اپی ژنتیک: DNA ناخواسته یا گنج گمشده؟

رشته نوظهور جدیدی در علم وجود دارد که نام‌های بسیاری دارد، که برخی از آن‌ها ژنتیک اپی، ژنومیک تغذیه یا ژنتیک مواد غذایی است که یکی از آلوم FSU آن را ابداع کرده است. من اصطلاح اپی ژنتیک را ترجیح می دهم زیرا جایی برای تأثیرات غیر از تغذیه باقی می گذارد. ممکن است ژن‌های ما از زمان تولد روی یک مارپیچ دوگانه سنگی نوشته نشده باشند. احتمالاً چیزهای زیادی در مورد ژن‌های ما اشتباه گرفته شده است. یکی از نمونه ها به نظر من «دی ان ای آشغال» است. DNA ناخواسته ممکن است یک محیط ذخیره سازی برای قطعات آماده برای تولید ژن های آینده باشد.

اجازه دهید با توضیح آنچه در کلاس زیست شناسی دانشگاهم یاد گرفتم DNA ناخواسته را توضیح دهم. برای درک این موضوع، باید بدانید که DNA و اجزای آن چیست. اگر بخواهید موارد زیر را رد کنید، متوجه می شوم. بقیه مقاله نباید از دست شما برود.

بازهای نیتروژنی – یکی از پنج مولکول: آدنین (A)، گوانین (G)، سیتوزین (C)، تیمین (T) و اوراسیل (U).

نوکلئوزید – زمانی تشکیل می شود که یک پایه نیتروژنی به قندی به نام ریبوز (در RNA) یا دئوکسی ریبوز (در DNA) متصل می شود.

نوکلئوتیدها – هنگامی که یک نوکلئوزید با ۱ تا ۳ گروه فسفات متصل می شود تشکیل می شود

اسید نوکلئیک – از چندین نوکلئوتید (پلیمر) تشکیل شده است.

جفت باز – جفت A و T در حالی که G و C افزایش می یابند. T با U در RNA جایگزین می شود.

DNA، اسید دئوکسی ریبونوکلئیک – یک مولکول بسیار طولانی است که زمانی تشکیل می شود که جفت باز بسیاری از نوکلئوتیدها برای تشکیل یک مارپیچ مضاعف با هم هماهنگ شوند. هر پله از نردبان یک جفت پایه و هر طرف نردبان یک ستون فقرات قند و فسفات است.

ستون فقرات قند و فسفات – گروه های قند (دئوکسی ریبوز یا ریبوز) و فسفات هایی که دو طرف نردبان DNA یا رشته RNA را تشکیل می دهند.

ژن – بخشی از DNA که یک یا چند پروتئین خاص را کد می کند و هر پروتئین ممکن است بیش از یک عملکرد داشته باشد.

DNA ناخواسته – بخش غیر پروتئینی کد کننده DNA، حدود ۹۸.۵٪ از DNA انسان! این DNA از نسلی به نسل دیگر بسیار بیشتر از DNA کد کننده پروتئین حفظ شده است، به این معنی که DNA غیر کد کننده بسیار قدیمی است.

RNA، RNA – بسیار شبیه به DNA است، اما حاوی ریبوز به جای دئوکسی ریبوز، یک U (اوراسیل) به جای T (تامین) است که عمدتاً دو رشته ای است. انواع مختلفی از RNA وجود دارد، اما با ترجمه و رونویسی ارتباط دارد و بخش بزرگی از ژن ما است. اصطلاح (آنچه که یک ژن در واقع انجام می دهد.)

یک کلمه در مورد RNA (شروع دوباره خواندن بی خطر است)

تئوری من این است که برخی از انواع RNA، به ویژه RNA تنظیمی، یا برخی پروتئین های ناشناخته دیگر، می توانند وارد بخش غیر کد کننده DNA ما شوند و قطعات را دوباره مرتب کنند تا ژن های جدید را تشکیل دهند. سپس چالش‌های زیادی به وجود می‌آید، مانند اینکه چگونه آن را وادار به انجام این کار کنیم و چگونه آن را کنترل کنیم تا به نفع ما باشد. خب، من یک متخصص ژنتیک نیستم، و اگرچه اگر به دانشگاه برگردم برای دکترای ژنتیک تغذیه (یا اپی ژنتیک) خواهد بود، نمی دانم که آیا چنین آزمایشاتی انسانی خواهد بود یا نتایج ایده آلی به همراه خواهد داشت. . من قطعاً نمی خواهم یکی از آن دانشمندانی باشم که حیوانات دورگه زیر میز می سازند. من فکر می کنم بدن ما هوشمندانه طراحی شده است و در سطح پیچیده تری از آنچه ما تصور می کنیم عمل می کند. من معتقدم که اگر انسان ابزار مناسبی به بدنش بدهد، می تواند خودش را ترمیم کند و به پتانسیل بهینه اش برسد.

اکنون به DNA ناخواسته برگردیم

می توان آن را به یک کابینه بایگانی پر از ایده ها تشبیه کرد که در حال حاضر به نتیجه نمی رسند زیرا شرایط اطراف ما آنها را پشتیبانی نمی کند. من شخصاً مجموعه عظیمی از ایده ها را در رایانه خود ذخیره کرده ام و اخیراً این پلتفرم را به دست آورده ام تا آنها را به مقالات منتشر شده تبدیل کنم.

به تمام زنانی که از نظر ژن سرطان سینه غربالگری می شوند فکر کنید. داشتن این ژن به این معنی نیست که آنها به سرطان سینه مبتلا خواهند شد، بلکه ساختار ژنتیکی آنها حامل این احتمال است. ژن سرطان سینه بسته به پروتئین‌های تنظیم‌کننده و طبق تئوری من، محیط بدن، که می‌تواند شامل تغذیه، سطوح تشعشع، میدان‌های مغناطیسی یا هر تأثیر ناشناخته دیگری باشد، می‌تواند روشن یا خاموش شود (اصطلاحی به نام «بیان»). این همان چیزی است که من در مورد DNA ناخواسته فکر می کنم: یک احتمال. من فکر می‌کنم DNA ناخواسته اصلاً ناخواسته نیست، اما بسته به کارت‌هایی (DNA) که با آن‌ها سر و کار داریم و محیطی که در آن قرار داریم، ممکن است پتانسیل فیزیکی ترکیبی یا بازشده‌ای وجود داشته باشد که می‌تواند خوب یا بد باشد. بسته به اینکه چه چیزی در طول بازی کشیده می شود و چه چیزی دور انداخته می شود، دست کارت ها می تواند به روش های مختلفی بازی کند.

در گفتگو با یک زیست شناس مولکولی که در دانشگاه شیکاگو کار می کرد، اصطلاح “ژنتیک” به وضوح برای من توضیح داده شد. ژن‌ها نقشه‌هایی هستند که برای یک پروتئین کد می‌کنند و این پروتئین‌ها کار می‌کنند یا به بافت تبدیل می‌شوند، اما ژن‌های ما و بیان آن‌ها تحت تأثیر محیط ما هستند. ژن‌هایی که ما از والدین خود به ارث می‌بریم، نشان‌دهنده ژن‌هایی هستند که آنها به ارث برده‌اند و محیط بدن والدین ما در طول زندگی‌شان تا زمان بارداری ما. همین الگو به فرزندان ما منتقل شده و در نسل های بعدی نیز ادامه دارد. حتی در عهد عتیق کتاب مقدس، قسمتی وجود دارد که در مورد این صحبت می کند که چگونه اعمال فرد می تواند سه تا چهار نسل از پسران را مجازات کند (خروج ۳۴:۷). آیا این فقط یک عدد بود که از آسمان بیرون کشیده شده بود یا بیانیه ای بود که توسط کسی که ممکن است بفهمد ژن های ما واقعاً چگونه کار می کنند بیان شده است؟

با تمام آزمایش‌های ژنتیکی که امروزه انجام می‌شود، بسیاری از مردم بر اساس احتمالات تصمیم می‌گیرند تا واقعیت‌ها. من نمی خواهم هیچ تصمیم سالمی برای کسی بگیرم، اما می خواهم شما متوجه باشید که ما می توانیم بسیاری از محیط خود را کنترل کنیم. از قضا بحثی که یکی از اساتیدم، دکترای زیست شناسی و طرفدار تکامل، مطرح کرد، وقتی پرسیدم “چرا انسان ها بعد از این همه مدت به گونه ای جدید تکامل نیافته اند؟” این است که انسان ها آنقدر بر محیط خود کنترل دارند که قادر به سازگاری و تکامل نیستند. همچنین اشاره کردم که اگر بخش کوچکی از جمعیت ما در محیطی متفاوت زندگی کنند، ما تکامل خواهیم یافت. این استخر ژن را تغییر می دهد. این یک تصدیق شگفت‌آور است که محیط بر ژن‌ها تأثیر می‌گذارد، زیرا جهش‌های ژنتیکی و بقای جمعیت این نظریه را تشکیل می‌دهند.

اکنون می دانید که من در مورد سلامتی و سطح کنترلی که ممکن است ما واقعاً داشته باشیم، چه احساسی دارم. در حالی که برخی از افراد با اطمینان ساختاری اجتناب ناپذیر به دنیا می آیند، برخی دیگر طعمه بیماری های برگشت پذیر می شوند که بیشتر به بیان ژن مربوط می شود. بیان ژن ممکن است بیش از آن چیزی باشد که خیلی ها بخواهند اعتراف کنند با محیط و انتخاب های ما ارتباط داشته باشد. این انتخاب ها ممکن است فقط مال شما نباشد. بسیاری هستند که برای شما انتخاب می کنند یا کاملاً از آنها دوری می کنند. ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا با استفاده از علم به جای سود، از آنها پیشی بگیرید.

در Eden Cultures، ما این چالش را مطرح می کنیم:

چرا محیط فیزیکی خود را برای نشان دادن بهترین پتانسیل ژنتیکی خود به حداکثر نمی رسانیم؟

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر