انتقاد تند همتی از رئیسی به خاطر «سوغاتی کامیون همسفران نیویورکی».


به گزارش وانانیوز،

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

جناب آقای رئیسی

رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران

سلام!

کشور تزئین خواهد شد

دوره کاری معظم جدید است

ممنون بابت سخت کوشی

سندان را با مشت نشکن

رعیت و سرلشگری

نه، این یک چیز بازیگوش و بیهوده است

شما نمی خواهید زمان را تلف کنید

برای تاسف کارفرما

سعدی علیه السلام

آنچه این روزها بر سر کشور و مردمش می‌گذرد، دردی است که تنها با تدبیر و آشتی قابل درمان است. بدیهی است که حوادث چند روز اخیر در قالب اعتراضات خیابانی و حوادث تلخ، علل گوناگون و متعددی دارد. اما در گام اول تا حدودی ناشی از نوع نگاه و عملکرد اقتصادی و اجتماعی است که متأسفانه به جای مقابله با چالش ها و تقویت سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد مردم به دولت، منجر به از دست رفتن بسیاری از فرصت ها شده است.

در علم اقتصاد، موضع شما در خصوص کفایت اقدامات مربوط به خنثی سازی تحریم ها و ساده سازی فرآیند مذاکره و بی اهمیت جلوه دادن احیای برجام، همراه با مجموعه ای از تصمیمات ناهماهنگ، متناقض و پرهزینه، منجر به تداوم تحریم های سرکوبگرانه می شود. فرصت خروج با بهره مندی از گرانی نفت، قطع مداوم پیوندهای بانکی و مالی کشور، تداوم تورم مکرر و بی ثباتی اقتصاد کلان.

شاید پیش از این نتایج تحریم ها برای مردم قابل تحمل بود، اما در زمانی که در شرایط تحریم برای یافتن دارو و امرار معاش دست و پنجه نرم می کنند، دیگر ادعای مقاومت و مردمی بودن در کنار واردات کنجد را باور نمی کنند. دانه ها و کامیون های سوغاتی برای همراهان سفر در نیویورک، آنها این را نمی خواهند

در حوزه اجتماعی و فرهنگی علیرغم ادعای شما مبنی بر جایگاه و نقش زنان، آزادی اینترنت، گشایش فضای مجازی و اصلاح گشت ارشاد، دولت و گروه های مرتبط با شما عملا وارد میدان شده اند. مقابل جهت و با محدودیت های بی مورد در زندگی روزمره مردم زمینه را برای اعتراضات و حوادث جاری در کشور ایجاد کرده اند.

به نظر می رسد مطالبات مردم به نقطه حساسی رسیده است، فشار سنگین اقتصادی بر طبقات متوسط ​​و پایین جامعه همراه با محدودیت های اجتماعی غیرضروری در زندگی روزمره مردم به ویژه زنان به تدریج در قالب اعتراضات خیابانی تجلی یافت. جوانان، زنان و سایر طبقات اجتماعی. انجام داده اند .

در جریان این گونه اعتراضات طبیعی است که افراد حزبی با ایجاد اغتشاش، آشوب و تخریب اموال عمومی بخواهند مطالبات مدنی مردم را به انحراف بکشانند و دولت های خارجی از فرصت های به وجود آمده سوء استفاده کنند.

متأسفانه هیئت حاکمه درک درستی از مسائل و مطالبات نسل ۷۰ و ۸۰ ندارد. امروز اکثریت حاضران در خیابان ها را جوانان و این نسل تشکیل می دهند و مثل شما فکر نمی کنند و سعی نمی کنند عقاید خاصی را تحمیل کنند. جوانان اعتقادات متفاوتی دارند و در محیطی قرار می گیرند که به دلایل متعددی که عمدتاً ناشی از عملکرد ضعیف و وفای به عهد، انفعال در مبارزه با فساد، بی عدالتی و تبعیض است، اعتقادات آنها آسیب دیده است. بنابراین مجموعه تصمیمات باید با درک صحیح از الزامات نسل جدید و تعامل با آنها به روز شود که متاسفانه هیچ نشانی از آن وجود ندارد.

جناب آقای رئیسی!

امروز راه حل این نیست که فقط اعلام کنید مشکلی با اعتراض ندارید. ادامه روش فعلی مدیریت ممکن است در کوتاه مدت مشکل را حل کند، اما بر اساس تجربیات گذشته قطعا منجر به کاهش بیشتر اعتماد عمومی خواهد شد.

امروز دنیا نظاره گر حوادث ناگوار کشورمان است. اقتدار و عظمت کشور و ملت ایران در منطقه ایجاب می کند که در این زمینه اقدامات مناسبی صورت گیرد. جوانان و زنان را درک کنید و به آنها گوش دهید. وظیفه اخلاقی و اجتماعی من است که به این نکات اشاره کنم و امیدوارم در روش های خود تجدید نظر کنید، چه در زمینه اقتصادی که عامل بسیاری از مشکلات فعلی است و چه در مورد مسائل اجتماعی مربوط به زندگی روزمره مردم. ، و از فرصت اصلاح استفاده کنید، از دست ندهید

از خدا عاقبت بخیر برای همه آرزو میکنم.