برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ || برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟


اگر می خواهید بدانید برای گرفتگی عروق چه بخورید؟ یا به دنبال رژیم غذایی برای گرفتگی عروق بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید. اما به طور کلی ، تصلب شرایین یا گرفتگی عروق به دلیل تجمع پلاک یا رسوب کلسترول ، کلسیم و چربی.

گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مسدود کند زیرا شریان ها خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به نقاط مختلف بدن منتقل می کنند. این تجمع پیشرونده پلاک به عنوان مانعی در برابر جریان مواد مغذی و خون غنی از اکسیژن عمل می کند که مانع عملکرد اندام های مختلف می شود و حتی باعث آسیب احتمالی به بدن مانند حمله قلبی می شود. بنابراین ، حفظ شریان ها به منظور حفظ قدرت ، زندگی و عملکرد قلب بسیار مهم است. اگرچه انسداد شریانی می تواند با افزایش سن ایجاد شود ، اما احتمال گرفتگی عروق در دهه 30 افزایش می یابد و در دهه 50 یا 60 به اوج خود می رسد.

انسداد عروقی با افزایش سن پیشرفت می کند اما ممکن است زود تشخیص داده نشود. علائم ممکن است یکبار ظاهر شوند ، به ویژه هنگامی که انسداد حدود 60 تا 70 درصد باشد.

همین حالا با مشاور پزشکی خود مشاوره آنلاین بگیرید

داروهای خانگی برای گرفتگی عروق

اگرچه داروهای خانگی می توانند به پیشگیری یا مدیریت مراحل اولیه بیماری کمک کنند ، اما نباید از آنها به عنوان جایگزین درمان پزشکی استفاده شود. از آنجا که می توانید با حذف کلسترول بد از رژیم غذایی خود ، از گرفتگی عروق تا حد زیادی پیشگیری یا کاهش دهید ، کاهش منابع غذایی که می تواند به دفع کلسترول بد کمک کند ، بسیار مهم است. داروهای گیاهی ذکر شده در زیر به دلیل قابلیت پخش پلاک شریانی مفید هستند.

آموزش منظم.

یک رژیم منظم ورزشی می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق ، کاهش گرفتگی عروق ، حفظ وزن سالم و جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در بدن کمک کند. پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری و طناب زدن برای افزایش عملکرد قلب و بهبود سلامت قلب و عروق. همچنین برخی تمرینات قلبی عروقی را در برنامه معمول خود قرار دهید تا سلامت قلب را تمیز کرده و شریان ها را تمیز نگه دارید. برخی از تمرینات تنفس عمیق و یوگا را برای کاهش علائم استرس روحی و جسمی امتحان کنید ، که بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر مثبت می گذارد.

برای رفع گرفتگی عروق سیر بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

سیر یکی از بهترین درمان ها برای کاهش انسداد شریانی است. سیر به گشاد شدن عروق خونی و بهبود گردش خون کمک می کند. علاوه بر این ، سیر سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. سه حبه سیر را به 1 dl شیر اضافه کرده و بگذارید بجوشد. بگذارید سرد شود و هر روز قبل از خواب بنوشید. همچنین پس از مشورت با پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

زردچوبه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

زردچوبه ادویه ای است که شناخته شده است با اکسیداسیون و التهاب در بدن مبارزه می کند. این ویژگی به اجزای یکپارچه کورکومین نسبت داده می شود ، که می تواند از انسداد عروق جلوگیری کرده و با کاهش سطح کلسترول بد ، قلب شما را سالم نگه دارد. جدا از این ، زردچوبه همچنین می تواند از انعقاد پلاکت ها جلوگیری کند. یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی عسل را به 1 لیوان شیر گرم اضافه کنید. این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز بنوشید. دوز توصیه شده مکمل زردچوبه 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال ، قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

از فلفل استفاده کنید.

ترکیب ضد التهابی قوی کپسایسین فلفل قرمز را با افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش التهاب در عروق به دارویی قوی برای مبارزه با پلاک های شریانی تبدیل می کند. همچنین گردش خون و خطر را بهبود می بخشد حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

آب لیمو ترش بنوشید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

لیمو منبع غنی آنتی اکسیدان – ویتامین C است. ویتامین سی. این می تواند با کنترل التهاب شریانی و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به جریان خون ، به کاهش التهاب و کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند. آب لیمو را در 1 لیوان آب گرم با کمی عسل و پودر فلفل سیاه مخلوط کنید. این محلول را یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید. از طرف دیگر ، می توانید 1 قاشق غذاخوری پوست لیمو را در 4 dl آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید. آب را صاف کرده و عسل را اضافه کنید. سه فنجان از این محلول را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.

چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل ترکیبات ضد التهابی را ذخیره می کند که می تواند فشار خون را کاهش داده و پلاک های شریانی را آزاد کند. ترکیبات زیست فعال gingerols و shogaols همراه با این دارو می توانند به طور موثر کلسترول کل را کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را مسدود کرده ، از تجمع پلاک جلوگیری کرده و انسداد رگ های خونی را کاهش دهند.

روزانه 2 تا 3 فنجان چای زنجبیل بنوشید. با افزودن 1 قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده به 1 dl آب گرم چای تهیه کنید. اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد ، چای را صاف کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. از سوی دیگر ، روزانه یک قطعه کوچک زنجبیل خام را با معده خالی بخورید یا پس از مشورت با پزشک کپسول زنجبیل مصرف کنید.

اگر ناراحتی معده یا سوزش سر دل دارید ، یا اگر در کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا مشکل دارید ، از زنجبیل استفاده نکنید.

بذر شنبلیله را بجوید.

ساپونین های موجود در دانه شنبلیله می توانند با عملکرد آنتی اکسیدانی خود با اثرات LDL و چربی انباشته مقابله کرده و گرفتگی عروق را به طور موثری درمان کنند. علاوه بر این ، فیبر بالای دانه شنبلیله نقش مهمی در اتصال به کلسترول بد و کمک به دفع آن دارد. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد ، دانه های خیس خورده را با آب با معده خالی بخورید. جایگزین دیگر این است که 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را به 1 dl آب اضافه کنید. آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید ، آب را صاف کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بنوشید.

برنج مخمر قرمز بخورید.

برنج مخمر قرمز مملو از مونوکلین های طبیعی است که با کاهش سطح کلسترول LDL به حفظ سلامت شریان ها کمک می کند. علاوه بر این ، غلظت فیتوسترول ها ، بتا سیتوسترول ، کلسترول ، استیگماسترول ، ایزوفلاون ها و بسیاری از مواد معدنی مفید برای سلامت قلب به مبارزه با بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. شما می توانید برنج مخمر قرمز را مانند هر برنج سفید یا قهوه ای دیگر بپزید و بخورید. گزینه دیگر این است که قرص برنج مخمر قرمز را در دوزهای 1200 میلی گرم ، دو بار در روز ، همراه با غذا مصرف کنید. همیشه در مورد دوز و شرایط مناسب شرایط خود با پزشک خود مشورت کنید.

دانه های کتان بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

دانه های کتان حاوی مقادیر زیادی آلفا لینولنیک اسید (ALA) ، a اسیدهای چرب امگا 3 این دانه ها به کاهش فشار خون و التهاب کمک می کند و با سالم نگه داشتن عروق از انسداد به سلامت قلب کمک می کند. علاوه بر این ، فیبر موجود در دانه کتان با اتصال به کلسترول بد و تسهیل در حذف آن ، به رفع گرفتگی عروق کمک می کند. دانه کتان را به اسموتی ها ، سوپ ها و آب میوه های خود اضافه کنید.

آب انار بنوشید.

انار سرشار از آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که رادیکال های آزاد را دفع می کند و باعث تجمع پلاک و لخته شدن خون در عروق ، از سیستم گردش خون محافظت می کند. علاوه بر این ، انار تولید نیتریک اکسید در خون را تحریک می کند ، شریان ها را باز نگه می دارد و سطح فشار خون را کاهش می دهد.

شایع ترین دلایل گرفتگی عروق

تجمع پلاک ، که منجر به انسداد عروق خونی می شود ، زمانی شروع می شود که لایه داخلی شریان آسیب ببیند. تجمع پلاک منجر به التهاب می شود و رسوبات پلاک در ناحیه آسیب دیده تجمع یافته و شریان ملتهب را التیام می بخشد. دلایل احتمالی که می تواند شما را در معرض گرفتگی عروق قرار دهد عبارتند از:

 • چاقی
 • فشار خون
 • دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • رژیم غذایی غنی از چربی
 • التهاب ناشی از آرتریت یا لوپوس
 • سطح کلسترول بالا در تری گلیسیرید
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن زیاد با تصلب شرایین شریان اصلی بدن به نام آئورت ، شریان های استخوانی و عروق کرونر همراه است. سیگار کشیدن نقش مهمی در تشدید تشکیل پلاک دارد.

