تحت عنوان حمایت و حفاظت از ببر به شدت آسیب دیده / چند نکته مهم حفاظت از حیات وحش برای دانا


به گزارش خبرگزاری فارس از سی سخت، پس از مشاهده یک پلنگ زخمی در سی سخت و واکنش مثبت محیط برای زنده کردن آن، عبدالصمد رضایی، فعال اجتماعی شهرستان سی سخت ضمن قدردانی و تشکر از اقدام به موقع محیط زیست، توصیه هایی را نیز یادآور شد.

سید عبدالصمد رضایی می گوید از تلاش مستمر محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره دانا تشکر و قدردانی می کنم و از همه دستگاه ها از جمله نظام حقوقی شهرستان دانا که هر کدام به یک طریق یا دیگری به حفاظت و حفاظت از زندگی کمک می کند. حیوانات وحشی دانا با محیط همگام بودند و به لطف اینکه به محض دیدن فیلم پلنگ زخمی در سیشاد بلافاصله وارد عمل شدند و عملیات جستجو و کمین را برای زنده کردن این پلنگ خالدار آغاز کردند.

گروه محیط زیست تاکنون از وجود ظرفیت های بومی به خوبی استفاده کرده است، اما اگر بتواند با ظرفیت های بومی که دارای تجربیات و تخصص های ویژه هستند، ارتباط را افزایش دهد و آنها را زیر چتر حمایت خود قرار دهد، قطعا تعامل خوبی بین آنها برقرار خواهد شد. .

به عنوان مثال عیسی فرهی نسب پدر حیات وحش دانا که تجربه زیادی در نگهداری و درمان حیات وحش دارد و تاکنون خدمات زیادی در این زمینه انجام داده و دانش و تجربه کافی برای حفظ حیات وحش را دارد. در این مهم مهم است که نقش اساسی داشته باشید و یاور خوبی برای محیط زیست باشید.

این فعال اجتماعی گفت: ذخیره گاه زیست کره دنا در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۲ به عنوان دهمین ذخیره گاه زیست کره ایران به ثبت رسید و بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست ایران بیش از ۱۵۲۰ گونه گیاهی و جانوری در این منطقه شناسایی شده است. مهمترین پدیده طبیعی است. در این ذخیره گاه رشته کوه دناس وجود دارد که از غرب به جنوب غربی مانند دیواری عظیم به طول ۸۰ کیلومتر و با دارا بون بیش از ۵۰ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر امتداد دارد. از جمله مناطق کوهستانی ارزشمند کشور و منطقه هستند.

این منطقه بخش مهمی از سرچشمه های رودخانه کارون بزرگ و بخشی از حوضه آبریز رودخانه دز را در بر می گیرد و در دامنه های جنوبی و غربی رشته کوه دانا تا ارتفاع ۲۹۰۰ متری، جنگل بلوط همه جا را پوشانده است و در این میان. ، در نواحی و ارتفاعات مختلف گونه های جنگلی مانند بانه، کیکم، ارژن، زالزالک و گونه های بادام کوهی از ارتفاع ۲۹۰۰ متری جنگل بلوط و بوته های ارژن، انواع سرو گون و کوهی و از ارتفاع ۳۴۰۰ متری به سمت بالا شاهد رویش گیاهان علفی و بوته ای هستیم.

از ارتفاع ۴۰۰۰ متری می توان گیاهان کوچک و زیبایی در پناه صخره ها و شکاف های صخره ای دید که خود را از باد شدید محافظت کرده اند و پازن، سنجاب ایرانی، خرس قهوه ای، گرگ و پلنگ، انواع کبک، کبک، همه انواع پرندگان شکار مانند شاهین عقاب طلایی، کولی کوچک و بزرگ، این منطقه را از نظر تنوع جانوری به منطقه ای منحصربفرد تبدیل کرده است.

فعال اجتماعی دنا گفت: ذخیره گاه زیست کره دنا با این همه ویژگی های منحصر به فرد فاقد ابزار و سیستم های مدرن در دنیا است و به نظر می رسد در مقایسه با دیگر زیست کره ها این تجهیزات و وسایل نقلیه کم است. این است که این امر می تواند صدمات طولانی مدت و صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد که مستلزم آن است که نیازهای این زیست کره مورد توجه مسئولان ملی محیط زیست قرار گیرد تا اقدامات جدی برای تامین آنها انجام شود.

وی در خصوص فرهنگ سازی در حفاظت از زیست کره و حیات وحش دانا گفت: اگرچه فرهنگ سازی در خصوص حیات وحش و زیست کره دانا انجام شده است اما این امر مستلزم فرهنگ سازی از طریق رسانه و صدا و سیما در ابعاد مختلف است که باید به گونه ای انجام شود که مردم در این زمینه فعالیت کنند. بیشتر آگاه شوید و قوانین را بیاموزید و حتی با نصب تابلوهایی در مبادی ورودی افراد به کوه و قوانین در معرض دید آنها قرار گیرد تا بتوان کمک بیشتری به محیط زیست کرد.

بهتر است سازمان محیط زیست در مشاغلی مانند زنبورداری و گله داری با جهاد کشاورزی و منابع منابع هماهنگی بیشتری داشته باشد تا نظارت بر این مشاغل بیشتر شود و آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

از قدیم الایام تا به امروز بشر با حیات وحش و طبیعت در ارتباط بوده و از آن خدمت کرده و از آن بهره برده است، اما در این زمانه که شرایط تغییر کرده است، باید منافع آنها را در سطح تعادل، استانداردها و دانش مدیریت کرد. به طوری که نه محیط زیست و حیات وحش باید انجام شود نه انسان.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید