اهمیت خوردن آجیل


اهمیت خوردن آجیل

آجیل و دانه ها غذاهای محبوب هستند و به گفته متخصصان تغذیه ، سرشار از مواد مغذی هستند و هنگام مصرف برای سلامتی بسیار مفید هستند. هزاران سال است که از دانه ها در هر قاره ای در جهان استفاده می شود و غذای خوبی برای انسان است. دکتر تغذیه اصفهان در این مقاله برگرفته از سایت رضا اطمینانانی ، سعی می کنیم اهمیت مصرف آجیل را توضیح دهیم.

دانه ها فاقد کلسترول هستند و حاوی چربی های اشباع نشده هستند که ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. دانه ها همچنین دارای منیزیم هستند که به تقویت ساختار استخوان ها کمک می کند. دانه ها همچنین حاوی کروم هستند که بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. روی نیز در دانه های لازم برای رشد و بهبود زخم وجود دارد. منگنز ، که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند ، یکی از مواد مغذی موجود در غلات است.

دانه ها همچنین منابع غنی و خوبی از ویتامین E هستند.

این یک آنتی اکسیدان مهم است. مانند همه غذاهای گیاهی ، دانه ها سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که بدن را در برابر سرطان و بیماری های مزمن محافظت می کند.
این غذای ارزشمند را می توان به صورت خام ، بو داده یا پودر شده مصرف کرد. انواع مختلفی از دانه ها وجود دارد ، از جمله بادام ، فندق ، آجیل برزیل ، گردو ، پسته ، بادام زمینی ، شاه بلوط و موارد دیگر. دانه های سویا در صورت خشک شدن و برشته شدن نیز دانه محسوب می شوند.

نکته ای در مورد دانه ها

آفلاتوکسین ها:

بادام زمینی یکی از دانه هایی است که بیشتر مورد حمله قارچ های تولید کننده آفلاتوکسین قرار می گیرد. آفلاتوکسین ها سمومی هستند که برای انسان سرطان زا هستند. این سم هم در بادام زمینی و هم در کره بادام زمینی یافت می شود.
ذرت ، برنج ، گندم ، سویا و ذرت توده ای نیز ممکن است حاوی آفلاتوکسین باشند. شرکت بادام زمینی و محصولات آن مسئول آزمایش پلاتوکسین هایی هستند که به سطوح خطرناک نمی رسند. با این حال ، محققان نگران طولانی مدت قرار گرفتن بدن در معرض آفلاتوکسین ها هستند.

حساسیت

بادام زمینی و دانه های درخت از جمله هشت ماده شایع آلرژی زا هستند. اگر والدین نسبت به غلات و حبوبات مانند عدس ، لوبیا و نخود فرنگی حساسیت داشته باشند ، احتمال حساسیت کودکان به این مواد بیشتر است. با این حال ، افرادی که سابقه حساسیت خانوادگی ندارند ممکن است به این دانه ها حساسیت داشته باشند. آکادمی آسم و آلرژی آمریکا توصیه می کند که در کودکان زیر 3 سال آجیل نخورید.

ملاحظات زیست محیطی

سموم دفع آفات به طور گسترده ای در تولید بذر استفاده می شود. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

اندوسولفان

استفاده از این آفت کش در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است. با این حال ، هنوز برای تولید برخی از انواع بذر در ایالات متحده و هند استفاده می شود. این آفت کش برای کارگران مزرعه و افرادی که در نزدیک مزرعه زندگی می کنند خطرناک است. یک مطالعه هندی در دسامبر 2003 نشان داد که پسرانی که در نزدیک مزرعه زندگی می کردند یا کار می کردند ، بعداً بلوغ داشتند. مطالعات حیوانی همچنین نشان داده است که آفت کش ها می توانند بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند و به کلیه ها ، کبد و بیضه ها آسیب برساند. همچنین جان حیوانات و ماهیان را تهدید می کند.

سیفلوترین

این سموم ده ها سال است که در کشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که برای آبزیان مضر است.

فیلم سینما

این آفت کش در کشت پسته مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که به زنبورها آسیب جدی می رساند.

آترازین

این آفت کش در ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ماهی ها و قورباغه ها تحت تأثیر قرار گرفته اند و ممکن است بر باروری انسان تأثیر منفی بگذارند.

دیازینون

این آفت کش به دلیل تاثیراتش بر روی خاک مشهور است و برای پرورش بادام زمینی استفاده می شود و برای زنبورها و پرندگان بسیار سمی است. پس از برداشت بذرها ، آنها را با حشره کش سمی متیل بروماید ضدعفونی می کنند. در بیشتر موارد ، متیل بروماید هنگام خوردن دانه ها آسیبی به شما نمی رساند. با این حال ، متیل بروماید برای افرادی که در مزارع کار می کنند بسیار خطرناک است. همچنین به لایه ازن آسیب می رساند.

نحوه مقابله با مشکلات غلات

اجتناب از آفت کش ها

یکی از راه های جلوگیری از آفت کش ها استفاده از دانه هایی است که محصول درختان ارگانیک هستند. متأسفانه ، تعداد کمی از مزارع محصولات خود را به صورت ارگانیک تولید می کنند. چنین مزارع حتی در ایالات متحده بسیار کم است. محصولات ارگانیک و غذاها به گونه ای رشد می کنند که از آفت کش هایی استفاده می کنند که هنگام رشد برای طبیعت بی ضرر یا بسیار مضر هستند. پرورش محصولات ارگانیک و مواد غذایی گران است. محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی به فروش می رسند ، این یکی از دلایلی است که تولید و پرورش محصولات ارگانیک چندان زیاد نیست.

نکاتی در مورد خرید و ذخیره بذر

دانه ها دارای اشکال مختلف هستند. بذرهای دارای پوسته را می توان برای مدت طولانی ذخیره کرد و به راحتی نمی پوسد ، بنابراین می توانید آنها را در یک مکان خشک و خنک ذخیره کنید. دانه های پوست کنده را می توان بیشتر نگهداری کرد ، مخصوصاً اگر بو داده باشد. اگر می خواهید آن را بیش از 6 ماه نگه دارید ، آن را در فریزر قرار دهید. همچنین می توان دانه ها را به صورت خرد شده خریداری کرد. این کار در وقت شما صرفه جویی می کند. با این حال ، هر دو گرانتر هستند و می توانند سریعتر خراب شوند ، بنابراین باید مراقبت بیشتری در نگهداری داشته باشید. بهتر است دانه هایی با پوسته بخرید و خودتان آنها را خرد کنید. اگر دانه ها علائم کپک زدگی را نشان دادند ، فوراً آنها را دور بریزید. دانه های درخت بر بادام زمینی ترجیح داده می شوند و حاوی سموم آفلاتوکسین کمتری هستند.


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه نکات اساسی در مورد تغذیه ، میزان و نحوه خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

دکتر رژیم درمانی و رژیم درمانی اصفهان برای مشاهده صفحه اینستاگرام رضا اطمینانانی کلیک کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


مطالب توصیه شده:

تفاوت بین جوش شیرین و بیکینگ پودر

از شاخص قند خون چه می دانید؟

بایدها و نبایدها هنگام خوردن گوشت

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از آکریل آمیددیدگاهتان را بنویسید