علائم و نشانه های گرفتگی عروق چیست؟

گرفتگی عروق می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • عرق
 • درد پا
 • اضطراب
 • کمر درد می کند
 • حالت تهوع
 • پاهای سرد
 • کشش ماهیچه
 • درد قفسه سینه
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سریع و مداوم
 • بی حسی در یک طرف بدن
 • درد در قسمت فوقانی بدن و کمر

درمان گرفتگی عروق

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

برای کاهش خطر عوارض ، انسداد عروق ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. پزشک ممکن است دارویی برای کاهش سطح کلسترول LDL همراه با تغییرات رژیم غذایی تجویز کند. این اقدامات باید بیشتر به عنوان یک راه حل تلقی شود. به طور مشابه ، انسداد شریانی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

جراحی می تواند شامل قرار دادن لوله ای در شریان برای برداشتن پلاک در حالی که استنت را پشت سر گذاشته تا دیواره شریان را نگه دارد و جریان خون را افزایش دهد ، باشد. در صورت انسداد شدید ، پزشکان می توانند عمل جراحی را انجام دهند بای پس قلب برای اطمینان از عبور خون از شریان مسدود شده.

توجه داشته باشید! انسداد طولانی مدت شریان ها در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوامل تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

راههای پیشگیری از تصلب شرایین

از آنجا که گرفتگی عروق عمدتاً ناشی از سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید است ، تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند.

 • سیگار نکش.
 • حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید.
 • وزن بدن خود را برای کاهش سطح کلسترول بد حفظ کنید.
 • برای حفظ سلامت قلب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذاهایی که دارای چربی اشباع ، نمک و شکر زیاد هستند خودداری کنید. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را در نظر بگیرید.

عوارض مربوط به گرفتگی عروق

بیماری عروق کرونر قلب می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • آریتمیآریتمی این یک اختلال ریتم قلب است که به دلیل خونرسانی ناکافی به قلب ایجاد می شود.
 • بیماری عروق محیطیبیماری عروق محیطی تشکیل پلاک در عروق بازوها و پاها رخ می دهد.
 • حمله قلبی حمله قلبی ناشی از جریان خون ضعیف است که می تواند به ماهیچه قلب شما آسیب برساند. پارگی پلاک کلسترول می تواند باعث لخته شدن خون شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.
 • نارسایی قلبینارسایی قلبی این یک بیماری مزمن است که در آن توانایی قلب شما برای پمپاژ خون کاهش می یابد. نارسایی قلبی می تواند بدن شما را از اکسیژن و نیازهای تغذیه ای محروم کند. تنگ شدن عروق می تواند به تدریج در طول زمان توسعه یابد. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. مقابله با گرفتگی عروق با داروها ، روش ها و درمان های خانگی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی جدی کمک کند.

اخرین حرف

علت اصلی گرفتگی عروق افزایش کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون است. گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مختل کرده و بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. انسداد شریان دائمی می تواند منجر به آریتمی و حمله قلبی شود. مراجعه به پزشک و معاینات معمول برای تشخیص صحیح آترواسکلروز بسیار مهم است. صرف نظر از مصرف دارو ، ورزش منظم ، درمان های خانگی و تغییر رژیم غذایی می تواند به ایجاد پلاک در رگ ها کمک کرده و قلب شما را سالم نگه دارد.

گرفتگی عروق در پا و قلب می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. شما حتی ممکن است یک مشکل مادام العمر مانند این داشته باشید بیماری قلب و عروقی به آرامی آلوده می شود. با این حال ، راه حل هایی برای درمان پیشگیرانه و سریع وجود دارد.

چرا وقتی می توانید با آن به صورت آنلاین مشورت کنید متخصصان پزشکی با بیماریهای قلبی عروقی و حتی بیماریهای مزمن در تماس باشید و از عوارض جلوگیری کنید ، وضعیت خود را جدی نمی گیرید. در این مورد ، مشاوره تلفنی با یک متخصص قلبی عروقی و همچنین جراحی قلب و عروق یا تغذیه ممکن است برای شما یک ضرورت باشد. علاوه بر این ، می توانید از پزشک خود برای خدمات زیر کمک بگیرید:

منبع:

Clogged Arteries: Home Remedies, Causes, and Prevention

دیدگاهتان را بنویسید