بررسی عملکرد نقل و انتقالاتی تیم ساپینتو


به گزارش وانانیوز،

در شرایطی که سران استقلال همه روی مذاکره با گزینه های مختلف برای قبول هدایت این تیم متمرکز شده بودند، بمب های موسوم به نقل و انتقالات یکی پس از دیگری در اردوی رقیب منفجر شد. ابتدا علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلیگنجی، سروش رفیعی، دانیال اسماعیلی فر، گئورگی گلسیانی و در نهایت سعید صادقی، پادشاه انتقال تابستان را به خدمت گرفتند.

اما از سوی دیگر آبی پوشان قبل از معامله با سرمربی پرتغالی تنها سجاد شهباززاده ۳۲ ساله را به خدمت گرفته بودند و با انتخاب ریکاردو ساپینتو وارد بازار نقل و انتقالات شدند. نکته ای که در این بین عجیب بود به صحبت های سران باشگاه برمی گردد که اعلام کردند استقلال به عنوان قهرمان لیگ برتر نیازی به جذب بازیکنان جدید ندارد و فقط باید فرم اولیه خود را حفظ کند.

این اظهارات به مذاق هواداران خوش نیامد چرا که هر روز خبر جدایی بازیکنان فصل گذشته از جمله وریا غفوری، مهدی پور، دانشگر، حسینی، غلامی، چشمی، حسین زاده، یمگا و… به گوش می رسید.در این میان دانشگر از این تیم جدا شد و به سپاهان رفت، وضعیت وریا غفوری، رافائل سیلوا، عارف غلامی و امیرحسین حسین زاده مشخص نیست، اما قرارداد سیدحسین حسینی، آرمان رمضانی، مهدی مهدی پور و روزبه چشمی تمدید شد.

با این حال آنچه در مورد استقلال عجیب به نظر می رسد، خریدهای این تیم در بازار نقل و انتقالات است. آبی ها پس از جذب شهباززاده به سراغ امید حمیدی فر، هافبک فصل گذشته صنعت نفت رفتند. بازیکنی ۲۱ ساله که در میانه میدان بازی می کند اما توانایی بازی در خط دفاعی را هم دارد. در حالی که تصور می شد با رفتن رودی جستد و همچنین ضعف استقلال در گلزنی در فصل گذشته، این تیم به سمت خریدهای تهاجمی برود اما این اتفاق نیفتاد.

سومین خرید استقلالی ها در تابستان امسال که سهمیه لیگ برتری هم برای این تیم گرفت محمدحسین زواری نام دارد. بازیکنی که فصل گذشته تنها ۲۸۳ دقیقه بازی کرد و تنها دو بار توانست بیش از ۴۵ دقیقه برای آبادانی ها بازی کند. بازیکن جوان و ۲۱ ساله ای که در تیم ملی امید حضور دارد و می تواند در آینده پیشرفت کند اما در مقطع فعلی که استقلالی ها تحت فشار خرید کهکشانی پرسپولیس بودند عجیب به نظر می رسد.

رضا میرزایی چهارمین خرید آبی ها در بازار انتقالی برای تابستان است. وینگر ۲۶ ساله اصفهانی که از سپاهان به استقلال پیوست، فصل گذشته ۱۷ بار برای تیمش به میدان رفت و تنها ۳ بار از ابتدا برای تیمش به میدان رفت. او در این سه بازی و در بین دو رفت و برگشت به جای تراکتورسازی قرار گرفت اما در دو بازی با ذوب آهن و آلومینیوم اراک ۹۰ دقیقه در ترکیب تیم بود و نتیجه این ۱۷ بازی یک گل مقابل نفت مسجد سلیمان بود. میرزایی در مجموع ۴۵۰ دقیقه برای سپاهان بازی کرد که ۵ بازی کامل در ۹۰ دقیقه است که نمی توان آن را آمار خوبی دانست.

سید محمد حسینی مدافع هواداران پنجمین خرید استقلال امشب به صورت رسمی به هواداران معرفی می شود. حسینی مشخصا آمار بهتری نسبت به سایر خریدها دارد. او فصل گذشته ۲۱ بار برای هواداران شروع کرد و فصل گذشته در مجموع ۲۴ بازی انجام داد. حسینی ۲۷ ساله دو گل از جمله یک گل در دیدار با پرسپولیس به ثمر رساند و پاس گل هم داد. او از نظر آماری جزو بهترین مدافعان لیگ بود و می تواند جای خالی دانشگر را پر کند.

