با بیست و پنجم قیمت کی روش به جام جهانی رفتیم


به گزارش وانانیوز،

علی کریمی در مورد بقا دراگان اسکوچیچ در تیم فوتبال کشورمان اظهار داشت: واقعا فقط دو نفر می خواستند تغییرات اساسی رخ دهد. همانطور که در سال های گذشته اتفاق افتاد، الان هم می بینیم که افرادی برای انتخابات فدراسیون فوتبال آمدند که رد پایشان در دوره های قبل دیده می شود و از دوستان ما هم هستند، اما الان خیلی راحت ثبت نام می کنند وخدا بخواهد برای موفق شدن

وی در خصوص اینکه ظاهراً هیئت بدوی انتخابات اعلام کرده است که این افراد رد صلاحیت نمی شوند، گفت: و الرجل الله التوفیق.

* اسکوچیچ را اخراج کردند اما جایگزینی برای او نداشتند

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان در مورد ماندن اسکوچیچ در تیم ملی توضیح داد: اشتباه بزرگ کمیته فنی فدراسیون فوتبال این بود که قبل از برکناری، جایگزین او را انتخاب نکردند. آنها در شرایطی اسکوچیچ را اخراج کردند که اصلا جایگزینی نداشتند. افرادی که جایگزین بودند نیز این پیشنهاد را رد کردند. البته نمی دانم این پیشنهاد رسمی بوده یا نه. من هم از طریق رسانه ها شنیدم که فلانی پیشنهاد شده، این یکی از بزرگترین اشتباهات فدراسیون فوتبال بوده است.

* اسکوچیچ اشتباهات زیادی داشت

کریمی افزود: پس از محرومیت اسکوچیچ از سوی کمیته فنی، هیچ یک از گزینه های جایگزین پیشنهاد سرمربی را نپذیرفتند و در نهایت اعضای هیئت مدیره به اسکوچیچ رسیدند، البته به نظر من او اشتباهات زیادی داشت. حداقل نمی توانست جذابیت و اقتدار خود را نشان دهد. من نمی گویم او باید این کار را می کرد تا بازیکنان از اسکوچیچ بترسند، اما باید به گونه ای انجام می شد که به هر حال به او احترام می گذاشتند.

* هزینه صعود به جام جهانی در دوران مربیگری اسکوچیچ یک بیست و پنجم کی روش بود.

گفت: اگر از نظر اقتصادی در نظر بگیریم ارزان استاغلب دوره ای که به جام جهانی صعود کردیم دوره اسکوچیچ بود. او تنها مربی خارجی است که تومانی با فدراسیون قرارداد بست. وقتم را خواهم گرفت کارلوس به کی روش برگردیم، ما در دوران مدیریت او به جام جهانی نیز صعود کردیم، اما وقتی یک محاسبه تقریبی انجام دادم، متوجه شدیم که ارتقاء با اسکوچیچ برای ما یک بیست و پنجم دوره مدیریت کی روش تمام شد. قرارداد ۲.۵ میلیون دلاری کی روش برای ما هزینه داشت، اما اسکوچیچ با او راحت استاغلب و ارزاناغلب ما به WC ارتقا پیدا کردیم، ۱۰۰ هزار دلار هدر رفت.

* آوردن مورینیو به زمان نیاز دارد

کاپیتان سابق تیم فوتبال کشورمان ادامه داد: قبول دارم اسکوچیچ اشتباه کرد اما اگر در این مقطع مورینیو را بیاوریم او نمی تواند کاری انجام دهد. تا بازی اولمان مقابل انگلیس، فقط می توانیم ۱۶-۱۷ جلسه تمرین کنیم. اگر بهترین مربی دنیا به ایران بیاید نیاز به زمان دارد. فدراسیون فوتبال ما ورشکسته است و بدهی زیادی دارد. بسیاری از پاداش های تیم های مختلف بانوان، پایگاه ها، فوتبال ساحلی، فوتسال و … پرداخت نشده است.

