تمرکز کشاورزی، دیدار مقامات ازبکستان و عربستان سعودی در جده است


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از تاشکند، جمشید خواجایف معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و عبدالرحمن الفضلی وزیر محیط زیست، منابع آب کشاورزی عربستان سعودی عصر امروز در نشستی با یکدیگر دیدار کردند. . در سفر رسمی رئیس جمهور ازبکستان به عربستان سعودی در شهر “جده” همکاری های دو کشور در زمینه کشاورزی بررسی شد.

طرف ازبکستانی گزارش های مفصلی در مورد ابعاد خاصی به طرف سعودی ارائه کرد که قرار است از تجربیات همتایان سعودی استفاده شود. از جمله در خصوص طرح های استفاده از نوآوری ها و توسعه آموزش در کشاورزی بحث و تبادل نظر شد.

به منظور تقویت همکاری های متقابل بین مؤسسات تحقیقاتی علمی در همه ابعاد، توافق نامه ای نیز در مورد ایجاد همکاری بین مرکز علوم و نوآوری کشاورزی ازبکستان (AKIS) و مرکز ملی علمی-پژوهشی برای کشاورزی پایدار عربستان سعودی منعقد شده است. عربستان

در پایان این نشست، طرفین بر تلاش مشترک برای جذب شرکت‌های عربستانی برای انجام پروژه‌های مشترک با ازبکستان که تسهیلات مناسبی برای تولید محصولات کشاورزی باکیفیت در ازبکستان و صادرات به عربستان سعودی فراهم می‌کند، توافق کردند.

مبادلات تجاری بین ازبکستان و عربستان سعودی در ۵ ماهه سال ۲۰۲۱ در سطح ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است.

در حال حاضر ۳۸ شرکت سرمایه گذاری مشترک در ازبکستان وجود دارد که ۱۴ کارخانه با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه گذاران سعودی در بخش های مختلف می باشد.

عربستان سعودی در ۳۰ دسامبر ۱۹۹۱ استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک بین دو کشور در ۲۰ فوریه ۱۹۹۲ برقرار شد.

انتهای پیام/ح
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید