تولید ۸ میلیون تنی محصولات کشاورزی تا توسعه اقتصاد دانش‌بنیان


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران امروز در همایش چشم انداز توسعه استان با رویکرد اقتصادی که باحضور  وزیر کشور در فرودگاه نوشهر برگزار شد، اظهار کرد: راه‌آهن کشور به علاوه سه محور اصلی متصل به مرکز کشور و دو منطقه ویژه اقتصادی در نوشهر و بندر امیرآباد ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های استان مازندران محسوب می‌شوند.

وی افزود: در سال جاری مسائل حوزه اقتصادی در دو محور دستور کار قرار دارد، محور نخست شعار سال سه کلمه تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین و دوم تحقق رشد ۸درصدی در کشور که در قانون بودجه هم آمد و دولت بر این مهم تاکید دارند، دو محور مهم برنامه‌ریزی در حوزه اقتصادی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران اضافه کرد: در این زمینه  برنامه عملیاتی حوزه اقتصادی استانداری را تهیه کردیم و اولویت‌های اقتصادی به فرمانداران ابلاغ شد مدیران شبکه بانکی و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حوزه اقتصادی هم مواردی اعلام شد.

 

این مسوول با اشاره به اینکه در حوزه تولید دو محور مهم در استان مازندران بحث کشاورزی است، افزود: این استان در حوزه کشاورزی دارای طرفیت‌های بالفعل و بالقوه است و سالانه ۷.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید می‌شود و در تولید ۱۴ محصول مازندران رتبه اول را دارا است.

خیریانپور با بیان اینکه در برنامه‌ریزی عملیاتی در حوزه کشاورزی امسال باید تولید به ۸میلیون تن ارتقا یابد، اضافه کرد: در حوزه صنعت و معدن هم ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه متعددی در استان وجود دارد.

 

وی یادآور شد: موضوع دیگر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است که مقام معظم رهبری بر این مهم تاکید ویژه‌ای داشتند و در استان جلسه ستاد عالی اقتصاد دانش‌بنیان به ریاست استاندار تشکیل و هدف‌گذاری شد که در سال جاری که در زمینه توسعه شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان باید اقدامات ویژه در دستور کار قرار گیرد.

*رشد ۱۰۰درصدی شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اعلام اینکه  ۹۶ شرکت دانش‌بنیان و ۵۵۴ محصول دانش‌بنیان در استان داریم، تصریح کرد: براساس هدف‌گذاری با رشد ۱۰۰درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به ۲۰۰ واحد و محصولات هم باید به بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ محصول ارتقا داده شود.

این مسوول در بحث اشتغال‌آفرینی، بیان کرد: براساس تفاهم‌نامه وزارت کشور با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد استان ایجاد اشتغال ۲۴هزار شغل در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شد که با تلاش‌های انجام شده بالغ بر ۱۰۰درصد تعهد استان محقق شد.

خیریانپور اضافه کرد: امسال براساس تفاهم‌نامه ۵۳هزار اشتغال برای استان پیش‌بینی شد که این مهم به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ شد و همچنین سامانه اشتغال‌زایی نیز فعا‌ل‌سازی شد تا به‌موقع کنترل، پیگیری و نظارت صورت گیرد.

* تحقق رشد ۸ درصدی در مازندران

وی در ارتباط با برنامه‌ریزی و تحقق رشد ۸درصدی در استان مازندران، گفت: این مهم یکی از برنامه‌ها و اولویت‌ها کشور است که در این زمینه ستاد عالی رشد به ریاست استاندار مازندران با  پنج کمیته برنامه‌ریزی، مولدسازی دارایی‌های غیرمولد، تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و رصد و پایش برای بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات در ذیل این ستاد تشکیل و سهمیه آنان مشخص و به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ شد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران اظهار کرد: در حوزه کشاورزی توسعه کشت گلخانه‌ای، زراعت چوب، کست گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام و بذر و ارقام، توسعه آبزی‌پروری، زه‌کشی، نوسازی، بهسازی و یکپارچه‌سازی اراضی، مکانیزاسیون، بهسازی و لایروبی ۸۳۲هزار آب‌بندان‌ با وسعت ۱۷هزار هکتار، صنایع تبدیلی و فرآوری و بسته‌بندی و برندسازی، جلوگیری از تغییر کاربری اراضى از اهم برنامه‌های حوزه کشاورزی است.

این مسوول اضافه کرد: در حوزه صنعت و معدن احیای واجد راکد و واحدهای تملیکی از اختبار بانک‌ها، بهره‌برداری و رساندن طرح‌های اقتصادی با پیشرفت بالای ۶۰درصد، فعال‌سازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری، احداث نیروگاه‌ها، فعال‌سازی مهارت‌آموزی و توانمندسازی نیروی بیکار و بحث توسعه شهر‌ک‌ها در دستور کار قرار دارد.

* ایجاد شهرک‌های صنفی جز ضرورت‌ها

خیریانپور با تاکید بر اینکه شهرک‌های صنفی یکی از ضروریات مازندران محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: حدود۴ پایانه صادراتی در استان داریم که در برنامه استان است.

وی با اشاره به فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی و رفع موانع صادراتی ، افزود: موضوع دیگر استفاده از ظرفیت صندوق توسعه صادرات و استفاده از ظرفیت‌های بنیادهای مستضعفان، برکت و سایر بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران یادآور شد: در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی هم توسعه گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی، دریایی، کشاورزی و آبی و همچنین توسعه صنایع‌دستی به‌عنوان یکی‌ از ظرفیت‌های مهم استان محسوب می‌شود.

این مسوول به رویداد بین‌المللی و مهم ۲۰۲ اشاره کرد و گفت: افتتاحیه این رویداد در ساری ساری به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو ۲۰ اردیبهشت ماه خواهد بود که در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفت.

خیریانپور با اعلام اینکه در کنار برنامه‌های تولید، اشتغال و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از معیشت و بازار هم مغفول نماندیم، اظهار کرد: کارگروه تنطیم بازار به ریاست استاندار و کارگروه اقدام مشترک با تشدید نظارت و بازرسی با بهره‌گیری از ۳۴۳ بازرسی کمکی سازمان بسیج مستضعفان سعی و تلاش شد در حوزه بازار هم نظارت مستمر کماکان تداوم یابد.

*نوسازی کارگاه‌های تولیدی از اولویت‌ها

عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران در ادامه این جلسه اظهار کرد: از آنجایی که شعار امسال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین مقام معظم رهبری نامگذاری کردند که در این زمینه نگاه شعار امسال بر این بوده همه مسوولان باید این موارد را جدی بگیرند.

وی افزود: شکلی که الان در بحث صنعت دارد اتفاق می‌افتد یکی از موضوعات در این زمینه تل سال گذشته نوسازی کارگاه‌های تولیدی از اولویت‌ها است اما متاسفانه آمدند حقوق گمرکی ورودی دستگاه‌هایی که به‌صورت سنتی هستند ممنوع کردند و برمبنای ارز نیمایی باشد که تا سال گذشته معافیت داشت.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران بیان کرد: بر این است با این اوضاع در آینده‌ای نزدیک تورم خیلی بالایی خواهیم داشت

تولیدکننده‌ای که مواداولیه را باید گران بخرد و ارز ۴۲۰۰ حذف شد که با این اوضاع تورم را در بخش تولید خواهیم داشت درحالی‌که همین الان هم نمی‌توانیم تحمل کنیم که باید تدبیر شود.

این مسوول با اشاره به ظرفیت بالای صادراتی در مازندران، گفت: متاسفانه از ظرفیت‌های صادراتی به‌درستی بهره‌گیری نشده است.

* صادرات؛ حلقه مفقوده

مهاجر تصریح کرد: مشکل صادرات محصولات کشاورزی مازندران ازجمله مرکبات و کیوی و سایر باتوجه به ظرفیت بالا هنوز به‌درستی مورد توجه قرار  نگرفت که اگر تدبیر درست و به‌موقع صورت نگیرد نمی‌توان نتیجه گرفت.

وی ادامه داد: ما فکر می‌کنیم اگر به‌موقع و به‌درستی نتوانیم مشکل را ببینیم و حلاجی کنیم تبعات آن را جامعه باید بدهد.

* مشکلات خدماتی واحدهای صنعتی دیده شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران یادآور شد: گردشگری یکی از ظرفیت‌های اصلی استان مازندران محسوب می‌شوند درواقع یک استان خدماتی هستیم که در ایام تعطیلات با پیک مسافران مواجه می‌شویم ولی این موضوع مشکلاتی را برای بخش صنعت به دنبال داشته به‌طوری‌که در تابستان‌ واحدهای صنعتی با مشکل برق و زمستان‌ با مشکل گاز مواجه هستند که باید در این زمینه باید تدبیر جدی صورت گیرد.

* پیگیری جدی حقوق گمرکی

مهاجر در پایان گفت: حقوق گمرکی موضوع جدی است که با ارز نیمایی شده که باید مورد  توجه قرار گیرد.

واقعیت‌های موجود گفته شده که امیدواریم با همت و اراده مسوولان مشکلات برداشته شود.

انتهای پیام /۸۶۰۳۴/ع