تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان | عوارض جانبی و دوز مکمل های کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن به بازار عرضه می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، مکمل فوق العاده ای برای رژیم های کاهش وزن (مگر در کره ذوب شده) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان به عنوان مکمل از همان پوسته خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه ای برای رژیم گرفتن و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 تقریباً 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 تقریباً 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن و عوارض جانبی و دوز آنها را بررسی می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان توسط ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی قارچ های خاص یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مناسب تری (یعنی کیتوزان) برای مکمل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت مورد مطالعه قرار گرفته است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، که به این امر کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که با انتقال این ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول را به آن متصل می کنید.

این بدان معناست که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن ، که به کاهش وزن کمک می کند ، از جذب چربی جلوگیری می کند.

به همین دلیل ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، به مصرف کنندگان توصیه می شود قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیز در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در اوایل دهه 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعاتی که این ادعا را تایید می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان در کاهش وزن حداقل تأثیر دارد.

کاهش وزن

در مطالعه ای از سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل های کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی باعث کاهش اندکی در وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شده است.

این نتایج از نتایج یک مطالعه قدیمی و مشابه پشتیبانی می کند که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای کاهش وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، در هر دو مطالعه ، علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

به گفته محققان ، با این حال ، بسیاری از مطالعات بر روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م moreثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (نسبت به کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

به گفته کمیسیون ایمنی غذا ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، بیشترین میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. در حال حاضر ، با این حال ، حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای در مورد موثرترین دوز کیتوزان وجود ندارد. به گفته مقامات امنیتی اروپایی ، البته انتخاب بهتر این است که حداکثر 3 گرم در روز مصرف کنید.

در این رابطه ، بهتر است برچسب مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده های آن را قبل از مصرف بررسی کنید. به این ترتیب ، یک محدودیت روزانه توصیه شده همیشه باید در نظر گرفته شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها توسط آزمایشگاه شخص ثالث اطمینان حاصل کنید. این ممکن است استانداردهای خلوص و قدرت مکمل ها را نشان دهد.

همچنین یک شاخص خوب برای بررسی اینکه آیا مهرهای شرکت روی بسته بندی محصول هستند یا خیر برای اطمینان از کیفیت مکمل ها است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، روی برچسب با مکمل های کیتوزان توصیه می شود تا از مصرف آن با سایر مکمل ها خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

رقیق کننده خون (کلیک کنید)

اخرین حرف

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن به بازار عرضه می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن را در ترکیب با رژیم کم کالری تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

همیشه باید در مورد شروع برنامه افزودنی جدید مراقب باشید. همچنین باید در نظر داشت که مزایای مکمل های غذایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت ، توجه داشته باشید که اثر مزایای لاغری با قرص های کیتوزان قطعی نیست.

برای مشاهده و خرید مکمل های غذایی و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro کلیک.

دیدگاهتان را بنویسید