بیانیه مشترک آمریکا و ترویکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران


پس از تصویب قطعنامه دیروز شورای سازمان انرژی اتمی که در آن ایران را به دلیل «عدم همکاری» محکوم کرد، سه تروئیکای کوشر اروپا و آمریکا با انتشار بیانیه ای از این قطعنامه حمایت کردند.

به گزارش فارس؛ آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه مدعی شدند:

ما دولت های فرانسه، انگلیس و آمریکا از تصویب قطعنامه شورای حکام در مورد ایران استقبال می کنیم. این قطعنامه در پاسخ به همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد مسائل جدی باقی‌مانده مربوط به تعهدات قانونی ایران ذیل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) است. قانونی

این دومین قطعنامه هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با این موضوعات در سال جاری است. با انجام این کار، شورا پیام روشنی ارسال کرده است که ضروری و فوری است که ایران به تعهدات پادمانی خود تحت NPT پایبند باشد و اقدامات مشخص شده را بدون تاخیر انجام دهد.

ایران باید توضیحات معتبری برای ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده ارائه کند و محل مواد هسته ای آلوده و/یا تجهیزات مرتبط را شناسایی کند.

قطعنامه فوق بر حمایت بی دریغ شورا از تلاش های طولانی مدت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل مهم با ایران تاکید می کند.

همانطور که توضیح دادیم، اگر ایران این کار را انجام دهد و مدیرکل بتواند گزارش دهد که مسائل امنیتی باقی مانده دیگر حل نشده است، شورا ممکن است تصمیم به بررسی این موضوع بگیرد.

ما امیدواریم که ایران از این فرصت برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل این مسائل باقی‌مانده استفاده کند تا هیچ اقدام دیگری از سوی شورا در مورد این موضوعات ضروری نباشد.