انتقال آب چه ضرری برای اصفهان داشت؟ با آخرین نقل و انتقالات آب باقیمانده زاینده رود چه اتفاقی برای اصفهان می افتد؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. از آنجایی که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران; حسن ظاهری – تا به امروز هر چقدر آب به زاینده رود منتقل شده، برای اصفهان سودی نداشته و زاینده رود هر روز خشک‌تر شده و تالاب‌های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان نیز از بین رفته است. اکنون سد زاینده رود دیگر نمی تواند تمام نیاز آبی رودخانه تعریف شده از بالادست تا پایین دست را پوشش دهد. اما تصور کنید این بار به جای انتقال آب به زاینده رود، آب را از آن بگیرند. درست مثل اتفاقی که برای انتقال آب به یزد افتاد، سالانه تقریبا ۶۰ میلیون مترمکعب آب از زاینده رود از اینجا به یزد می رود.

مناقشه اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود دو دهه است که ادامه دارد. اصفهانی ها معتقدند آب بالادست، یعنی منطقه پر پیچ و خم زاینده رود با لوله های آب به باغ های چهارمحال بختیاری ها منتقل می شود و چهارمحال و بختیاری ها همواره این مشکل را تکذیب کرده و می گویند که آب گرفته شده است. از زاینده رود بر اساس نیازهای تعریف شده برای این استان. اما حالا چهارمحال و بختیاری ها نگران اتفاق جدیدی هستند. آنها می گویند تونل گلاب دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. یعنی به جای عبور آب زاینده رود از مسیر ۱۸ میلیون ساله، از طریق تونلی خارج از چهارمحال و بختیتری به سد چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و بحران آب در استان اصفهان در این راه . . در واقع با این اقدام به احتمال زیاد آب در بالادست قطع خواهد شد. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری همواره از سوی استان اصفهان رد شده و گفته شده هیچ گاه به مسیر طبیعی زاینده رود تعرض نخواهد شد. اصفهان می گوید وظیفه گلاب دو آبرسانی به بخش هایی از استان اصفهان است. یعنی برداشت مجدد از آب های حاصلخیز زاینده رود.

مسیر رودخانه چه تغییر کند و چه نباشد، انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. از آنجایی که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند. همانطور که تونل های انتقال قبلی کمکی نکردند. اگر هنوز آب در پایین دست رودخانه نباشد چه اتفاقی می افتد و چه عواقبی را می توان نگران کرد. یکی از این پیامدها تشدید فرونشست و فروچاله در اصفهان است که احتمالاً در زیر شهر رخ داده است. اما عواقب این امر بسیار بدتر خواهد بود.

این گزارش را تماشا کنید تا از آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکل آب دست و پنجه نرم می کند بیشتر بدانید.

پیشنهاد می کنیم این گزارش ها را نیز مشاهده کنید

زمین اصفهان را می بلعد: احتمال تخلیه کامل شهر تا ۹ سال آینده / فروچاله ها همه جا را فرا گرفته است / ترک های خطرناک میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویر ترسناک از اصفهان که مسئولان باور نمی کنند/ وقتی تصمیمات احساسی رهبران در دو دهه تلاش ۱۸ میلیون ساله طبیعت را نابود می کند (فیلم)

در همان مسیر زاینده رود تا خشک شدن/ چه کسی و به چه منظور بزرگترین رودخانه مرکز ایران را خشک کرد؟ (فیلم)