بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی؛ حمایت نظامی از ریاض در ازای پر کردن بازار نفت


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری پدر، واشنگتن و عربستان سعودی پس از دیدارهای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با مقامات سعودی در سفر به جده بیانیه مشترکی صادر کردند.

رسانه های سعودی گزارش دادند که واشنگتن و ریاض ۱۸ توافقنامه و موافقت نامه همکاری در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است: عربستان سعودی و ایالات متحده تاکید می کنند که دیدگاه یکسانی برای منطقه ای که به کل جهان مرتبط است، منطقه ای که امنیت، ثبات و رفاه در آن حاکم است، دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکایی و عربستانی درباره بحران های جهانی گفتند: ما بر اهمیت حل و فصل اختلافات بین المللی از راه های دیپلماتیک و مسالمت آمیز تاکید می کنیم.

طرفین همچنین از تمدید ویزای توریستی و کاری برای ۱۰ سال دیگر استقبال کردند.

این بیانیه ادامه می دهد: ایالات متحده از تعهد عربستان سعودی برای حمایت از تعادل بازارهای جهانی نفت به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می کند. عربستان سعودی و ایالات متحده توافق کردند که به طور منظم در مورد بازارهای انرژی جهانی در کوتاه مدت و بلند مدت مشورت کنند.

واشنگتن و ریاض اعلام کردند که به عنوان شرکای استراتژیک در زمینه آب و هوا و انرژی کار خواهند کرد و افزودند: ایالات متحده متعهد به ارائه حمایت امنیتی و نظامی از عربستان سعودی است.

در این بیانیه با تکرار توهمات دو کشور علیه جمهوری اسلامی ایران آمده است: عربستان و آمریکا بر لزوم توقف دخالت ایران در امور داخلی کشورها تاکید دارند. هر دو طرف بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید می کنند.

ایالات متحده و عربستان سعودی بر اهمیت همکاری مشترک در امنیت سایبری تاکید کردند و گفتند: ما از توافقنامه همکاری دوجانبه در فناوری ارتباطات استقبال می کنیم. هر دو طرف بر اهمیت تجارت آزاد از طریق خطوط کشتیرانی بین المللی تاکید می کنند.

این بیانیه می افزاید: هر دو طرف بر تعهد خود برای مقابله با القاعده و داعش تاکید کردند. هر دو طرف جلوگیری از جریان جنگجویان خارجی را مهم می دانستند.

همچنین در ادامه دخالت واشنگتن و ریاض در امور داخلی لبنان، در این بیانیه آمده است: دو طرف حمایت مستمر خود را از حاکمیت و امنیت لبنان اعلام کردند.

در بیانیه جنگ یمن همچنین آمده است: عربستان سعودی و آمریکا بر حمایت قاطع خود از آتش بس در یمن با میانجیگری سازمان ملل تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر تعهد همیشگی خود به راه حل دو دولتی برای مسئله فلسطین تاکید کردند.

پیش از این بایدن صبح شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل خود در جده اعلام کرد که رهبران سعودی با بازکردن حریم هوایی خود به روی پروازهای رژیم صهیونیستی موافقت کرده اند و همچنین درباره آتش بس در یمن با مقامات ریاض گفتگو کرده است. (اطلاعات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید