با بهترین انواع قرص آهن آشنا شوید


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک ریز مغذی ضروری برای بدن است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. مصرف مکمل های آهن بهترین راه برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد و اثربخشی آنها بستگی به نوع نمک مورد استفاده در ساخت آنها دارد.
آهن معمولاً به شکلهای زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

فومارات آهن
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسینات پایه آهن

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در انسان ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی زیادی است. آهن فومارات می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر اختلالات گوارشی مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن پرکاربردترین مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است اما عوارض گوارشی زیادی دارد. از سوی دیگر ، سولفات آهن بسیار ضعیف جذب می شود ، بنابراین بیماران باید دوزهای بالایی را برای درمان مکمل تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر قرار می گیرد. گلوکونات آهن محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقادیر کمی آهن عنصری است.

آهن ذهنی

محتوای آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن ممکن است یکی از مهمترین ملاحظات در انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن اولیه به مقدار دقیق آهن موجود در قرص یا کپسول مکمل اشاره دارد. این آهن است که بدن می تواند جذب کرده و از آن استفاده کند.

عوارض جانبی احتمالی مصرف مکمل های آهن

مصرف مکمل های آهن دارای چندین عارضه جانبی جزئی است ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع قیری سیاه (که می تواند علائم زخم فوقانی دستگاه گوارش باشد). بیشتر عوارض جانبی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با مصرف آهن از بین می رود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک مهم است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و افرادی که سطح آهن خون پایین دارند به طور کلی جذب بیشتری می کنند. این بدان معناست که یک فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که فردی که کمبود آهن ندارد فقط می تواند 10 درصد آهن را دریافت کند. با وجود این ، توصیه می شود قبل از مصرف مکمل های آهن ، میزان هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنید تا کمبود آهن را بررسی کنید.

شارلوت آهنی

کلات های آهن شکلی از مکمل های آهن هستند که از نظر شیمیایی اصلاح شده اند تا از دستگاه گوارش بدون شکستن عبور کنند. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی با یونهای غیر فلزی ترکیب شده و مولکولهای جدیدی را تشکیل می دهند.
از نظر تئوری ، این فرایند طوری طراحی شده است که اجازه می دهد آهن بدون هضم شدن از طریق فرآیند گوارش عبور کند. در عوض ، کلات آهن به داخل سلول منتقل شده و با اسید آمینه ای که به آن متصل شده است ، جذب می شود. Iron Shalat با بسیاری از نام ها و مارک های رایج شناخته می شود. کلات های گلیسینات مبتنی بر آهن یکی از رایج ترین نام ها هستند.

درباره مکمل های آهن امروز (دریافت و دریافت) اطلاعات کسب کنید: قرص آهن Ferro Plus Vivation

گلیسین آهن

یک کلات پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. هرچه فراهمی زیستی این مکمل در سلولهای مخاطی بیشتر باشد ، آهن بیشتری جذب می شود و سریعتر به بافتهای هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، آهن کمتری برای درمان مورد نیاز است که می تواند مشکلات گوارشی را کاهش داده و خطر اضافه بار آهن را کاهش دهد.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا واکنش نشان نمی دهد و سطوح بالای فیتات یا فیبر در رژیم غذایی عملکرد آن را مختل نمی کند. همچنین ، جذب بیس گلیسینات آهن با حضور سایر داروها مانع نمی شود. رژیم های کلات و اسید فیتیک رسوبات نامحلول ، سبوس و غیره ایجاد نمی کنند ، که نمی تواند باعث واکنشهای شیمیایی شود که می تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند.
مطالعات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن بدون هیدرولیز در روده به طور کامل جذب می شود. پس از جذب در مخاط بافت ، شلاتور هیدرولیز می شود و ترشح آهن به داخل پلاسما و سایر بافتها و اندامهای بدن مشابه بافتهای دیگر تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات توسط بافت خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخش آمینو اسید از طریق مسیر متابولیک طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. این به این دلیل است که این شکل آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

آخرین کلمه

بیس گلیسینات آهن علاوه بر جذب بهتر ، یکی از بهترین انواع قرص آهن است که ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کم خونی باشد زیرا عوارض گوارشی کمتری دارد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: Wearfill

دیدگاهتان را بنویسید