باکو اظهارات نانسی پلوسی را محکوم کرد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز یکشنبه سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به ارمنستان را محکوم و اظهارات غیرمستند و غیرمنصفانه این کشور را محکوم کرد. مقامات ارشد ایالات متحده ضربه جدی به تلاش ها برای صلح هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلوسی روز یکشنبه در ارمنستان از جمهوری آذربایجان به دلیل درگیری های جدید با ایروان به شدت انتقاد کرد. در پی این اظهارات، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: اتهامات غیرمنصفانه و بدون سند پلوسی علیه جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است، پلوسی به عنوان یک سیاستمدار طرفدار ارمنستان شناخته می شود.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سخنان پلوسی را تبلیغاتی برای ارمنستان دانست و اعلام کرد: این ضربه جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

این وزارتخانه از برقراری آتش بس و جلوگیری از تشدید اوضاع در مرز با ارمنستان خبر داد. وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این بیانیه افزود: اظهارات پلوسی تلاشی برای جلب نظر آمریکایی های ارمنی تبار در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکاست.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است که دسیسه های سیاسی و لابی گری آمریکا در «قفقاز جنوبی» از طریق ارمنستان غیرقابل قبول است. در این بیانیه آمده است: این گونه اقدامات یکجانبه و اظهارات بی اساس با هدف تقویت صلح شکننده در منطقه نیست، بلکه برعکس به تشدید تنش ها کمک می کند.

بر اساس این گزارش، پلوسی که در راس هیاتی به ارمنستان سفر کرده بود، روز یکشنبه از بنای یادبود قربانیان نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی بازدید کرد.

پس از دو روز درگیری بین نیروها در باکو و ایروان، تلویزیون ارمنستان چهارشنبه گذشته آتش بس میان دو طرف را اعلام کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست اضطراری که به درخواست فرانسه برای بررسی درگیری های شدید بین دو کشور برگزار شد، پیش از اعلام آتش بس میان دو طرف، از هر دو طرف خواست فوراً درگیری ها را متوقف کنند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که ارتش این کشور در درگیری های ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ و ۲۳ شهریور) با ارمنستان ۷۹ کشته و ۲۸۲ زخمی برجای گذاشته است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز جمعه گذشته در جلسه کابینه اعلام کرد که در هفته گذشته حداقل ۱۳۵ سرباز ارمنی در درگیری های مرزی با جمهوری آذربایجان کشته شده اند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید