اهمیت غذاهای سرد و گرم


اهمیت غذاهای سرد و گرم

در حقیقت ، این چهار ترکیب شامل سودا ، مخاط ، خون و صفرا هستند و خواص آنها باعث بدخلقی افراد می شود. ما چهار مزاج ترکیبی داریم که دو ویژگی گرما و سرما غالب است و دو ویژگی دیگر آن خشک و مرطوب است ، اما در مجموع نه نوع مزاج داریم (4 مزاج ساده شامل گرم ، سرد ، خشک ، مرطوب و 4 مزاج مرکب در بالا ذکر شد. شد). اگر چهار مخلوط تعادلی در بدن وجود داشته باشد و هیچ کدام بر دیگری غلبه نکند ، مزاج نهم ، یعنی مزاج مزاج به دست می آید. اهمیت گرما و سرما غذا در اینجا نشان داده می شود که با هماهنگی گرما و سرما غذا به طور معکوس با خلق و خوی انسان ، می توان برای رسیدن به مزاج معتدل تعادل ایجاد کرد. Atminani در مورد اهمیت گرمایش و سرمایش غذا ما به شما اطلاعات می دهیم. با ما قدم بزنید.

سعدی این جمله را به زیبایی بیان کرده است:

چهار مخالف شورشی چند روزی خوشحال بودند

هنگامی که یکی از این چهار نفر غالب شد ، شیرین جان از فرم خارج شد

دو مخاط اصلی ، یعنی مخاط و سودا ، اسیدی هستند و افرادی که تحت سلطه این دو مخاط هستند سرد مزاج هستند. اما دو مورد دیگر ، خون و صفرا ، قلیایی هستند و طبیعتی گرم دارند.

مزاج خنک:

اکثر مردم سرد مزاج هستند. بیشتر آنها سفید هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی شوند و سرما به مدت طولانی در بدن باقی می ماند. آنها تمایل زیادی به خوابیدن دارند و به طور کلی ضعیف هستند. مردم خونسرد هستند و معمولاً عصبی نمی شوند. درون گرا هستند و تمایل کمتری به ابراز احساسات خود دارند. موهای آنها تمایل به ریزش دارند و به زودی سفید می شوند. از آنجا که سیستم های سرد آنها فعال است ، اسیدیته خون آنها بیشتر است و احتمال ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند MS و پارکینسون را افزایش می دهد. ضعف ، ناتوانی ، کمبود انرژی و ضعف در این افراد شایع است. نبض آنها کند است و عروق باریک هستند.

فازی های داغ:

افرادی که دارای خلق و خوی گرم هستند مهربان تر و خوش تیپ تر هستند ، اما به سرعت عصبی می شوند. آنها همیشه احساس گرما می کنند و سریع گرم می شوند. مصرف زیاد شیرینی باعث ایجاد جوش و خارش در بدن می شود و احتمال مصرف آب آنها بیشتر است. تعداد این افراد کمتر از گروه اول است. بدن آنها در هوای سرد به راحتی گرم می شود ، اما خنک کردن آنها در هوای گرم آسان نیست. این افراد پرانرژی ، برون گرا و فعال هستند و احساسات خود را به سرعت بیان می کنند. امروزه ثابت شده است که غذاهای گرم بر سیستم عصبی سمپاتیک تأثیر می گذارد و غذاهای سرد سیستم پاراسمپاتیک را فعال می کند. همانطور که می دانید ، سیستم سمپاتیک با افزایش ضربان قلب و هایپرمی در اندام ها همراه است و در بیشتر اندام ها دارای خواص تحریک کننده و فعال کننده است.

غذاهای متوسط:

غذا نیز بین این دو مزاج (که ملایم است) قرار می گیرد. در برخی متون ، به عنوان مثال ، شیر ، ماست گوسفندی و نان گندم به عنوان غذاهای معتدل ذکر شده است.

اهمیت غذا و گرما متخصص تغذیه اصفهان

غذای گرم:

نان گندم ، عسل ، گوسفند ، بوقلمون ، مرغ ، گوشت اردک و اردک ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، آب سبزیجات ، آبگوشت ، انجیر ، انگور ، بادام ، تخم خربزه ، توت ، خربزه ، چای سیاه ، خرما خردل ، خرمالو ، ریحان ، اغلب ادویه جات ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیا و تخم مرغ.

غذای سرد:

نان جو ، ماش ، لوبیا ، مرغ ، ماهی ، محصولات لبنی (شیر ، پنیر ، دوغ و ماست) ، گوشت گاو ، برنج ، کدو ، اسفناج ، ریواس ، قارچ ، بیشتر میوه ها ، خرفه ، تخمه کدو ، ذرت ، کشک ، مرغ و تمر هندی ، تمر هندی

علائم دیگر با ماهیت متفاوت:

الف) دمای پوست: گرما و سرما پوست نشانه گرما و سرما در مزاج است. رطوبت و زبری پوست نشان دهنده خشکی و رطوبت آن است.

ب) رشد مو: رشد سریع و رنگ سیاه نشانه گرما و نور سفید کوتاه نشانه سرما است. کورل نشانه خشکی و یکنواخت بودن نشانه رطوبت است.

ج) رنگ بدن: بیشتر افراد سرد مزاج سفید هستند و پوست گرم و قرمز نشانه گرما است.

د) رویا: خواب بیش از حد نشانه سردی و مرطوب بودن است ، کم خوابی نشانه گرما یا خشکی است.

ه) انجام کارها: افراد گرم کارها را سریع انجام می دهند ، اما افراد سرد مزاج به آرامی کار می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای تغذیه ای اولیه و میزان و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر دکتر کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

آسیب های شیرین کننده ها را بررسی کنید

غذاهای دودی پرخطردیدگاهتان را بنویسید