* انتظار نداریم تیم ملی به فینال جام جهانی برود

کریمی افزود: کشورهای عربی یک مربی را اخراج کنند و فوراً به او پول بدهند اشکالی ندارد. اگر شما هم می توانید این کار را انجام دهید، یک مربی خوب بگیرید. اما اگر چنین مربی ای را با خود ببرید، باید به او زمان بدهید. نباید انتظار داشته باشید که او در جام جهانی کار خاصی انجام دهد. به تعبیری خفیف، هیچ یک از ما ایرانی ها انتظار نداریم تیممان به فینال جام جهانی برود. نظر شخصی من این است که اگر بتوانیم مانند فصول گذشته با انجام یک بازی خوب مردم را خوشحال کنیم، عالی است.

* باید از WC به عنوان دیدارهای تدارکاتی خوبی برای جام ملت ها استفاده کنیم

وی افزود: قبلا هم گفتم جام جهانی می تواند بازی های تدارکاتی بسیار خوبی برای تیم ملی کشورمان باشد. ۷ تا ۱۰ ماه بعد از این بازی ها جام ملت های آسیا را پیش رو داریم. از نظر مالی توان مالی نداریم و نمی توانیم از روابط برای داشتن یک بازی خوب با تدارکات استفاده کنیم. همین الان می بینید که قبل از بزرگ ترین رویداد فوتبال دنیا نتوانستیم یک بازی گرم کننده خوب انجام دهیم. در این بازی ها شرایط فیزیکی، فنی و تاکتیکی تیم محک زده می شود اما در جام جهانی می توانیم به خوبی برای جام ملت ها آماده شویم تا پس از سال ها به فینال مسابقات راه پیدا کنیم.

* امیدوارم بازیکنان جدید پرسپولیس در فضای این تیم موفق باشند

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان درباره آخرین وضعیت تیم پرسپولیس گفت: بازیکنان خوبی به پرسپولیس آمدند. امیدوارم همه در دسترس کادر فنی باشند. برخی از بازیکنان سرشناسی که به پرسپولیس آمدند مثل علیرضا بیرانوند و مرتضی پورعلیگنجی سوابق خوبی در تیم ملی و فوتبال قطر دارند، سروش رفیعی هم همینطور است. البته امیدوارم بازیکنان تازه وارد بتوانند در فضای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال عملکرد خوبی داشته باشند و برای تیمشان موفق باشند.

* بازیکنان جدید سرخابی ها فصلی رویایی داشتند اما فضای این دو تیم تفاوت فاحشی دارد

کاپیتان سابق پرسپولیس تصریح کرد: شرایط استقلال و پرسپولیس برای بازیکنان متفاوت است. قصد توهین به تیم های دیگر مثل سپاهان، تراکتور، گل گهر و … را ندارم اما شرایط پرسپولیس و استقلال زمین تا آسمان فرق می کند. امیدوارم نفرات جدیدی که به استقلال و پرسپولیس آمدند موفق باشند. آنها فصلی رویایی را در تیم های قبلی خود پشت سر گذاشتند و بیشترشان جزو پربازده ترین بازیکنان لیگ بودند. امیدوارم این دو تیم مثمر ثمر باشند.

* واکنش کریمی به انتخابات فدراسیون فوتبال

کریمی درباره این تصور که در دوره قبلی انتخابات در فدراسیون ثبت نام کرده تا به اهالی فوتبال ثابت کند که حتی یک فوتبالیست هم نمی تواند در مجمع فدرال رای دهد، گفت: ما از روز اول از این قضیه مطلع بودیم. وقتی وارد ماجرای انتخابات فدراسیون شدیم، من با چند چهره سرشناس فدراسیون مثل محمد دادکان کار کرده بودم، اما از زمان برکناری عزیزی خادم تا امروز اتفاقاتی افتاد و یک بار دیگر افراد غیر فوتبالی که اهل فوتبال هستند قرارداد بستند. بالا . . شاید خیلی ها می گفتند چرا وقتی انتخابات به روی فوتبالیست ها باز بود هیچ کدام شرکت نکردیم، هیچکس از این فرصت استفاده نکرد. قبلا هم گفتم و باز هم می گویم اگر فوتبالیستی به این انتخابات می آمد شرکت نمی کردم اما برخی غیر فوتبالی ها سال ها در این انجمن کار کرده اند و دست از کار بر نمی دارند.

پایان پیام/