برگزاری اولین رویداد کشت در فضای باز در شهرستان بهار – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانروح الله نباتی در گفتگو با خبرنگار مهر به کمبود آب و لزوم توجه به منابع آبی و زمینی در استان همدان اشاره کرد و گفت: به منظور جلوگیری از کشت دیگر محصولات کشاورزی در شهرستان بهار تیم بازرسی متشکل از جهاد کشاورزی و ارگان های مختلف. ما آن را آماده کردیم تا به افرادی که کشت دوم را انجام می دهند هشدار داده شود.

وی تصریح کرد: اگر کشاورزان از این روند جلوگیری کنند، برق، آب و سوخت قطع می شود تا نتوانند کشت دوم را انجام دهند.

فرماندار شهرستان بهار در پاسخ به اینکه “محصولات کشاورزی در جاده لالجین و جاده علیصدر کشت و آبیاری می شود، آیا محصول دیگر را شامل نمی شود؟” وی گفت: برخی از این موارد کشت دوم نیست بلکه دیرکش است. زیرا یک رقم سیب زمینی است که دیر رشد می کند. این نوع کشت از تیرماه شروع می شود و به آب بسیار کمی نیاز دارد و خیلی زود به ثمر می رسد اما به دلیل تاریخ کشت خیلی ها فکر می کنند کشت دوم است.

نباتی در ادامه گفت و گو خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم در کشت گلخانه ای و هیدروپونیک و یا در مفهوم کشت آب ورود خوبی داشته باشیم و آن را ترویج می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در این نوع کشت مصرف آب بسیار کم است و می تواند جایگزین کشت محصولات پر آب شود، تصریح کرد: از سوی دیگر جلسه بررسی کشت فرازمینی نیز برگزار می کنیم، این رویداد برگزار می شود. برای اولین بار در شهرستان بهار و ما تلاش می کنیم کشاورزان را تشویق کنیم که محصولاتی که آب زیادی مصرف می کنند را به کشورهای همسایه که آب خوبی دارند ببرند و این محصولات را در آنجا پرورش دهند و محصولات نهایی وارد کشور شود.