اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان باردار باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو هستند. چاقی در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار چاق خطری برای مادر و جنین به همراه دارد. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید مقداری وزن اضافه کنند. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق توصیه می شود. زیرا در این مدت نباید رژیم کاهش وزن داشته باشند. بنابراین ، تأکید بر انتخاب غذاهایی با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و پرهیز از غذاهای پرکالری است. به منظور ارائه توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منابع غذایی موجود در خانواده ، عادات و رفتارهای غذایی آنها و شیوه زندگی آنها توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر ، معمولی ، دارای اضافه وزن یا چاق) بسته به شرایط خود باید وزن خود را افزایش دهند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را افزایش دهند.

برخی از دلایل اصلی افزایش وزن بیش از حد عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نادرست شامل مصرف زیاد منابع غذایی نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ شده ، فست فود ، نوشیدنی های شیرین (k.laha ، آب میوه صنعتی) که حاوی مقدار زیادی شکر است) ، شیرینی و شکلات
  • کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی
  • ادم و احتباس مایعات یا پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید