تهمت فساد به نظام اسلامی نمی چسبد/ «مرگ بر دیکتاتور» شایسته شورشیان است/ می گویند این حرف ها را نزنید، می خواهند پنهان کنند؛ آنها اشتباه می کنند


امام موقت در تهران فرمودند: تضعیف نظام اسلامی حرام است، تهمت زدن به انسان حرام است، آیا تهمت زدن به نظام حرام نیست؟

به گزارش ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: اینکه فردی بگوید فساد در نظام اسلامی نهادینه شده، دروغ و تهمت است. این تهمت به نظام اسلامی نمی‌چسبد، بی‌رحمی است که یک نظام سفید رو به عنوان نظام مشکل‌دار معرفی کنیم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه معترض غیرخشونت است گفت: قانون اساسی و دین ما می گوید اعتراض آزاد است و زندگی نامه علی هم این را می گوید. اما اختلال متفاوت است. اخلال یعنی سوزاندن قرآن، کشتن دانش آموزان با شکنجه، کشتن بسیجیان، توهین به ائمه که نماد دفاع از دین هستند، غارت اموال مردم و آتش زدن آمبولانس ها. اعتراض مجاز است، اما اخلال یک لحظه جایز نیست، نه در ایران، بلکه در تمام اروپا.

وی ادامه داد: شما که اروپا و آمریکا را کعبه امید دارید، آیا در اعتراضات تورات و انجیل را آتش می زنند و بانک ها را غارت می کنند؟ این یک مغالطه سیاسی است که برخی اصرار دارند این شورش را اعتراضی بخوانند. ترور از این ناآرامی زاده شد. اتفاقی که در ایذه و اصفهان افتاد یک ترور بود و شما یاغیان زمینه این کار را ایجاد کردید و «مرگ بر شورشیان» شایسته شماست. می گویند این حرف ها را نزنید، می خواهند پنهان کنند. آنها اشتباه می کنند، پس قانون کجاست که این جنایتکاران را سر جایشان بگذارند؟

خاتمی با بیان اینکه یکی از اهداف اغتشاشات براندازی است، تصریح کرد: این حرف ما نیست، خودشان می گویند تا براندازی اعتراض کنند. آنهایی که توانستند به نصیحت شما گوش دهند و آنهایی که نتوانستند و به دلیل دیکتاتوری شما مجبور به بستن مغازه های خود شدند.

خطیب جمعه از تهران تصریح کرد: مرگ دیکتاتور نمونه ای از این یاغیان است. مسئول ما می رود دانشگاه اما نمی گذارند حرف بزند. شاه چه کرد؟ او ساکت شد و تو هم همین کار را بکن، رضاخان می خواست چادر را به زور بردارد، اما تو هم همین کار را می کنی، پس دیکتاتور هستی و لیاقتت این است.

وی ادامه داد: البته براندازی از ابتدای اسلام سابقه دارد. آنها دائماً با شما می جنگند تا دین خود را رها کنید و این واقعیت است. آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه و انگلیس و گروهک های ضد مردمی و منافقین و سلطنت طلبان وارد شدند و با دین صحبت می کنند. اگر با دین حرف نمی زنی، قرآن چه کرد که آن را سوزاندی، مسجد چه کرد؟ این هدف شماست، اما شکست خوردید. اسلام معروف بوده، هست و خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: یکی دیگر از اهداف اغتشاشات آسیب رساندن به نظام اسلامی است. انبیا حکومت تشکیل می دهند، اما حکومت با اقتدار. یک دولت ناتوان نمی تواند امنیت را برقرار کند. شورشیان اقتدار نظام اسلامی را هدف قرار دادند. آنها گستاخانه نگهبان کشور را می کشند و اینجاست که از قوه قضاییه با تمام وجود تشکر می کنم که وارد صحنه شد و رهبران شورش را تعقیب کرد. ما از ریختن خون یک نفر خوشحال نیستیم، اما اگر دوست دارند خون مردم بریزند، نباید درمان شوند؟ باید انجام شود و مجازاتش شدید باشد.

خاتمی افزود: بیش از ۲۰ سال است که در حوزه علمیه قم به تدریس فقه و اصول پرداختم، به قضات می گویم که برخی از این یاغیان سه عنوان دارند. اول “قاتل” که می گوید من بارها و بارها در خارج از روم خواهم کشت. دوم محارب ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی. ثالثاً این «بقیه» است که به تفصیل توضیح داده شده است. الان نظام حقوقی عنوانی گرفته است اما ما از آنها تشکر می کنیم و می گوییم در مورد کسانی که گرفتند به قانون احترام بگذارند.

امام جمعه موقت تهران گفت: هدف سوم شورشیان «جدایی» است. غربی ها خوشحال هستند و فقط خودشان این را باور دارند. امکان ندارد چنین اتفاقی برای ایران بیفتد. ایرانی ها گروهی هستند که از خارجی ها متنفرند و همه اقوام از آنها متنفرند. آذری زبانان نشان داده اند که کشورشان را دوست دارند و از اول انقلاب شعارشان «آذربایجان مدافع انقلاب تا آخر است» و کردستان و سیستان بلوچستان یکی است. از سخنان شما در مورد اقدام سپاه علیه تجزیه طلبان عمیقا سپاسگزارم.

خاتمی چهارمین هدف شورشیان را زیر سوال بردن امنیت کشور دانست و افزود: این همان چیزی است که آمریکا گفته می خواهد ناامنی را به عمق ایران بیاورد. آنها امنیت نظام اسلامی را هدف قرار دادند و به شما اطمینان می دهم که مسئولان هوشمند ما در این زمینه نیز شکست خواهند خورد. هدف دیگر ناامید کردن مردم است. به خارجی ها نگو و نپرس. طوری حرف می زنند که انگار انقلاب خیلی وقت است از بین رفته است. در واقعه طبس و کودتای نوژه خدا کمک کرد. الان هم خدا کمک می کند. ما خدا، رهبری بیدار و هوشیار و مردم را با خود داریم، بنابراین عناصر امید زیادی داریم.

خاتمی در پایان برای تیم ملی در جام جهانی آرزوی موفقیت کرد و گفت اگر خدا بخواهد نماد ایران غیور و اسلامی خواهند بود و با موفقیت به کشور باز خواهند گشت.