ترک پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟


ترک های پوستی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبان هستند. ترک های پوستی به شکل ترک های سفید یا آبی در قسمت های مختلف پوست ایجاد می شوند. این ترک ها می توانند زیبایی پوست را کاهش دهند ، به همین دلیل ما در مجله پزشکی Apple به بررسی علل آن می پردازیم.

در ادامه راهکارهایی برای جلوگیری از آن به شما ارائه می دهیم و سپس راه های درمان ترک پوست را مرور می کنیم.

ترک های پوستی چیست؟

ترک های پوستی که از نظر علمی به عنوان striae شناخته می شوند ، خطوط و رگه های موازی روی پوست هستند که در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند. این ترکها می توانند در قسمتهای مختلف بدن ایجاد شوند اما معمولاً در بازوها و رانها ، پهلوها ، شکم و باسن ایجاد می شوند. این ترکها معمولاً زمانی ایجاد می شوند که پوست با سرعت زیادی کشیده می شود. به عنوان مثال ، در دوران بلوغ ، بسیاری از افراد این ترک ها را روی پوست مشاهده می کنند.

علل ترک پوست

تقریباً همه زنان در دوران بارداری این ترک ها را روی پوست مشاهده می کنند. بعد از چاقی یا کاهش وزن ، پوست به دلیل تغییرات ناگهانی و ناتوانی در ساخت کلاژن به موقع دچار ترک می شود. البته با انتخاب روش های مناسب می توانید از این ترک های پوستی جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که ترک های پوستی به دلیل کاهش سطح کلاژن در پوست ایجاد می شوند و برخی از کرم های بی کیفیت می توانند محتوای کلاژن را در پوست کاهش دهند.

درمان ترک های پوستی

جلوگیری از ترک های پوستی

راه های زیادی برای جلوگیری از ترک های پوستی وجود دارد. بسیاری از این استراتژی ها به شیوه زندگی و برخی دیگر به رژیم غذایی شما بستگی دارد. با رعایت چند نکته می توانید در جلوگیری از ترک های پوستی بسیار مثر باشید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده سازی برای میانجیگری انجام دهید.

  • مهم نیست که باردار هستید یا خیر. شما باید وزن خود را متعادل نگه دارید و از اضافه وزن یا کم وزن خودداری کنید. یکی از دلایل اصلی ترک های پوستی چاقی و کاهش وزن است.
  • مقدار زیادی آب بنوشید. آب می تواند بدن شما را مرطوب کرده و از کشیدگی پوست شما جلوگیری کند. همچنین می توانید مقداری از این آب را از چای و سایر نوشیدنی های بدون کافئین دریافت کنید.

همچنین بخوانید: چرا بی دلیل چاق می شویم؟

رژیم غذایی خود را بهبود بخشید

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید. خوردن غذاهایی که ویتامین ها و پروتئین های مختلف بدن را تامین می کند ، می تواند عملکرد پوست را بهبود بخشد و از ترک های پوستی جلوگیری کند.
  • حتما مقدار زیادی ویتامین C در رژیم غذایی خود بگنجانید. این ویتامین در تولید کلاژن موثر است و به راحتی می تواند از ترک های پوستی جلوگیری کند.
  • غذاهای سرشار از روی بخورید یا حتی مکمل روی مصرف کنید. روی به سلامت پوست شما کمک می کند.

هنگام استفاده از محصولات پوستی نیز باید مراقب باشید. مصرف محصولاتی که سطح کلاژن را در پوست کاهش می دهند ، می تواند باعث ترک های پوستی شود. مشاهده این اجسام می تواند تأثیر عمده ای بر ترک های پوستی داشته باشد و از بروز آنها جلوگیری کند.

ترک های پوستی در دوران بارداری

ترک های پوستی در دوران بارداری بسیار شایع هستند. 50 تا 90 درصد از زنان در دوران بارداری دچار این ترک ها می شوند. جالب اینجاست که برخی از کارشناسان معتقدند ماهیت این ترک ها با ترک هایی که ما به دلیل چاقی و لاغری از آن رنج می بریم متفاوت است. بسیاری از زنان در دوران بارداری از محصولات مختلفی برای جلوگیری از ترک خوردن پوست استفاده می کنند. در بسیاری از زنان باردار ، استفاده از محصولات پوستی بر ترک ها تأثیر نمی گذارد. بسیاری از زنان باردار و البته متخصصان پوست معتقدند که تنها راه پیشگیری از ترک های پوستی ، یافتن رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی زنان باردار باید به گونه ای باشد که به آرامی وزن خود را افزایش دهید تا پوست بتواند کلاژن مورد نیاز خود را بسازد.

راههای درمان ترک های پوستی

اگر ترک های پوستی قبلاً ایجاد شده اند و قصد درمان آنها را دارید ، می توانید مطمئن باشید که درمان ترک های پوستی طولانی و دشوار نیست. روش های زیادی برای درمان آن وجود دارد ، به عنوان مثال درمان ترک های پوستی با ورزش یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش ها است. روش جدید درمان ترک های پوستی که توسط بسیاری از کلینیک های پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی است. ما برخی از درمان های ترک های پوستی را بررسی می کنیم

درمان ترک های پوستی با ورزش

ورزش می تواند به ثابت نگه داشتن وزن شما کمک کند. علاوه بر این ، ورزش باعث تولید کلاژن در سلول های پوست می شود و می تواند در طولانی مدت منجر به از بین رفتن ترک های پوستی شود. ورزش جریان خون را به پوست تسریع می کند و همچنین به سلامت کلی پوست کمک می کند. البته می توان وزن خود را ثابت نگه داشت حتی برای جلوگیری از ترک های جدید پوست.

ماساژ

بسیاری از درمان های ترک پوست غیرعلمی هستند. با این حال ، ماساژ دادن پوست می تواند ترک های پوستی را با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در پوست و کمک به ساخت کلاژن از بین ببرد. این یکی از ساده ترین و اثبات شده درمان های ترک خورده پوست است. می توان گفت تأثیر ماساژ در درمان ترک ها مشابه درمان ترک های پوستی با ورزش است.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست برای سلامت پوست بسیار مهم است. در حال حاضر پوست پوست و پوست صورت تفاوت چندانی با هم ندارند. شما باید هر هفته پوست خود را لایه برداری کنید. استفاده روزانه از مرطوب کننده نیز می تواند ترک های پوستی را بهبود بخشد و التیام دهد.

همچنین بخوانید: بهترین مکمل ها برای چاقی و کاهش وزن

درمان طبیعی

این روش درمان ترک های پوستی روی بدن با مواد طبیعی ساخته شده و قیمت مناسبی دارد. درمان های طبیعی با روغن های گیاهی نیز می تواند تأثیر زیادی در ترمیم ترک های پوستی داشته باشد. به عنوان مثال ، روغن کرچک و روغن نارگیل از جمله روغن هایی هستند که می توانید از آنها برای درمان ترک خوردگی پوست استفاده کنید.

ماساژ ویتامین D بر روی پوست با استفاده از تولید کلاژن می تواند یکی از درمان های طبیعی ترک های پوستی باشد.آلوئه ورا همچنین برای سلامت پوست بسیار مفید است و با ایجاد آنتی اکسیدان در پوست می تواند به ترمیم ترک های پوستی کمک کند.

درمان دارویی

یکی دیگر از راه های درمان ترک های پوستی مراجعه به متخصصین پوست و متخصص مو است. متخصصان پوست با تجویز ژل ها و کرم های مختلف که به ساخت کلاژن کمک می کنند ، ترک های پوستی را درمان می کنند. این کرم ها معمولاً تولید کلاژن پوست را تسریع می کنند. اسید گلیکولیک و کرم های بر اساس آن نیز درمان بسیار خوبی برای ترک های پوستی است.

درمان های بالینی ترک های پوستی

لیزر درمانی یکی از رایج ترین روش های درمان ترک خوردگی است. لیزر تشکیل سلول های جدید پوست و کلاژن را تسریع می کند. به این ترتیب می توانید ترک های پوست خود را کاهش دهید. میکرونیدلینگ همچنین می تواند ترک های شما را با ساخت کلاژن بهبود بخشد.

درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی یک روش جدید درمان پوست است. در طول کربوکسی تراپی ، مقداری گاز دی اکسید کربن به قسمت های مختلف پوست تزریق می شود. این جریان خون را به پوست افزایش می دهد و می تواند منجر به تشکیل سلول های جدید شود. البته باید توجه داشت که این روش زمان بر است و نمی تواند ترک های پوستی را یک شبه درمان کند.

اخرین حرف

ترک های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و هیچ خطری برای شما ندارند. بنابراین اگر از نظر ظاهری مشکلی ندارید ، نیازی به درمان آن ندارید. روش های درمان ترک های پوستی 100٪ نیست ، اما ترک های پوستی را تا حد زیادی از بین می برد. ابتدا می توانید با متخصص پوست مشورت کرده و سپس ترک های پوستی خود را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید