تهران قطعنامه ضد ایرانی شورای حقوق بشر را رد کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه اعلام کرد: اقدام ضد ایرانی چند کشور غربی با تحمیل قطعنامه ضد ایرانی به شورای حقوق بشر را به شدت محکوم می کند.

این بیانیه می افزاید: جای بسی تاسف است که شورای حقوق بشر بار دیگر برای منافع کوتاه مدت چند کشور مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه بار دیگر با ابراز تاسف از درگذشت دلخراش مهسا امینی یادآور می شود که با درگذشت خانم امینی، تمامی مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با نگاهی انسانی و پایبندی واقعی به انسانیت حقوقی که ریشه در آموزه های دینی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ تمدنی ایرانی دارد، برخورد مسئولانه ای در قبال این حادثه ناگوار داشته و دولت نیز با تشکیل تعدادی و تکمیلی کمیته های تحقیق و تفحص حقوقی مربوطه. نهادها، تمامی مراحل این حادثه و نتایج بررسی ها را به صورت آشکار در اختیار عموم قرار دادند.

همزمان، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، تعدادی گزارش مستند را به سازوکارهای بین المللی حقوق بشر در ژنو و نیویورک و همچنین برای تمامی اعضای جامعه بین المللی ارسال کرده است.

این رویکرد نسبت به جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده اهتمام و مسئولیت مقامات عالی کشور، ارگان های ذیربط و نهادهای مرتبط و اتخاذ این رویکرد مبتنی بر مسئولیت ملی، قوانین داخلی، اصول انسانی و احترام و رعایت تعهدات است. عضویت در سازوکارهای بین المللی

علیرغم توسل برخی معترضان به رفتارهای خشونت آمیز و ایجاد اغتشاشات مبتنی بر تهاجم و همچنین تحریکات و مداخلات سازمان یافته خارجی در دو ماه گذشته و توسل برخی افراد و گروه های مسلح به اقدامات تروریستی در اشکال مختلف، نیروهای امنیتی کشور حداکثر خویشتنداری را به خرج دادند. شورشیان با یکدیگر برخورد کردند و ده ها پلیس و محافظان امنیتی شهید و چندین هزار نفر مجروح شدند.

بی شک اقدام رژیم آلمان و سایر بنیانگذاران نشست ویژه شورای حقوق بشر یک اشتباه تاریخی و ناشی از اهداف سیاسی چند بعدی بود.

یادآوری می‌شود که اساس کار شورای حقوق بشر همکاری، گفت‌وگو و کمک به دولت‌ها در راستای ارتقای حقوق بشر و جمهوری اسلامی ایران در شانزده سال گذشته از تأسیس این شورا و علی‌رغم بسیار گزینشی و ناعادلانه و حتی رفتار گروهی مغرضانه از سوی کشورهای عضو شورا، همواره بر مشارکت سازنده تاکید داشته و اعتقاد عمیقی دارد که اعضای جامعه بین‌المللی تنها از طریق گفتگو، همکاری و تبادل تجربیات می‌توانند به ارتقای حقوق بشر کمک کنند.

مایه تاسف است که رویکردهای فرصت طلبانه و سوء استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر توسط گروه خاصی از کشورها، شورای حقوق بشر را دو قطبی کرده و به تنش کشانده است و بی شک این رویکرد نه تنها کمکی به ارتقای حقوق بشر نمی کند. ، اما آن را چنین کنید. قربانی اهداف سیاسی و خصمانه برخی کشورها علیه سایر اعضای جامعه جهانی است.

دولت آلمان و برخی از دولت های غربی در ارائه این قطعنامه شرکت کردند که بر اساس محاسبات اشتباه و تحت فشار برخی لابی های سیاسی و اخبار جعلی برخی رسانه های معروف ضد ایرانی، مرتکب اشتباه راهبردی و گذر زمان شده اند. . این کوته فکری سیاسی را نشان خواهند داد، به ضرر منافع آنها خواهد بود.

متأسفانه همزمان با اغتشاشات اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران، اکاذیب، اطلاعات نادرست و رسانه‌های بیگانه که به دروغ و ترویج شورش و ترور می‌پردازند نیز به‌طور بی‌سابقه و هدفمند شکل گرفت و به بخش مهمی از ترکیبی تبدیل شد. جنگ، علیه ایران

قطعنامه تصویب شده در ژنو علیه ایران نتیجه مستقیم استفاده از اطلاعات نادرست برای پیشبرد اهداف ضد ایرانی چند کشور غربی در مجامع بین المللی است.

در حالی که مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران رضایت حداکثری از معترضان و مهربانی اسلامی و انسانی با شورشیان دستگیر شده و بویژه تساهل حداکثری را در قبال زنان نشان دادند، اما رژیم آلمان و دولت های مستقر آن با اهداف و انگیزه های سیاسی، ادعاهای دروغین در رابطه با نقض حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق کودکان در ایران و در این راستا حتی اقدامات هدفمند و برنامه ریزی شده گروه های خشن و تروریستی در کشتار به هزینه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران تحریک شده است. ادعایی که بارها از سوی نهادهای ذیربط ایرانی رد شده است.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به مصوبه نشست فوق‌العاده و تشکیل سازوکاری از سوی شورای حقوق بشر در خصوص تحولات اخیر ایران، مخالف برگزاری نشست فوق‌العاده و بر اساس منطق و منطق برگزاری ۳۴ نشست ویژه در کشورهای مختلف بود. وی آن را ناسازگار، غیرعادی و غیرضروری دانست، بنابراین تصمیم این جلسه را کاملا مردود دانست.

جمهوری اسلامی ایران با عنایت به وجود کمیته تخصصی رسیدگی به وفات خانم مهسا امینی و نیز وجود کمیته تحقیقات کشوری مرکب از حقوقدانان و با حضور نمایندگان مستقل در ترکیب اصلی و وی در ارتباط با آخرین تحولات کشور، تشکیل سازوکاری جدید برای بررسی مسائل دو کشور، ماه گذشته در ایران را غیرضروری و نقض حاکمیت ملی کشور دانسته و ماموریت محول شده در این زمینه را به رسمیت نمی شناسد.