بازار اجاره مسکن نابسامان – اقتصاد برتر


جزئیات تسهیلات حمایتی مستاجران در شرایط کرونا

بررسی های میدانی نشان می دهد که بازار اجاره مسکن در زمان درخواست قیمت برای اجاره واحدهای تحویلی ملتهب است و این نشان دهنده تورم شدید در این بازار است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

با وجود اظهارات مسئولان مسکن مبنی بر بازگشت آرامش به بازار مسکن، شواهد و سرنخ های موجود در بازار نشان می دهد که وضعیت بازار بسیار ناپایدار است و با تورم شدید مواجه است.

مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران به آخرین شرایط بازار اجاره معتقدند: در حال حاضر بازار اجاره مسکن در تهران در مناطق مختلف با دو کارکرد مهم مرتبط است که مهمترین آن التهاب و تورم جدی در قیمت اجاره بها است.

بررسی ها نشان می دهد که در تعداد قابل توجهی از پرونده های اجاره مسکن در تهران، قیمت پیشنهادی اجاره تا دو برابر و در برخی موارد بیشتر از قیمت اجاره بهای سال قبل افزایش یافته است.

دیگر ویژگی فعلی بازار اجاره در تهران در تابستان امسال به کاهش عرضه مسکن استیجاری مربوط می شود. شواهد نشان می دهد عرضه ملک به بازار اجاره در برخی مناطق و محله های تهران از جمله برخی مناطق مصرفی تابستان امسال نسبت به تابستان سال های گذشته کاهش یافته است و یکی از دلایل اصلی آن تعمیق ساخت و ساز است. رکود اقتصادی

توضیح رسمی دولت برای اجاره بها بالا

در این میان گزارش اخیر بانک مرکزی نیز گرانی اجاره بها را تایید می کند. بر اساس گزارش اخیر بانک مرکزی، شاخص اجاره بهای مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری در تیرماه ۱۳۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۷.۴ درصد و ۵۲.۳ درصد افزایش داشته است.

این امر به این دلیل است که رشد ماهانه شاخص مذکور در تیرماه در تهران و تمامی مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.