساخت سری جدید این برنامه موثر بود؟

سعی کردیم در طراحی سازه برای فصل جدید خلاقیت بیشتری داشته باشیم. ترکیبی از جلسات استندآپ، فوکوس گروه و کارگاه استفاده کردیم و به فضایی دوستانه و غیر آکادمیک رسیدیم. گفتگوهای برنامه در فضایی کاملا غیر رسمی انجام می شود و مهمانان از لحظات مهم زندگی خود برای کودکان صحبت می کنند و تجربیات خود را با آنها در میان می گذارند و مجریان می توانند سوالات خود را در مورد این لحظات و موفقیت ها مطرح کنند. نوجوانان می توانند انتخاب های مهمانان را بررسی کنند تا ببینند آیا آنها انتخاب های خوبی بوده اند یا خیر. و موفقیت ها و میانبرهایی که داشته اند را بدانند. طراحی کلی برنامه در فصل چهارم اینگونه بوده است و خوشبختانه مخاطبان برنامه را پسندیده اند و حتی مخاطب از محدوده مخاطبی که ما تعریف کرده بودیم فراتر رفته و بزرگسالان نیز بخشی از “اقیانوس آرام” شده اند. ” حضار.

ما نیازهای نوجوانانی را که میل به پیشرفت و رشد و تعالی دارند در نظر گرفتیم. این رشد و توسعه هم جنبه کیفی دارد و هم جنبه کمی، اعم از مادی و معنوی. نوجوانان مشتاقند بدانند یک کارخانه دار، استاد فلسفه، جهانگرد، روحانی، طلبه موفق و… چگونه به این موفقیت ها دست یافته است. فرم جذاب و تازه ای بود که در فصل چهارم متوجه آن شدیم. البته این نکته را هم لازم به ذکر است که وقتی ترکیبی برنده و فرم موفقی دارید فقط باید آن را روتوش کنید و نقاط ضعفش را برطرف کنید و این کاری است که ما در این فصل انجام دادیم.

«اقیانوس آرام» برنامه ای شبیه به تاک شو است و مهمان برنامه نقش اصلی آن را بر عهده دارد. از نحوه انتخاب مهمانان برنامه بگویید و مبنای انتخاب آنها چه بوده است؟

مهمانان در تحریریه انتخاب می شوند و قبل از ضبط و انتخاب فراز و نشیب ها و نقاط هیجان انگیز برای درج در برنامه با آنها درباره داستان زندگی شان صحبت می کنیم. از مهمانان می خواهیم که لحن صمیمانه ای داشته باشند و خود واقعی خود باشند. طبیعی است که خلاصه کردن تجربیات و اتفاقات یک زندگی در یک برنامه ۴۵ دقیقه ای کار ساده ای نیست. در طول ضبط برنامه، اغلب برنامه قطع می شود و بحث ها روتوش یا کارگردانی می شود. برای ما مهم است که موضوعات و تجربیات مطرح شده در برنامه مورد علاقه و نیاز نوجوانان باشد.

دکور فصل چهارم نسبت به فصل گذشته کوچکتر است و تعداد نوجوانان نسبت به فصل گذشته کمتر شده است. دلیل این کار چه بود؟

در رابطه با شرایطی که کرونا در جامعه ایجاد کرده است، باید با احتیاط بیشتری عمل کرد. به همین دلیل تعداد نوجوانان را کاهش دادیم. در عین حال با چالش های بودجه ای نیز مواجه بودیم. بودجه ما مثل فصل های قبل بود اما هزینه ها چند برابر شده بود. البته اینطور نیست که اگر بودجه بالاتری داشتیم برنامه را با تجمل می ساختیم و مثلاً یک دکوراسیون باشکوه و به اصطلاح لارج پروداکشن را انتخاب می کردیم. روح کلی این برنامه با سادگی و صمیمیت همراه است و دکور برنامه نیز باید به همین شکل باشد. نوجوانان برنامه در واقع مجری برنامه هستند و باید در گفتگو با مهمانان و طرح سوال و … حضور داشته باشند، بنابراین حضور بیش از بیست نوجوان ضروری نبود زیرا امکان حضور بیشتر افراد وجود نداشت. در بحث

افراد اتاق فکر “اقیانوس آرام” چه کسانی هستند؟

اتاق فکر برنامه متشکل از گروهی از افراد است که به نوجوانان کمک می کنند تا در مسیر سعادت، رشد مادی و معنوی زندگی قرار گیرند. بنابراین در این طرز تفکر از اساتید اخلاق، اساتید دانشگاه، کارشناسان رسانه، روانشناسان اجتماعی و فردی، دوستان و همکارانی که دغدغه نوجوانان و حتی خود نوجوانان را دارند استفاده می کنیم.

ملاک انتخاب نوجوانان حاضر در برنامه که به نوعی مجری هستند چه بود؟

در این فصل با بیش از ۲۰۰ نوجوان مصاحبه داشتیم تا اینکه به ۳۰ نفری که می بینید رسیدیم. در حین گفتگو متوجه شدیم که آیا این نوجوان نگرانی دارد یا خیر. چقدر به آینده فکر می کند و تا چه حد حاضر است برای رسیدن به خواسته هایش تلاش کند؟ یا فقط به این فکر می کند که در تلویزیون دیده شود؟ با آن‌ها درباره دیدگاه‌هایشان درباره زندگی و فلسفه آن، اعتقادات و اعتقاداتشان و کشور، خودشان و خانواده‌شان صحبت می‌کنیم و در نهایت نوجوانانی را انتخاب می‌کنیم که برای آینده برنامه دارند و حاضرند از تجربیات دیگران استفاده کنند و موفق باشند و بدانند. انسان های موثر

لطفا آخرین سخنرانی خود را بیان کنید.

“اقیانوس آرام” یک جریان آموزشی / رسانه ای بی تکلف است که برای نوجوانان بسیار خالی است. این شکاف در خانواده هایی که این روزها تنها با یک فرزند و فشار مالی مشغول هستند، مدرسه که خانه دوم نوجوانان است اما نقش چندانی در معرفی الگوها و چهره ها ندارد و رسانه ملی که به تدریج نقش خود را در مقایسه با جذابیت شبکه های اجتماعی از دست می دهد. بالاخره باید جایی باشد که دست نوجوان را بگیرد و به او بگوید تو آدم خیلی مهمی هستی و آینده ات برای ما و جامعه خیلی مهم است و باید چیزهایی یاد بگیری و برای آینده ات خیلی مهم باشی. مسئول بودن . اگر «اقیانوس آرام» به همین کارکرد دست یابد، جای تشکر و قدردانی دارد. اگر به شعر انتهای برنامه دقت کنید، می بینید که ضمن تبلیغ برنامه در محیطی با اعتقادات دینی و معنوی، متوجه بازیگوشی نوجوانان و علایق نوجوانان شده ایم. امیدواریم در میان میلیون ها نوجوان کشور جایگاهی داشته باشیم و با لحنی صمیمانه و غیررسمی به آنها کمک کنیم تا مسیر درست زندگی را پیدا کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید