تبادل ۲۰۰ اسیر جنگی روسیه و اوکراین – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه ایلیوم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از گفتگوهای دیپلماتیک با همتایان روسی و اوکراینی خود از تبادل ۲۰۰ اسیر جنگی بین روسیه و اوکراین خبر داد.

بر اساس این گزارش اردوغان گفت: تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین که با وساطت ترکیه انجام شد گام مهمی در راستای پایان جنگ است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین افزود که از همتایان روسی و اوکراینی خود برای امکان تبادل زندانیان تشکر کرده است.

در همین حال، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که «فرمان بسیج محدود نیروهای ذخیره» را امضا خواهد کرد. وی در این راستا خطاب به مردم روسیه گفت: در شرایط امروز این تصمیمات بسیار ضروری است و کاملاً در چارچوب مقابله با تهدیداتی که با آن مواجه هستیم اتخاذ شده است. یعنی آنها برای محافظت از میهن ما و حاکمیت و تمامیت ارضی آنها برای تضمین امنیت شهروندان روسیه و مردم مناطق آزاد شده (در شرق اوکراین) به تصویب رسیدند. به همین دلیل، حمایت از پیشنهاد وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اعلام بسیج عمومی محدود در فدراسیون روسیه را بسیار ضروری می دانم.

به گفته پوتین، اقدامات (اداری) مربوط به این بسیج عمومی محدود آغاز شده و وی تاکید کرد که فقط نیروهای ذخیره اجباری هستند و کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده و دارای تجربه نظامی مرتبط هستند در اولویت هستند.

پوتین در این خصوص افزود: اتباع اعزامی به ارتش در دوران بسیج عمومی از شرایط و خدمات و ضمانت های اجتماعی نیروهای قراردادی برخوردار خواهند شد و در عین حال قرارداد نیروهای نظامی تا پایان سال جاری تمدید می شود. بسیج عمومی .