باید وقف فرهنگی را توسعه دهیم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، قانون اساسی مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد درگذشت «حاج حسین ملک» در ۱۴ مرداد ۱۳۰۱ در موزه و کتابخانه ملک با حضور حجت الاسلام سید مهدی خمیشی. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و ملک رحمتی معاون تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد.

سید مهدی سکوت رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز به بیان شخصیت حاج حسین مالک و موقوفات وی و اهمیت وقف پرداخت و با بیان اینکه وقف در نهادهای انسانی معنای خاصی دارد، گفت: وقف نیت بالایی دارد و با تحصیل در کشورهای دیگر. ، می توان به چنین نتیجه ای رسید. هدایا در همه زمینه ها اعم از موقوفات دانشگاهی، فرهنگی، علمی و بهداشتی انجام می شود. ما حتی در تهران برای نگهداری و تعمیر یک پل کمک هزینه داشتیم.

وی در ادامه تصریح کرد: به نظر من روزگار در حال تغییر است و چه خوب است که این کتابخانه به فکر مجازی سازی آثار حجیم است و چه بهتر که این مخزن را گسترش دهد چرا که با نیت این محقق محترم همخوانی دارد. به این معنی است که اولین کتابخانه سپرده گذاری مجازی را داشته باشیم و بتوانیم این اولین را برای دانشجویان، محققین و دانشجویان بیاوریم. در واقع، وقف علمی را در اینجا ایجاد کنید. یعنی تحقیقاتی که در دنیای بشر امروزی می توان انجام داد کارآمد باشد که در کتابخانه ملک که شهرت تاریخی علمی دارد ثبت نام کنیم. در ایران دانشمندان زیادی هستند که باید برای این کتابخانه محصولات علمی تهیه کنند. همچنین باید یک شبکه بین موقوفات مشابه ایجاد کنیم. امیدوارم روز به روز بر تعالی این کتابخانه و موقوفات افزوده شود و شاهد استفاده بیشتر از این موقوفات در عرصه علمی باشیم.

ملک رحمتی نائب تولیت آستان قدس رضوی نیز گفت: برای متمایز شدن این همایش از دیگر جلسات تلاش زیادی انجام شد. معرفی مختصری از این بزرگ مرد وقف در تاریخ شده است و سعی کردیم این کار را انجام دهیم قانون اساسی بیایید به این موضوع بپردازیم. ما در آستان قدس رضوی متولی این موروثی هستیم، اعم از موقوفه اموال و موروثات دیگر و باید برای حفظ آنها تلاش کنیم. اجرای وقفنامه بخشی از وظایف ما و نیت مرحوم حاج حسین ملک هوشمندانه بود. زیرا دو بعد تربیت اسلامی (روح سالم در بدن سالم) را به خوبی درک می کرد و تمام دارایی خود را در این زمینه وقف می کرد. از بیمارستان ها، موزه ها و کتابخانه مالک نیز برای این منظور استفاده می شود.

وی ادامه داد: مبانی هویت و تمدن کشور در موزه هاست، در سه هزار جلد کتابی که در این کتابخانه وجود دارد. موزه اموال پیشرفته ترین نوع است تازه ترین است. در این موزه دسترسی الکترونیکی و استفاده هوشمند داریم. زمانی شاهد رشد و توسعه این مجموعه بودیم که با توقفی در زمان مواجه شدیم، در حالی که قصد حاج حسین این است که این رشد در مسیر صعود باشد. بنابراین سیاست بعدی ما توسعه کیفی و کمی خدمات است. راه ماندگارتر و موثرتر این است که از این مجموعه به گونه ای استفاده شود که هر که آن را دید بخواهد مال خود را وقف امام رضا کند.ONE) آهسته. تدریجی

رحمتی تاکید کرد: آنچه باید به آن توجه کنیم توسعه وقف فرهنگی است. این یعنی توسعه موقوفاتی مانند موقوفه حاج حسین ملک که در این زمینه کم است. این ماموریت بر عهده مسئولان مجموعه ملک است که مصداق بارز موقوفه فرهنگی است و میراث ها باید در توسعه علمی نقش داشته باشند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین پیام ریاست جمهوری درباره حاج حسین ملک را برای حاضران قرائت کرد. در این پیام از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته شده است با حمایت از موزه و کتابخانه، پژوهشگران و دانشجویان این مرکز را در کانون توجه خود قرار دهند.

در این مراسم از تولیت آستان قدس رضوی تجلیل شد و محمدحسین مالکیان به شعرخوانی پرداخت.

همچنین در پایان این قانون اساسی کتاب های «رزگار ملک»، «اعداد و احکام صفوی و قاجار»، «مکاتبات ناصرالدین شاه با کامران میرزا نایب السلطنه»، «فهرست توصیفی نسخه های خطی طب و علوم وابسته» که اخیراً در کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی شد. .