اهمیت غیرقابل انکار ویتامین B12 برای بدن سالم


ویتامین ها و مواد معدنی به اندازه غذا برای بدن انسان مهم هستند و به دلایل بسیاری نمی توان اهمیت آنها را نادیده گرفت. آنها گروه متنوعی از مواد هستند که نقش بسیار زیادی در بدن دارند. در مقایسه با کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها، بدن به حداقل مواد مغذی نیاز دارد تا در شرایط خوبی بماند، اما خوردن خیلی کم یا زیاد می‌تواند از نظر فیزیکی مخرب باشد. امروزه اکثر آمریکایی ها از کمبود شدید ویتامین یا مواد معدنی رنج می برند که منجر به بیماری هایی مانند راشیتیسم و ​​پلاگر می شود. در عوض، ما به احتمال زیاد مقدار زیادی از مواد معدنی را مصرف می کنیم و در مورد سایر مواد معدنی و ویتامین ها محافظه کار هستیم. [۱].

ویتامین B12: ویتامین مهمی که نباید نادیده گرفت:

ویتامین B12 یک ماده مغذی مهم برای بدن انسان است. نقش مهمی در رشد مغز و سلول های عصبی ایفا می کند و برای تشکیل گلبول های قرمز و DNA مورد نیاز است. از آنجایی که بدن شما این ویتامین را به طور طبیعی تولید نمی کند، باید از گروه های غذایی خاصی دریافت شود. بسیاری از افراد اگر به اندازه کافی از این ماده مغذی ضروری استفاده نکنند، ممکن است از کمبود ویتامین B12 رنج ببرند. بدترین چیز در مورد سطوح پایین این ویتامین این است که بسیاری از مردم تا زمانی که از مشکلات سلامتی ناشی از کم بودن این ماده مغذی حیاتی رنج ببرند، متوجه مزایای آن نمی شوند.

افرادی که ویتامین B12 کم دارند ممکن است دچار مشکلات جدی شوند [۲,۳]. کمبود ویتامین B12 وضعیتی است که بدن یا به اندازه کافی دریافت نمی کند یا نمی تواند ویتامین B12 کافی را از رژیم غذایی موجود جذب کند. این امر در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به مشکلات جسمی، عصبی و روانی شود. علاوه بر این، زمانی که بدن به دلیل کمبود ویتامین B12 گلبول های قرمز سالم کافی نداشته باشد، کم خونی یک مشکل رایج است. احتمال کمبود ویتامین B12 در افراد بالای ۶۰ سال نسبت به سایر گروه های سنی بیشتر است.

علائمی که حتی پس از مصرف مکمل ممکن است معکوس نشوند

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اثرات خاص کمبود ویتامین B12 ممکن است معکوس نشود [۴]. محققان خاطرنشان کردند که ناهنجاری های عصبی و روانپزشکی مرتبط با کمبود ویتامین B12 ممکن است علیرغم مصرف مکمل مناسب تغییر نکند. [۵]. برخی از علائم عبارتند از افسردگی، تحریک پذیری، اختلال در عملکرد شناختی، مشکلات حافظه، روان پریشی، و غیره. کمبود B12 به صورت کم خونی ماکروسیتیک ظاهر می شود. بنابراین، علائم اغلب علائم کم خونی مانند خستگی و رنگ پریدگی را نشان می دهد. به دلیل افزایش همولیز ناشی از کاهش تشکیل گلبول های قرمز خون، زردی نیز ممکن است یکی از علائم باشد. بنابراین، معاینه پوستی کامل نیز می تواند مفید باشد [۶].

برخی از علائم رایج مرتبط با سطوح پایین ویتامین B12 وجود دارد. به گفته خدمات بهداشت ملی (NHS)، کمبود ویتامین B12 می تواند به تدریج ایجاد شود، اما اگر بلافاصله درمان نشود، می تواند بدتر شود. برخی از علائم عبارتند از:

  • فرسودگی
  • خستگی مفرط
  • سردرد و سرگیجه
  • تنگی نفس
  • مشکلات گوارشی
  • پوست رنگپریده
  • تپش قلب
  • تمرکز چالش برانگیز

علاوه بر شناسایی این علائم، انجام آزمایش خون سالانه برای تأیید وضعیت مهم است. این یک آزمایش خون ساده است که وضعیت حیاتی شما را تعیین می کند و نیازی به گرسنگی یا روزه گرفتن قبل از آزمایش ندارید!

با وجود ویتامین B12 در خون بین ۱۹۰-۹۵۰ پیکوگرم در میلی لیتر، شما از داشتن ویژگی های حیاتی طبیعی مطمئن خواهید بود. هر عددی که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ pg/ml متغیر باشد به عنوان یک مرز در نظر گرفته می شود و پزشک ممکن است چند آزمایش دیگر را تجویز کند. هر فردی کمتر از ۲۰۰ pg/ml دچار کمبود است و برای حفظ بدن سالم به آزمایش و درمان بیشتری نیاز است.

کمبود ویتامین B12 و اختلالات شناختی: پیوند

کمبود ویتامین B12 با اختلال در شناخت و حافظه همراه با احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی، در نتیجه میلین ضعیف مرتبط است. افزایش سطح متیل مالونیک اسید و هموسیستئین سرم نشانگر کمبود ویتامین B12 است. مطالعات بیشتر [۷] مشخص شده است که ویتامین B12 کم می تواند باعث مشکلات شناختی شود و منجر به زوال عقل و بیماری هایی مانند آلزایمر شود. اختلالات شناختی پیشرونده و غیرقابل درمان با از دست دادن حافظه خفیف شروع می شود و بر عملکرد مغز و توانایی های تفکر تأثیر می گذارد. ارتباط واضحی بین سطوح پایین ویتامین B12 و اختلالات شناختی پیشرونده وجود دارد. مطالعات بیشتر می‌تواند ارتباط‌های مشاهده‌شده را در مقیاس بزرگ‌تری تأیید و اصلاح کند. غربالگری کمبود ویتامین B12 در جمعیت سالمند [۸] یافتن و پیشگیری از علل احتمالی وضعیت کمبود می تواند به راحتی از علت اختلالات شناختی قریب الوقوع قبل از برگشت ناپذیر شدن آنها جلوگیری کند. [۹].

برخی از غذاهای غنی از B12 را در رژیم غذایی خود بگنجانید

غذاهایی مانند گوشت خوک، گوشت گاو، مرغ، ژامبون، بره، ماهی (تن و هادوک)، غذاهای دریایی مانند صدف و خرچنگ و محصولات لبنی مانند شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ بهترین منابع ویتامین B12 هستند. در صورت توصیه پزشک، مصرف مکمل را تنها به عنوان آخرین راه حل مجاز کنید. غذا این قدرت را دارد که شما را به بهترین شکل ممکن شفا دهد، و این کار را به روشی متفاوت از قرص هایی که ما می خوریم انجام می دهد! مکمل ها گزینه ای در شرایط شدید برای بهبود سلامت کلی و مدیریت برخی از شرایط سلامتی هستند. در حالی که اکثر مردم به مکمل های ویتامینی نیاز ندارند، معمولا در زنان بیشتر از مردان مورد نیاز است. در بزرگسالان، شیوع تنها با افزایش سن افزایش می یابد. اگرچه وجود مقدار کافی ویتامین B12 در بدن ضروری است، اما نظارت بر مصرف ویتامین B12 بسیار مهم است. مصرف مکمل بدون تشخیص و نظارت بر سطوح بسیار بالای B12 می تواند منجر به شیوع آکنه و روزاسه شود. [۱۰]. ممکن است از بیماری های پوستی رنج ببرید که منجر به برآمدگی های التهابی دردناک روی صورت شما می شود.

نکته پایانی:

این نقشی است که همه ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها باید در بدن ما ایفا کنند. خواندن و آگاهی از آنچه که غذا و مکمل ها با بدن ما می کنند بسیار مهم است. برند #۱ ویتامین کودکان در ایالات متحده حاوی موادی است که اکثر والدین هرگز عمداً فرزندان خود را در معرض آن قرار نمی دهند، بنابراین ما باید مراقب باشیم و به دنبال جایگزین های بهتری برای حفظ سلامت خود و عزیزانمان باشیم. این دانه ها و روغن ها هستند که منبع طبیعی ویتامین ها، چربی ها و پروتئین ها هستند. به عنوان مثال، سیاه دانه یک داروی باستانی است که می تواند همه چیز را به جز مرگ درمان کند!

بنابراین توصیه می‌کنیم برای تامین تمام نیازهای بدن خود مراقب حیات خود باشید، سبک زندگی سالمی داشته باشید و به منابع طبیعی تکیه کنید.

مراجع و منابع:

ما تحقیقی را که شما تصمیم می گیرید انجام می دهیم،
عشق و نور
تیم اوراکل شفا

به تعداد فزاینده ما بپیوندید MeWe: اوراکل شفابخش
به ما هم بپیوندید توییتر | یوتیوب

دادخواست جهانی

لطفا طومار جهانی ما را علیه واکسیناسیون اجباری امضا کنید. هدف از این طومار ارائه ۵ میلیون امضا به هر رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر بهداشت و رئیس دولت در سراسر جهان است.
واکسن ها یک مشکل جهانی هستند و باید در سطح جهانی با آن برخورد کرد.
اگر به عنوان یکی بایستیم، شانس نجات فرزندان آینده را داریم.

ما را بدون آگهی نگه دارید

Healing Oracle با حمایت خوانندگان امکان پذیر شده است. اگر پست‌ها و منابع را مفید می‌دانید، لطفاً برای حمایت از ما (به هر میزان) کمک کنید تا بتوانیم به اطلاع رسانی و کمک به مردم در سراسر جهان ادامه دهیم. ما احساس می کنیم که این یک ماموریت مهم است که با درمان جایگزین به کسانی که سلامت خود را تغییر داده اند یا به یکی از عزیزانشان صدایی بدهیم. از شما برای قدردانی از کار ما و کمک به ادامه آن سپاسگزاریم.

اهدا کنید. اگر می‌خواهید به زمان و تلاش ما کمک مالی کنید، لطفاً از کادر “کمک مالی” در بالا سمت راست استفاده کنید (بر روی دسکتاپ)یا جعبه اهدای زیر (در موبایل)