انصراف آل خلیفه از نامزدی شورای حقوق بشر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پس از انتقاد از وضعیت حقوق بشر بحرین در برخورد با معترضان، نام این کشور از فهرست نامزدهای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو در سوئیس خارج شد.

بر اساس این گزارش، یک وب سایت سازمان ملل متحد نشان داد که بحرین در تاریخ ۲۶ سپتامبر بدون اشاره به جزئیات، از نامزدی خود برای یک کرسی سه ساله در این نهاد حقوق بشری انصراف داده است.

بحرین در واکنش به این خبر رویترز، این گمانه زنی را رد کرد و این اقدام را یک چارچوب استاندارد توصیف کرد.

سخنگوی دولت بحرین افزود: منامه به طور کامل از شورای حقوق بشر که در آن سه بار انتخاب شده است، حمایت می کند و به همکاری با سایر کشورهای عضو سازمان ملل برای ترویج بهترین شیوه های حقوق بشر در جهان ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارش ماه گذشته سازمان ملل، در یادداشت مؤسسه قانون و دموکراسی بحرین خطاب به اعضای شورای حقوق بشر، به دستگیری ظالمانه بدون اتهام و اقدامات تلافی جویانه علیه برخی افراد اشاره شده است.

این مؤسسه همچنین در ماه اوت با برخی از مقامات و دیپلمات های سازمان ملل جلساتی برگزار کرد و از کشورهای عضو خواست که از بحرین حمایت نکنند.

سیداحمد الودایی مدیر این موسسه گفت: ما از خروج بحرین پس از کمپین موثر در ژنو علیه نامزدی این کشور بسیار خرسندیم.

تصمیمات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از نظر قانونی الزام آور نیست، اما این نهاد دارای جایگاه و اعتبار سیاسی است و می تواند اجازه تحقیقات برای کمک به برخی از پرونده های حقوقی بین المللی را بدهد.

قرار است انتخابات عضویت این شورا در ماه جاری در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.