اگر کاوه رضایی ۳۰ ساله قطعا جذب شود، میانگین سنی خرید جدید استقلال اکنون ۲۶ سال خواهد بود. آبی ها حمیدی فر و زواری ۲۱ ساله، رضا میرزایی ۲۶ ساله، سیدمحمد حسینی ۲۷ ساله و سجاد شهباززاده ۳۲ ساله را به خدمت گرفته اند.

استقلالی ها با وجود اینکه از ۵ سهمیه لیگ برتری خود استفاده کرده اند، هنوز هواداران این تیم از فعالیت های نقل و انتقالاتی تیم محبوب خود راضی نیستند. گفته می شود سران باشگاه به دنبال توافق نهایی با کاوه رضایی برای جذب این بازیکن در جمع آبی پوشان هستند. با این حال هواداران استقلال انتظار دارند تیمشان حداقل یک بازیکن با کیفیت خارجی جذب کند.

اکنون به نیازهای نقل و انتقالاتی استقلال در پست های مختلف می پردازیم:

* نگران گل ساپینتو نباشید
با تمدید قرارداد سیدحسین حسینی و حضور علیرضا رضایی، استقلالی ها هیچ نگرانی بابت اهداف این تیم ندارند.* همه منتظر تصمیم عارف و سیلوا هستند
بازگشت مرادمان قطعی شده و به زودی قراردادش تمدید خواهد شد. سید محمد حسینی بازیکنی است که برای جانشینی دانشگر به خدمت گرفته شد. در صورت ابقای عارف غلامی و سیلوا، استقلال نیازی به مدافع جدید نخواهد داشت. سیاوش یزدانی هم تلاش زیادی می کند تا مشکلاتش را حل کند تا دوباره برگردد و بتواند فصل آینده به جمع آبی ها بپیوندد. اگر همه این اتفاقات رخ دهد و حتی یکی از غلامی و سیلوا برود، استقلالی ها مجبور به خرید مدافع جدید نیستند.

* وضعیت واریا غفوری همچنان نامشخص است
وضعیت واریا غفوری برای فصل آینده هنوز مشخص نیست. کاپیتان آبی ها منتظر تماس سرمربی است تا بتواند قرارداد خود را تمدید کند و باید منتظر ماند و دید که وضعیت این بازیکن و سمت راست استقلال به کجا می رسد. در صورت جدایی، مدیران باید به فکر جذب جانشین صالح حردانی باشند.

* در میانه میدان بدون نیاز به تقویت
روزبه چشمی، مهدی مهدی پور، زبیر نیک نفس، امید حامدی فر، سعید مهری و رضا آذری بازیکنانی هستند که توانایی بازی در خط هافبک را دارند. دو نفر آخر این لیست می توانند استقلال را ترک کنند اما دست سرمربی پرتغالی برای انتخاب بازیکنان مورد نظرش در میانه زمین باز است.

* هافبک تهاجمی؟ بستگی به سیستم ساپینتو دارد
باید دید سرمربی پرتغالی با چه سیستمی قصد دارد تیمش را به میدان بفرستد. اگر نیازی به هافبک تهاجمی در ترکیب مورد نظر نباشد، استقلال نیازی به جذب بازیکن جدید ندارد، اما اگر به دنبال هافبک تهاجمی یا بازیساز است، آبی ها باید به دنبال جایگزین مناسب باشند.

* وینگرها برای جذب محبی تلاش می کنند
در حال حاضر وضعیت امیرحسین حسین زاده هنوز مشخص نیست. اگر این بازیکن از جمع آبی ها جدا شود، استقلال نیاز مبرمی به جذب یک وینگر ماهر خواهد داشت. کوین یاماگا نیز تصمیم به جدایی گرفته است اما نمی تواند به تیم دیگری برود. عزیزبک امانوف، سبحان خاقانی و امیرعلی صادقی دیگر گزینه های موجود برای ساپینتو هستند. با این حال تمام تمرکز استقلال در این قسمت از زمین، جذب محمد محبی است. آنها قصد دارند با پرداخت مبلغ رضایت نامه این بازیکن به سانتا کلارا، محبی را جذب کنند.

* خط حمله منتظر مهاجم خارجی است
استقلال با سجاد شهبازادا قرارداد بسته و با کاوه رضایی هم توافقاتی منعقد شده است. آرمان رمضانی هم قراردادش را تمدید کرد اما وضعیت ارسلان مشخص نیست. استقلالی ها در صورت جدایی مطهری باید مهاجم دیگری را جذب کنند و گفته می شود بازیکن خارجی مد نظر آبی هاست.