بازار سهام هفته را با کاهش آغاز کرد – اقتصاد برتر


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز (شنبه ۲۸ شهریور) با افت ۱۵ هزار و ۴۲۴ واحدی در بالاترین سطح یک میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی قرار گرفت.

تهران – اختاز مبادله – ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، شاخص تعادلی با افت ۴ هزار و ۷۵۶ واحدی به رقم ۴۰۵ هزار و ۵۶۸ واحد رسید و شاخص قیمت با ۲ هزار و ۸۴۵ واحد کاهش به رقم ۲۴۲ هزار و ۶۱۷ واحد رسید. شاخص بازار اول ۱۲ هزار و ۹۷۹ واحد کاهش و شاخص بازار دوم ۲۵ هزار و ۹۸۴ واحد کاهش را به ثبت رساندند. امروز بیش از چهار میلیارد و ۳۶۲ میلیون سهم، حق ترجیحی و اوراق بهادار به ارزش ۲۶ هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد. همچنین مبین انرژی خلیج فارس (مبین) با ۹۶ واحد، پارس فولاد سزوار (فسبزوار) با ۵۸ واحد، نفت سپاهان (شسپا) با ۳۱ واحد، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس (حفارس) با ۳۰ واحد و دشت مرغاب (غدشت). همراه با ۲۹ واحد با تأثیر مثبت بر شاخص بورس.

در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با هزار و ۹۵۲ واحد، معدن و صنعت چادرملو (کچاد) با هزار و ۱۳۸ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (هخشتی) با ۶۷۰ واحد، بانک پاسارگاد (وپاسار) معدنکاری گل گهر صنعتی (کگل) با ۶۶۱ واحد با ۶۳۸ واحد و بانک ملت (وبملت) با ۵۹۹ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند. بر اساس این گزارش، امروز نماد شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سایپا (خساپا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، انتقال داده آسیا تک (آسیاتک) ) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) از جمله نمادهای پرمعامله بودند. در معاملات امروز گروه خودرو سرآمد گروه های صنعتی شد و در این گروه ۸۴۶ میلیون و ۴۹۹ هزار سهم به ارزش ۲ هزار و ۴۹۳ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  • آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز با افت بیش از ۱۳۷ واحدی به رقم ۱۸ هزار و ۹۸۱ واحد رسید. در این بازار بیش از ۲ میلیارد و ۲۸۵ میلیون سهم و اوراق مالی داد و ستد شد و تعداد معاملات فرابورس امروز بیش از ۱۷۹ هزار و ۶۰۸ نوبت بود. توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسان)، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، صدا و سیمای رازی (درازی) و تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) تاثیر مثبتی بر شاخص فرابورس و آریا ساسول پلیمر آریا، بیمه پاسارگاد (بپاس)، بهمن دیزل (خدیزل)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، تولید برق دماوند (دماوند)، بانک دی (د) و ملا اعتبار بر این شاخص تاثیر منفی داشتند.