بلاروس به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای امیدوار است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، مینسک در حال بررسی عضویت در سازمان همکاری شانگهای و مشارکت در پروژه های آنها است. بر صفحه اصلی ارتباط نیز، «اسکندر لوکاشنکورئیس جمهور بلاروس قصد دارد در آینده نزدیک با همتای چینی خود درباره عضویت در سازمان شانگهای گفتگو کند.

هم”یوری گوش کنیدسفیر بلاروس در چین روز یکشنبه گفت که مینسک می خواهد به عضویت سازمان همکاری شانگهای (SCO) درآید، زیرا به این کشور اجازه می دهد در پروژه های این سازمان مشارکت کند و وارد بازار بزرگ شود.

سفیر بلاروس در گفتگو با شبکه تلویزیونی ONT گفت: از سال ۲۰۱۰ کشور ما عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است و درخواست عضویت در ازبکستان در ماه سپتامبر تایید می شود. این آغاز تمام مراحل دسترسی به سازمان همکاری شانگهای خواهد بود. این یک بازار بزرگ است و امکان مشارکت در بسیاری از پروژه‌هایی که در حال حاضر در سازمان همکاری شانگهای اجرا می‌شوند را می‌دهد.»

گوش کنید وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همه تعداد کمی کرونا یا سایر مشکلات مختلف نباید مانع از تصویب عضویت دائم بلاروس در نشست آتی شانگهای شود.

نشست بعدی سازمان همکاری شانگهای ۱۵ تا ۱۶ برگزار می شود سپتامبر در سمرقند، ازبکستان. بلاروس در حال حاضر یک کشور ناظر در سازمان شانگهای است و روند پذیرش آن به عنوان عضو کامل در اجلاس سران در ماه سپتامبر آغاز خواهد شد.