تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از شکم را بردارید

غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد را تخریب یا آسیب می رساند

از دست دادن یا آسیب به دریچه هایی که غذا در آن وارد معده می شود (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده اختلال ایجاد کنند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر می سوزد. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی را جذب کند ، که این خود به نوع جراحی و میزان برداشتن معده بستگی دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن ناشی از بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر فقط چند لقمه وجود داشته باشد.

غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی پروتئین و کالری بیشتری هستند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

هنگامی که نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین استفاده کنید.

از انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان که برای خوردن در زمان حضور شما آماده هستند استفاده کنید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است پیشنهاد کند که از لوله تغذیه استفاده کنید. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. وقتی لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان از طریق آن مکمل های مایع (تغذیه روده) داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون در نظر گرفتن عمل جراحی انجام شود یا خیر. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم در دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که با ورود غذا به معده در معده شل می شود. این امر با کشش بقیه معده یا سازگاری بدن با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند بسیار کندتر تخلیه شود و مدت زمان بیشتری اندازه گیری شود.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی یا میان وعده های کوچکتر بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشابه های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. مایعات پر کالری یا وعده های غذایی با پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای حاوی فیبر بالا ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از غذاهای دیگر می شوند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید